Vastagbéltükrözés
A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) jelenleg a vastagbél vizsgálatának alapja, arany standardja, mással nem helyettesíthető vizsgálat. A végbél, teljes vastagbélrendszer és esetenként a vékonybél utolsó szakaszának áttekintésére használjuk. Az eljárás során a megfelelően előkészített vastagbelet a végbél felől egy hajlékony optikai eszközzel, endoszkóppal, (kolonoszkóppal) tekintjük át szem ellenőrzése mellett. Ezzel az eljárással nyert információt mással nem lehet pótolni. Szövettani mintavételre, polip eltávolítására egyéb úton nincs lehetőség. Minden ellenkező hírrel ellentétben – a betegek visszajelzése is számtalanszor megerősítette – nem kell félni a kolonoszkópiától! A mai korszerű módszerekkel, fájdalomcsillapítás, bódítás alkalmazásával minimálisra csökkenthető kellemetlenséggel jár.
Az eljárás kellemetlen, intim jellege miatt rendelőnkben nyugodt, csendes körülményeket teremtünk a vizsgálathoz. Arra is van lehetőség, hogy a vastagbéltükrözés vizsgálatot altatásban végezzük.
A vastagbéltükrözés elvégzésének egyik leggyakoribb indoka a lappangva fejlődő, alattomos vastagbéldaganat lehetőségének kizárása, vagy annak korai felfedezése. A rosszindulatú vastagbélrákok 90 százaléka olyan jóindulatú bélpolipokból alakul ki, melyek a vizsgálat során felismerhetőek. A polipok zöme a vizsgáló eszköz segítségével eltávolítható, így a daganat kialakulása megelőzhető. A polip eltávolítása fájdalommal nem jár. Így az eredendően diagnosztikai céllal kifejlesztett eszköz (kolonoszkóp) ma már a gyógyítást és rákmegelőzést is szolgálja.
A tükrözés során találkozhatunk olyan méretű vagy elhelyezkedésű polipokkal, melyek kolonoszkóppal nem távolíthatók el. Ekkor a látott elváltozásból szövettani mintavétel (biopsia) történik, melynek eredménye segít a szükséges sebészeti műtét megtervezésében. A rosszindulatúvá elfajult béldaganatoknak szabad szemmel is jól látható jelei vannak. Amennyiben ilyenre derül fény a tükrözés során, ugyancsak szövettani mintát veszünk a daganatból. További kivizsgálást követően ez esetben sebészi megoldásra van szükség, mely történhet a végbélen keresztül, laparoszkópos (hastükrözéses) vagy nyitott hasi műtéttel.
A vastagbéltükrözés lényege, előnye
A vizsgálattal a vastagbelet és lehetőség szerint a vékonybél utolsó 10-20 cm-t (terminális ileum) tekinthetjük át. A vizsgálat alkalmas a gyulladásos bélbetegségek, vérzésforrás, végbél- és vastagbélrák, vastagbél polip felfedezésére, a vékonybél utolsó szakaszának vizsgálatára (terminális ileum, pl. Crohn betegség esetén).
A módszer előnye, hogy közvetlenül megtekinthetővé válik a vastagbél belső felszíne, a nyálkahártya. Lehetőség van szövettani mintavételre és szükség esetén terápiás beavatkozások elvégzésére is. A szövettani vizsgálat alapján eldönthető egy adott elváltozásról, hogy jó- vagy rosszindulatú-e, megismerhető a tüneteket okozó esetleges gyulladásos folyamat típusa.
Vastagbéltükrözés a legtöbb embernél fájdalomcsillapító nélkül is elvégezhető. Hogy kinek mennyire fog fájni, az előre nem teljesen megjósolható. Tapasztalataink szerint fájdalomra leginkább az alábbi esetekben kell számítani:
- akiknek korábban már volt vizsgálatuk, és az fájdalommal járt,
- hasi műtétek, különösen hasüregi fertőzés (pl. perforáció) után,
- nagyon vékony testalkat esetén.
A vastagbéltükrözést az alábbi esetekben indokolt elvégezni
A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) legfontosabb javallatai (indikációi):
- Tápcsatornai vérzés gyanúja
- Véres széklet
- Székelési szokás (habitus) megváltozása
- Rosszindulatú vastagbélbetegség gyanúja
- Idült hasmenés
- Idült székrekedés
- Elhúzódó, indokolatlan hasi fájdalom
- Étvágytalanság
- Fogyás
- Indokolatlan hőemelkedés, láz
- Tapintható hasi térfoglalás
- Vastagbélrák szűrés
Az 50. életév felett, tekintettel a vastagbélrák gyakori előfordulására, egészséges, panaszmentes egyéneknél is javasolt szűrés céljából. Amennyiben a vastagbéltükrözés teljesen negatív eredményt mutat, úgy öt évig nyugodt lehet az egyén afelől, hogy vastagbéldaganat alakulna ki nála.
Indokolt a vastagbéltükrözés olyankor is, ha más képalkotó vizsgálattal a vastagbél betegségére utaló eltéréseket találnak.
Vastag- és végbélrák műtéti megoldását követően is szükséges az időszakos kolonoszkópos ellenőrzés.
Azoknál a betegeknél, akik gyulladásos vastagbélbetegségben szenvednek (Crohn-betegség, colitis ulcerosa,), a betegség fennállásától számított 8-10 év után fokozott a vastagbélrák kialakulásának kockázata, ezért 1-2 évenként célszerű a vizsgálatot elvégezni.
Örökletes vastagbél polyposis tünetegyüttesekben szenvedőknél (pl.: familiáris polyposis szindróma, Gardner-szindróma, cancer family syndrome, Lynch-szindróma stb.) már fiatal korban, akár 10-12 éves kortól 1-2 évente is szükség lehet a vizsgálatra a vastagbélrák kialakulásának megelőzésére.
Úgynevezett paraneopláziás tünetek esetén (visszatérő vénagyulladások/trombózisok, vashiányos vérszegénység, dermatomyositis) is a kivizsgálás részét képezi a kolonszkópia.
A vastagbéltükrözés kontraindikációi
Vannak olyan, az életet közvetlenül veszélyeztető állapotok, melyekben a vizsgálat elvégzése kontraindikált:
- heveny szívizomelhalás, szívinfarktus
- krónikus légzőszervi betegség okozta oxigénhiányos állapot
- a kiváltó októl függetlenül bármely sokkos állapot (pl. vérkeringést megingató alsó tápcsatornai vérzés)
- gyógyszeresen nem befolyásolható magasvérnyomás-betegség
- heves lefolyású colitis, toxicus megacolon
- vastagbél átfúródása (perforáció)
- magas kockázatú állapotokban (nem korrigált véralvadási zavar, súlyos szívkoszorúér-betegség, szívizominfarktus utáni néhány hétben, friss vastagbélműtét utáni állapot, heveny hashártyagyulladás, heveny diverticulitis, nagyméretű hasi aortatágulat [aneurysma]) a vastagbéltükrözés elvégzése viszonylagos ellenjavallatot jelent
Fent említett kórképek esetében mindig az életveszélyt okozó alapbetegség megoldása az elsődleges cél. Csakis ezután kerülhet sor a vastagbéltükrözésre.
Nem végezhető el a kolonoszkópia a beteg együttműködésének hiányában, valamint a beteg (törvényes képviselő) írásos beleegyezése nélkül sem.
Terhesség esetén, ha mindenképpen szükséges a vastagbél vizsgálata, elsősorban csak a rectosigmoidoscopia elvégzése javasolt. Ilyenkor csak a végbél és a szigmabél vizsgálata történik meg.
Terhesek esetén nem szabad vizsgálatot elvégezni fenyegető koraszülés, méhlepényleválás, idő előtti burokrepedés, terhességi eklampszia (rángógörcs-roham) esetében.
Vastagbéltükrözés vizsgálat előkészítése, a beteg tennivalói
A vizsgálat egyik alapfeltétele a vastagbél teljes kitisztítása. Erre több lehetőség van, mindegyik lényege az alapos hashajtás.
- A vizsgálatra a beteg megfelelően előkészülve, üres béltraktussal érkezik. Az előkészítést ma már többnyire speciális béltisztító oldattal végezzük, emellett nincs szükség beöntésre, néhány speciális esettől eltekintve (előzetesen vastagbélen végzett bizonyos típusú műtétek esetén).
- A vizsgálat 1-2 napos étrendi (rost-, salakszegény étrend, bőséges folyadék fogyasztása) és egy napos gyógyszeres előkészítést (hashajtást) is igényel.
- A vizsgálat előtt egy nappal már csak folyadék (buborékmentes víz, tea) fogyasztható.
- A vizsgálat előtt a beteg legalább 6 órán át éhgyomorra marad.
- A vizsgálat általában nem fájdalom mentes ezért a vizsgálatot felszínes altatásban célszerű elvégezni.
- Ehhez az alkarba egy műanyag vénás kanült, tűt helyezünk be, ezen keresztül a páciens altató, bódító és fájdalomcsillapító injekciókat kap. A vizsgálathoz EKG, vércsoport, vérkép, vérzési és alvadási paraméterek (vérvétel) lehetnek szükségesek. A vizsgálatot bódításban, vagy szükség esetén teljes altatásban is lehet végezni, mely után a beteg saját lábán távozhat, csak gépkocsit nem szabad aznap vezetnie.
- A vizsgálat előtt fontos a vizsgálatról szóló tájékoztató elolvasása, kitöltése és a beleegyező nyilatkozat aláírása.
A vizsgálathoz szükséges a vastagbél alapos kitisztítása. Ez történhet keserűsóval, vagy más hashajtókkal.
A vizsgálat menete
A szövettani vizsgálat
A vastagbéltükrözés lehetséges szövődményei
A BETEG TENNIVALÓI VASTAGBÉLTÜKRÖZÉS ELŐTT
Tisztelt betegünk!
A vizsgálat előtti napon telefonon fogjuk keresni a korábban, az előjegyzés során Ön által megadott telefonszámon. Kérjük, fogadja hívásunkat!
A vizsgálatra kísérővel érkezzen! Lehetőség szerint hozzon magával papucsot és kényelmes cipőben jöjjön. A vizsgálat során egyszer használatos betegruhát biztosítunk.
Kérjük , hozzon magával 1 hónapnál nem régebbi labor leletet, melyen véralvadási értékek (INR, Prothrombin) is szerepelnek.
Az előkészítés ideje alatt ajánlott kényelmes ruhát viselni. Aranyeres kenőcsöt közvetlenül a vizsgálat előtt ne használjon.
Amennyiben rendszeresen vagy alkalomszerűen altatót, nyugtatót szed, azt a vizsgálat napján is be kell vennie. A gyógyszert a vizsgálat előtt 2 órával korábban 1 korty vízzel vegye be!
Rendszeresen szedett gyógyszerek alkalmazása
A bél előkészítés, hashajtás során a gyógyszerek „kimosódhatnak” a bélből és nem kellő mértékben szívódnak fel, így hatásukat nem tudják kifejteni.
FONTOS! A vizsgálat napján reggel 6 órakor vegye be rendszeresen szedett gyógyszereit. Kivéve a cukorbetegség kezelésére alkalmazott gyógyszereket, inzulint, vérhígítókat! Ezek adagolását orvosával előtte egyeztesse!
FONTOS! A vizsgálatot megelőző napokban és a vizsgálat napján ne hagyja abba szív – és vérnyomáscsökkentő gyógyszereinek szedését.
FONTOS! Amennyiben cukorbeteg, kérjük jelezze vizsgáló orvosának. A cukorbetegségben alkalmazott gyógyszereket, inzulin dózisát a vizsgálat előtti napon és a vizsgálat napján módosítani kell.
FONTOS! Fogamzásgátlók szedése. A bélelőkészítés során, az erőteljes hashajtás miatt a fogamzásgátló hatás csökkenhet!
FONTOS! A vaspótló készítmények szedését a vizsgálat előtt 1 héttel hagyja abba!
FONTOS! Amennyiben rendszeresen vagy alkalomszerűen altatót vagy nyugtatót használ, azt a vizsgálat napján is be kell vennie. A gyógyszert a vizsgálat előtt 2 órával korábban 1 korty vízzel vegye be!
Vérhígítók alkalmazása tükrözés előtt
Amennyiben vérhígító hatású gyógyszereket szed, kérjük tájékoztassa vizsgáló orvosát, a vérhígítók szedését a vizsgálat előtt bizonyos idővel abba kell hagynia!
FONTOS! Mielőtt a vérhígító gyógyszer szedését abbahagyná, kezelő orvosával konzultájon!!!
Bizonyos esetekben más típusú vérhígító (általában kis molekulasúlyú heparin / LMWH) kezelés bevezetése szükséges! Erről kezelőorvosával konzultáljon!
Az alábbi típusú vérhígító gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt 10 nappal korábban függessze fel:
Szalicilsav tartalmú készítmények>>>Acizal EP 75, ASA protect, Asactal 100, Aspirin, Aspirin protect, Astrix, Aspirin +C, Kardegic, Kalmopirin, Aspirin Complex
Az alábbi típusú vérhígító gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt 14 nappal (2héttel) korábban függessze fel:
Klopidogrel hatóanyagú gyógyszerek>>>Clopidogrel, Clopidep, Kardogrel, Kerberan, Plagrel, Plavix, Zyllt, Thrombex, Egithromb, Athrombin
Az alábbi típusú vérhígító gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt szintén szükséges abbahagyni:
Kumarin típusú vérhígítók:
Syncumar (5 nap)
Marfarin (7 nap)
Warfarin (10 nap)
Egyéb véralvadásgátló készítmények:
Xarelto (2 nap)
Pradaxa (2 nap)
Eliquis (2 nap)
Lixiana (2nap)
Vastagbéltükrözés előkészítése, béltisztítás
FONTOS! A vastagbél vizsgálatának és a megbízható diagnózisnak feltétele a megfelelően előkészített, tiszta vastagbél.
A vizsgálat előtt 3-4 nappal nem ajánlott a következő ételeket fogyasztani: gyümölcs, saláták, zöldségek, rizs, müzli, diók, mák, őrölt gabonafélék (pi. korpás, magos kifli).
Ehető: fehér kenyér, kolbász (bőr nélkül), sonka, sajt, tejtermékek, baromfi, hal, lisztből készült péksütemények.
Fogyasszon folyadékot, amennyit csak tud!
A vizsgálat előtt 4 órával már nem ihat!!!
Hunyadi János vízzel történő előkészítés
A Hunyadi János víz egy természetes ásványvíz (gyógyvíz) , mely erőteljes hashajtó hatással bír. Bármely patikában vagy nagyobb élelmiszerüzletekben tudja beszerezni.
Amennyiben vizsgálat délutáni órákban van:
Egy nappal a vizsgálat előtt
reggelizhet, délben már csak üres levest vagy kefirt fogyaszthat. Száraz ételt a továbbiakban már ne egyen!
Folyadékot fogyaszthat (tea, szénsavmentes ásványvíz).
Amennyiben Ön átlagos testsúlyú (60-75 kg), 17 órakor 1 üveg (7 dl) Hunyadi János ásványvizet igyon meg 1 óra alatt (ajánlott lassan kortyolva, kissé lehűtve fogyasztani). Amennyiben 80-100kg közötti testsúllyal bír, igyon meg még 1 üveg Hunyadi János vizet még 1 óra alatt.
A vizsgálat napján nem ehet.
Folyadékot fogyaszthat (tea, szénsavmentes ásványvíz).
9-11 között 2 üveg (2x7dl) Hunyadi vizet igyon meg.
Amennyiben testsúlya eléri vagy meghaladja 100 kg-ot még 1 üveg Hunyadi János vizet igyon meg 1 órán belül.
A vizsgálat előtt 4 órával már nem ihat!!!
A vizsgálat előtt 2 órával korábban egy korty vízzel vegyen be 1 tabletta 0,25 mg–os Frontin-t!
Amennyiben vizsgálat délelőtti órákban van:
Egy nappal a vizsgálat előtt
reggelizhet, délben már csak üres levest vagy kefirt fogyaszthat. Száraz ételt a továbbiakban már ne egyen!
Folyadékot fogyaszthat (tea, szénsavmentes ásványvíz).
Amennyiben Ön átlagos testsúlyú (60-75 kg), 17 órakor 2 üveg (7 dl) Hunyadi János ásványvizet igyon meg 2 óra alatt (ajánlott lassan kortyolva, kissé lehűtve fogyasztani). Amennyiben 80-100kg közötti testsúllyal bír, igyon meg még 1 üveg Hunyadi János vizet még 1 óra alatt.
A vizsgálat napján nem ehet.
Folyadékot fogyaszthat (tea, szénsavmentes ásványvíz).
Reggel 04.30 és 05.30 között 1 üveg (2x7dl) Hunyadi vizet igyon meg. Amennyiben 80-100kg közötti testsúllyal bír, reggel 04.00 és 05.30 között igyon meg még 2 üveg Hunyadi János vizet.
Amennyiben testsúlya eléri vagy meghaladja 100 kg-ot még 1 üveg Hunyadi János vizet igyon meg 1 órán belül.
A vizsgálat előtt 4 órával már nem ihat!!!
A vizsgálat előtt 2 órával korábban egy korty vízzel vegyen be 1 tabletta 0,25 mg–os Frontin-t!
Rövid útmutató (hashajtó víz mennyisége a testsúly függvényében)
60-75 kg = a vizsgálat előtti napon 1 üveg Hunyadi víz, a vizsgálat napján 2 üveg Hunyadi víz
80-100 kg = vizsgálat előtti napon 2 üveg Hunyadi víz, a vizsgálat napján 2 üveg Hunyadi víz
100kg felett = vizsgálat előtti napon 2 üveg Hunyadi víz, a vizsgálat napján 3 üveg Hunyadi víz
EndoStar Lavage-val történő előkészítés
(átlagos testsúllyal rendelkező beteg esetén történő alkalmazás)
Amennyiben vizsgálat délutáni órákban van:
Egy nappal a vizsgálat előtt
14 órakor 2 liter vízben oldjon fel 4 tasak EndoStar Lavage port, ebből 1 litert fogyasszon el 1 óra alatt 4 részre osztva (15 percenként 3 dl-nyit).
A megmaradt 1 liter oldatot helyezze hűtőszekrénybe. A nap további részében még 2 liternyi folyadékot igyon kedve szerint (tea, ásványvíz, rostmentes gyümölcslevek)
A hűtőszekrényben lévő 1 liter oldatot este 19 órakor 1 óra alatt 4 egyenlő részre osztva fogyassza el, és kb. 1 liter folyadékot fogyasszon el még az este folyamán.
A vizsgálat napján
10 órakor 2 tasak EndoStar Lavage port oldjon fel 1 liter folyadékban, és 1 óra alatt 4 részre osztva fogyassza el. Még 1 liternyi folyadékot fogyasszon el.
Amennyiben vizsgálat délelőtti órákban van: