Betegségek

 

A reflux betegség

 

A gasztro-oesophageális reflux betegség (GERD) nyelőcső komplex működészavara, melynek kapcsán savas, vagy lúgos gyomortartalom a nyelőcsőbe, a szájüregbe, illetve a légutakba juthat, ez pedig tüneteket okozhat. Az esetek egy részében a nyelőcső falának mikroszkóppal vagy szabad szemmel is látható gyulladásán és az ezzel járó klinikai tüneteken túl szövődmények (más megbetegedések) is létrejöhetnek.

Mikor gondoljunk reflux betegségre?

  • kínzó gyomorégés                                            
  • savas felböfögés 
  • állandó köhécselés
  • gyakori krákogás
  • súlyos horkolás                             
  • éjszakai fulladásérzés
  • mellkasi fájdalom


A REFLUX BETEGSÉG OKA
A reflux betegség kialakulásában a legfontosabb tényező a nyelőcső-gyomor átmenet magasságában (a gyomorszáj szintjében) lévő záróizom működésének a károsodása. A „gyomorszáj” gyakrabban és hosszabb ideig van nyitva, mint szükséges lenne.
További tényező még a betegség kialakulásában a nyelőcső mozgásának zavara ill. a gyomorürülés károsodása, a rekeszizomsérv (hiatus herma), a nem megfelelő életmód és bizonyos gyógyszerek. Ezek együttes hatására a gyomortartalom a nyelőcsőbe, ill. a garatba juthat, amely a betegnek különböző panaszokat okoz.

TÍPUSAI
A reflex betegséget tünetei és szövődményei alapján alapvetően kétféle típusra oszthatjuk, mely meghatározza a betegség lefolyását, a kezelést és a prognózist is.

1. Oesophagealis szindróma (azaz a nyelőcsőhöz kapcsolódó tünetek együttese, összessége)
2. Extraoesophagealis szindróma (a nyelőcsövön kívül eső területekről induló tünetek együttese).

TÜNETEI

Oesophagealis szindróma
A nyelőcsőhöz kapcsolódó tünetek lehetnek típusos megjelenésűek. Ennek során a gyomorszájtáji égő érzés, a nyelőcsőbe történő savas visszacsorgás érzése, a szegycsont mögötti égő érzés szokott jelentkezni, melyek a klasszikus reflux legjellegzetesebb jelei. Gyomorszáji vagy szegycsont mögötti égő érzés elsősorban étkezések után vagy éjjel, fekvő helyzetben jelentkezik.

A tünetek, atípusosan, mellkasi fájdalom képében is jelentkezhetnek, sokszor szívbetegséget, szívinfarktust utánozva. A két kórkép elkülönítése gyakran nehézségbe ütközik. Minden esetre a mellkasi fájdalom 1-40%-át a reflux betegség okozza.

Az oesophagealis szindróma körébe tartoznak azok a nyelőcső nyálkahártya károsodással járó állapotok, melyek a reflux betegség szövődményeinek tekinthetők. Ezek a nyelőcső nyálkahártya gyulladásával, felmaródásával, kifekélyesedésével, ill. a nyálkahártya kóros pl. daganatos átalakulásával járó megbetegedések, melyek különösen nagy figyelmet igényelnek az orvostól és a betegtől egyaránt.

Extraoesophagealis szindróma
Az extraoesophagealis szindróma a következő tünetek formájában szokott megjelenni:

  • krónikus makacs köhögés
  • krónikus gégegyulladás
  • asztma
  • fogzománc károsodása

Alvás közben, fekvő helyzetben a visszaáramló gyomorsav a garatot és gégét is elérheti, sőt a légcsövön keresztül eljuthat a légutakig is.
Az említetteken túl valószínűleg a garatgyulladás, az orrmelléküreg gyulladás (pl. arcüreggyulladás), a középfülgyulladás, az alvási légzéskimaradás és sok esetben a horkolás létrejöttében is lehet szerepe a reflux betegségnek. Ezek a makacs tünetek sok problémát okoznak a betegeknek, a fájdalmon túl rosszul alszanak, nem tudnak pihenni, ezért nappal fáradtabbak, gyengébben teljesítenek.

A REFLUX BETEGSÉG DIAGNÓZISA
A reflux betegség ténye gyakran megállapítható műszeres vizsgálat nélkül is. A diagnózis az esetek többségében a háziorvos által könnyedén felállítható, de annak megerősítéséhez szakorvosi konzultáció igénybevétele is ajánlott.
Endoszkópos vizsgálat elvégzése kötelező:

  • idős korban frissen kezdődő refluxos tünetek
  • nyelési zavar
  • fogyás
  • vérszegénység
  • ismétlődő hányások esetén.

Ezeket a tüneteket „alarm” vagy magyarul riasztó tüneteknek is nevezzük. A reflux jellegzetes tünetei alapján, eszközös vizsgálat nélkül történő diagnózis és gyógykezelés csak alarm tünetek hiányában megengedett és lehetséges.

Az esetek kb. 2/3-óban az endoszkópos vizsgálat során normális, egészséges nyálkahártya észlelhető. Ha az endoszkópos vizsgálat során a nyelőcső kifekélyesedését, szűkületét, vagy hegesedését észle-lik, akkor szövődményes refluxról beszélünk.

A nyelőcső nyálkahártya gyulladása, a reflux oesophagitis jelentős szövődményei a szűkület, illetve a fekélyek keletkezése, a nyálkahártya „elfajulása” un. Barrett nyelőcső megjelenése és a vérzés. A Barrett- nyálkahártya különösen nagy jelentőséggel bír, mert rosszindulatú daganat kiakulásának alapjául szolgálhat.

További vizsgáló módszer a reflux igazolására a 24 órás nyelőcső savasság vizsgálat vagy más néven a 24 órás pH monitorozás. Akkor végzik, ha az endoszkópos vizsgálat negatív, de a tünetek ennek ellenére reflux betegségre utalnak, illetve ha a panaszok kiváltásában bizonytalan a reflux szerepe.

Az ún. protonpumpa-gátló teszt egyszerű módszer a reflux bizonyítására, főleg az extraoesophagealis, a nyelőcsövön kívül eső területekről induló tünetek gyanúja esetén ajánlott. Ennek során olyan erélyes savelválasztást gátló szert adunk (ez a protonpumpa-gátló) aminek hatására, ha a panaszokat reflux okozza, azoknak csillapodni kell.
A nyelési, ill. gyomor RTG ma már ritkán használt vizsgálat, a módszer fokozatosan háttérbe szorult.

A REFLUX BETEGSÉG KEZELÉSE
A kezelés komplex. A kezelés célja a betegek teljes tünetmentességének elérése, így a szövődmények kialakulásának megelőzése. A terápia fontos része a tünetek kialakulásában szerepet játszó kóros folyamatok befolyásolása. Étrend és életmód változtatásnak, a gyógyszeres terápiának, és a sebészi beavatkozásnak és az endoszkópos kezelésnek egyaránt helye lehet a betegség súlyosságától, illetne a szövődmények jelentkezésétől függően.

ÉLETMÓDVÁLTOZTATÁS, DIETA
A leggyakrabban ajánlott AZ ágy fejvégi részének megemelése, amely a nyelőcső tisztulás érvényesülését segíti. Különösen olyan betegek esetében lehet hasznos, akiken légúti tünetek, illetve éjszakai rosszullétek jelentkeznek. E szokás hatékonysága egyébként kétséges.
Az étkezések utáni lefekvés, vagy a késő esti étkezés elkerülése további fontos szempont a reflux betegségben szenvedők kezelésében.
A szűk, hasban feszes ruházat viselésének elkerülése és a testsúly csökkentése lehet a következő javaslat, amely a reflux gyakoriságának csökkentésével, a hasi nyomás mérséklésén keresztül vezethet a panaszok megszűnéséhez. 
Lényeges a dohányzás elhagyása is. 
A nyálelválasztás fokozása elősegíti a nyelőcső tisztulását, így csökkentheti a tüneteket. Pl: cukor szopogatása, vagy rágógumi használata.
A legfontosabb diétás tanács azonban olyan ételek kerülése, amelyek a nyelőcső alsó záró izomzatának nyomását csökkentik. Ezért nem ajánlott zsíros ételek, csokoládé vagy alkohol fogyasztása. 
A beteg egyéni tapasztalatának mérlegelése is fontos. A sav-szekréció fokozásának irányába ható, szélsőséges étkezési szokások is súlyosbíthatják a GERD tüneteit.

GYÓGYSZERES KEZELÉS:
A gyógyszeres kezelés célja egyrészt a nyelőcső működésének, a nyelőcső-gyomor átmenet magasságában lévő záróizom funkciójának a fokozása, másrészt a gyomorsav mennyiségének a csökkentése útján. A savelválasztás csökkentésének van a legnagyobb jelentősége, ami a betegek tünetmentességét leginkább segít fenntartani és lényegesen magasabb gyógyulási arányt lehet általa elérni.
Kezelési stratégiában alapvetően leépítő (un. „step down”) elv érvényesül, vagyis a kezdetben nagy hatású és növelt dózisban adott gyógyszerek fokozatos csökkentésével érjük el a paciens panaszmentességét.
A gyógyszeres kezelést általában hosszú ideig, minimálisan 3-6 hónapon át szükséges folytatni ahhoz, hogy a tünetek tartósan és stabilan megszűnjenek.

Savszekréció-gátlásra (savtermelés-gátlására és a gyomorsav közömbösítésére) ható szerek:

  1. Proton pumpa inhibitorok (PPI-k), melyek a gyomor savtermelő sejtjeiben lévő enzimet, az ún.„protonpumpát” blokkolják. Az elnevezése is innen származik. A protonpumpa-gátlók minden korábban alkalmazott szekréciógátló szernél jelentősebben csökkentik a gyomorsav elválasztását. E szerek a GERD kezelésének leghatékonyabb eszközei. Gyorsan megszüntetik a betegség tüneteit és alkalmazásuk során a gyulladással összefüggő eltérések is meggyógyulnak az esetek 90 %-ában. A betegség kezdeti időszakában egyértelműen ezeket a szereket érdemes alkalmazni általában nagy dózisban napi 2x-i adagban. Amennyiben a beteg eléri a panaszmentességet, fenntartó kezelés céljából a készítmény adagját lehet csökkenteni.
    Jellemzőik:
    • hatékonyak a reflux minden stádiumában
    • biztonságosak
    • hosszútávon is szedhetők
    • megjelent már a recept nélkül kapható kiszerelés is.
  2. Hisztamin 2-es típusú receptor blokkoló szerek – rövidítve H2 blokkolók, melyek a gyomor savelválasztását fokozó idegi ingerület átvitelét blokkolják. Kevésbé hatékonyak, mint a PPI-k ezért alkalmazásuk fokozatosan visszaszorulóban van. Legfőbb hátrányuk, hogy 3-4 hetes szedésüket követően fokozatosan hatástalanná válnak.
  3. Savközömbösítő szerek, melyek a gyomorban termelődött savat fizikailag vagy kémiailag közöm-bösítik, köznapi nyelven „megkötik”. Nincsenek azonban hatással a savképződésére, ezért a reflux gyógyítására nem alkalmasak. Gyorsan hatnak, de ugyanilyen gyorsan el is múlik a hatásuk.
  4. Gyomornyálkahártya bevonó szerei, melyek a nyelőcső és gyomor nyálkahártyáját egy vékony, savval szemben ellenálló filmszerű réteggel fedik be, így akadályozva meg annak károsító, maró hatását. Előnyük, hogy nem szívódnak fel a szervezetbe, hanem a széklettel egy bizonyos idő után változatlan formában kiürülnek, így jól kombinálhatók más gyógyszerekkel. Hátrányuk, hogy csak rövid ideig hatnak, és más gyógyszerekkel együtt nem vehetők be csak néhány órás időkülönbséggel, mert képesek azok hatóanyagát megkötni. Önállóan a reflex betegség kezelésére nem alkalmasak.

A tünetek megszűnése és a kezelés elhagyása után a súlyos oesophagitisben szenvedő betegek mintegy 80 %-ában relapsus (visszaesés) következik be. A visszaesés fenntartó savcsökkentő-gátló kezeléssel megelőzhető, amelyre a féldózisú protonpumpa-gátló terápia bizonyult optimális megoldásnak. Éppen ezért az Ön érdeke, hogy az orvos által megadott ideig szedje a gyógyszert!

SEBÉSZI KEZELÉS
Ha a súlyos reflux betegség tartós, és legalább 6 hónapon át folytatott intenzív belgyógyászati kezeléssel sem befolyásolható, a műtét beavatkozás mérlegelhető. Reflux betegség szövődményeként megjelenő szűkületek jelentős része, az endoszkópos ballon-tágító kezelés lehetőségeinek ellenére is, sebészi megoldást igényel. Barrett-nyelőcső kialakulása, különösen jelentős dysplasia (hiányos és rendellenes sejtfejlődés) esetekben indokolttá teszi a sebészi megoldást.

Irodalom

  • Dr. Rosztóczky András, Dr. Wittmann Tibor: Refluxbetegség – gyomorsav okozta bántalmak.
  • Gasztroenterológia 2006, második átdolgozott kiadás
  • Felejtse el a gyomorégést! Előzze meg a reflux szövődményeit! Betegtájékoztató – Nycomed Pharma Kft.
  • Mit kell tudni a gastrooesophagealis refluxbetegségről? – Krka Magyarország kereskedelmi Kft.
  • Amit tudni érdemes a refluxbetegségről – Valeant Pharma Magyarország Kft.

 

Fekélybetegség

 

A gyomor és nyombélfekélyeket a hétköznapi szóhasználatban legtöbbször a„fekélybetegség” elnevezéssel illetik. A fekélyek mintegy kétharmada a nyombélben, egyharmada a gyomorban alakul ki.
A 80-as évek óta ismert egy baktérium, a Helicobacter pylori (ejtsd: helikobakter pilorinak, mely a gyomorban él és a fekélybetegség kialakulásáért felelős. Ahhoz, hogy a szervezetünkben fekélyt okozzon sok tényező együttes jelenléte szükséges.

A kórokozó kimutatására számos módszer létezik. Hatékony kezelési módok állnak rendelkezésre, mellyel a baktérium a gyomorból kiirtható. Ennek köszönhető, hogy a régebben még népbetegségnek számító gyomor- és nyombélfekély ma már egyre ritkábban fordul elő.

Magyarországon a felnőtt lakosság körülbelül 40%-a fertőzött.
A baktériumot hordozók 10-15%-ukban alakul ki életük során, valamikor fekélybetegség.

  • A H. pylori a legelterjedtebb emberi emésztőszervi kórokozó.
  • Jelenleg úgy tudjuk, hogy a H. pylori csak emberről emberre terjed.
  • A H. pylorival történő fertőzés leggyakrabban a gyermekkorban következik be.
  • A fertőzésveszélyt alapvetően rossz higiénés körülmények, a lakások zsúfoltsága, a folyóvízellátás hiánya, a gyermekkori közös ágyhasználat, a szennyvíz elvezetésének nem megfelelő módja növeli.
  • Nők és férfiak azonos arányban hordozzák a kórokozót.
  • Minél hosszabb a baktériumhordozás időtartama, annál nagyobb, a későbbi, gyomor- és nyombélbetegségek kialakulásának kockázata.

Számos kórkép, így az idült gyomorhurut, fekélybetegség, Menetrier¬gasztritisz, a gyomor nyirokelemeiből kiinduló daganat (alacsony malignitású MALT limfóma), gyomorrák, továbbá a funkcionális gyomorbetegek (diszpepsziák) egy részében szerepe lehet a kórokozó jelenlétének.
Minél korábban szenvedtük el a fertőzést annál nagyobb a valószínűsége, hogy valamilyen megbetegedés alakulhat életünk folyamán.
A betegségek kialakulásához azonban a fertőzésen túl még sok egyéb tényező (genetikai hajlam, szociális helyzet stb.) együttes előfordulása szükséges.


A gyomor és nyombélfekély a nyálkahártya körülírt, rendszerint mélyre terjedő hámhiánya.
A fekélybetegség a felnőtt lakosság kb. 1,5%-át érinti Magyarországon, mely mintegy 150 ezer embert jelent.
Az ún. emésztéses, peptikus fekélyek kétharmada a nyombélben, egyharmada a gyomorban fordul elő, elsősorban annak kishajlati oldalán.
A nyombélfekélyesek 70-90%-a fertőzött Helicobacter pylori baktériummal, míg a gyomorfekélyesek mintegy 50-60%-óban észlelhető a baktérium a gyomornyálkahártyán.

A fekélybetegség kialakulásának leggyakoribb okai:

  • Helicobacter pylori fertőzöttség: a fekélyek 70-80%-ában fordul elő.
  • Nem szteroid gyulladásgátlók (rövidítve: NSAID) szedése: a mozgásszervi panaszokra, fájdalom és lázcsillapításra használt aszprin készítmények a fekélyek 15-30%¬áért felelősek. Gyakorlatilag minden NSAID szer károsítja valamekkora mértékben a gyomor és a nyombél nyálkahártyáját, gyengítve annak védekezőképességét. A nyálkahártya-károsodás mértéke a felületes erózióktól (kimaródástól) a mély fekélyekig terjedhet, akár súlyos szövődmények (vérzés, perforáció) is felléphetnek. Különösen veszélyeztetett, aki egyidejűleg több gyulladáscsökkentő készítményt szed, véralvadásgátló vagy kortikoszteroid kezelésben részesül, időskorú, valamint akinek már volt korábban fekélye, aki súlyos társbetegségben szenved, dohányzik, vagy rendszeresen fogyaszt alkoholt.
  • Stresszfekély: elsősorban intenzív osztályon kezeltekben, nagyműtét utáni állapotokban, heveny súlyos betegségekhez társulva alakulhat ki.
  • Egyéb, ritka fekélytípusok: Zollinger-Ellison szindróma, Crohn¬betegség, vagy egyéb betegségekhez társuló fekélybetegség.

A fekélybetegség tünetei

Nem minden fekélyes betegnek vannak panasza. A betegek kétharmadának azonban jellegzetes tünetei vannak, mint gyomortáji fájdalom, gyomorégés, hányinger, hányás. A felhasi fájdalom a nyombélfekélyes betegek esetében az étkezés után 1,5-2 órával kezdődik és ismételt étkezés hatására csökken, míg gyomorfekély esetén a táplálékbevitel fokozza panaszokat.
Bizonyos ételek (csípős fűszerek, hagyma, savas ételek, alkohol, kávé) fokozzák a panaszokat.

 

A fekélybetegség szövődményei

 

Rejtett vagy aktív vérzés

Aktív vérzés esetében a beteg széklete szurokfekete vagy bordó színűvé válik. A vérzés miatt sápadt egyre gyengébbnek érzi magát, szédül, nehézlégzése van. Ilyen esetekben azonnal orvoshoz kell fordulni.
A rejtett vérzésre a vashiányos vérszegénység hívja fel a figyelmet, a vért a székletből úgynevezett Weber-teszttel lehet kimutatni. A vérzés forrásának felkutatása és kezelése gasztroentrológus feladata.

Perforáció (kilyukadás)
A beteg éles, késszúrásszerű nagy fájdalmat érez a gyomortájon. A gyomorból vagy a nyombélből a hasüreg felé távozó gyomorsav, epe és más emésztőnedvek az életet veszélyeztető hashártyagyulladást (peritonitiszt) okoznak. Ebben az esetben csak sürgős sebészeti beavatkozás mentheti meg a beteg életét.

Gyomorkapu-szűkület
Általában a hosszú ideje fennálló fekélyek esetén a gyulladás miatti hegesedés következtében kialakulhat szűkület a gyomorkimenetnél.

Gyomorrák
A gyomorfekélyek egyik csoportja rosszindulatúan elfajulhat, rák alakulhat ki. A nyombélfekélyek mellett kialakult rosszindulatú elfajulás rendkívül ritka.
 

A Helicobacter pylori fertőzés kimutatása

Endoszkópos vizsgáló módszer

Gyomortükrözés (gasztroszkópja) során történő mintavétel a gyomorból vett nyálkahártya-darab szövettani elemzésével, illetve a kórokozó közvetlen kimutatásával.
Gyors ureáz teszt: Ez az eljárás alkalmas arra, hogy a vizsgáló gyorsan, már a gyomortükrözést
követő 1-2 órában 80-90%-os biztonsággal nyilatkozzon arról, hogy az adott beteg hordozza-e a H.pylori baktériumot.

Laboratóriumi módszerek

Ureum kilégzési próba: A vizsgálathoz endoszkópját (béltükrözést) nem kell végezni. A beteg éhgyomorra, speciális anyagot (izotóppal jelzett ureumot) fogyaszt el, miután egy csőbe vagy ballonba leheletmintát adott. A levegőminták elemzésével meg tudják állapítani, van-e az adott beteg gyomrában H. pylori. Az eljárás elsősorban szűrés céljára, továbbá a baktériumellenes gyógyszerek hatásának lemérésére alkalmas.
Szerológiai vizsgálatok: A vizsgálat alapja, hogy a H. pylori-fertőzés esetén a baktérium ellen az immunrendszer ellenanyagokat termel, amelyek a vérből, esetleg a nyálból, a vizeletből, a székletből kimutathatók.

Egyértelműen szükséges a kórokozó kimutatása az alábbi esetekben:

  • aktív fekélybetegség esetén
  • szövődményes (vérző, perforáló) fekélyesek esetén
  • a korábban aktív, de aktuálisan panaszokat nem okozó fekélybetegek esetén
  • ha az egyenes ági rokonok között gyomorrák fordult elő.

A fekélybetegség kezelésének két összetevője van:

1. tüneti kezelés: savcsökkentő és hámosodást elősegítő kezelések
2. oki kezelés: a betegség okának felkutatása és kezelése.

Protonpumpagátlók (PPI): A gyomor¬savtermelést gátló gyógyszerek közül a leghatásosabbak. E gyógyszerek nem csupán gátolják a savtermelést (és ezzel 4-6 hét alatt lehetőséget teremtenek a fekély gyógyulására), hanem az antibiotikumok hatását is elősegítik a gyomorban, ezért a H. pylori-ellenes kezelésnek is fontos összetevői.
Hisztaminreceptor gátlók (H2-antagonisták): Hatékonyságuk tekintetében elmaradnak a korszerűbb PPI szerek savcsökkentő hatásától.
Hámosító szerek: A fekélyek kezelését ki lehet egészíteni hámbevonó szer adásával, amely védőréteget képez a nyálkahártyán és javítja a hám regenerációját.

NSAID fekélyek esetében a hatékony savcsökkentő kezelés mellett az első teendő az NSAID gyógyszer dózisának csökkentése.

Az oki kezelések közül legfontosabb a H. pylori kipusztítása (eradikáció¬ja). Az eradikációs kezelés során egyhetes kúra formájában legalább két antibiotikumot és egy gyomorsavtermelést gátló vagy bizmuttartalmú gyógyszert adnak.
Antibiotikumként amocillint, clarithromycint, metronidazolt, esetleg tetracyclint alkalmaznak. Ha a beteg penicillinre allergiás, az amoxicillin összetevő más antibiotikummal helyettesítendő.
Sikeres eradikáció után mérséklődik, vagy megszűnik az idült gyomorhurut, a fekélybetegség rendszerint meggyógyul, és csökken a gyomor¬rák kialakulásának kockázata. Sikeres esetekben a fekélybetegek hosszantartó savgátló kezelésére a továbbiakban általában nincs szükség.
Ha a sav okozta tünetek, a gyomorégés, vagy az enyhe gyomorfájdalmak az eradikációs kezelés után még fennállnak, de H. pylori nem mutatható ki, további savgátló kezelésre lehet szükség.

Irodalom

Dr. Rácz István, Dr. Tímár Marietta: A fekélybetegség és a Helicobacter pylori-fertőzöttség
Gasztroenterológia

 

Lisztérzékenység = Coeliakia

 

A coeliakia ejtsd cöliákia (=glutén-szenzitív entreopátia, „lisztérzékenység”) örökletesen meghatározott betegség, melynek jellemzője, hogy a búzában, árpában, rozsban, zabhan található fehérje (alfa-gliadin) autoimmun folyamatot indikál, amelynek következtében a vékonybél nyálkahártya károsodik. 
A dermatitis herpetiformis Duhring betegség a coeliakia bőrtünetekkel kísért változata.

A betegség kialakulásának mechanizmusáról ma már sokkal többet tudunk, mint néhány évvel ezelőtt, ám a károsító mechanizmus minden eleme ma még nem teljesen ismert. Az azonban már bizonyított, hogy a betegségben a genetikai hajlamnak is fontos szerepe van.
A vékonybél emésztőrendszerünk azon része, ahol az elfogyasztott és megemésztett tápanyagok nagy része felszívódik, és a véráram közvetítésével a szervezet életfolyamataihoz hasznosítani tudja azokat. A felszívódásra alkalmas felület igen nagy: a vékonybelet borító nyálkahártyán szabálytalan, ujjszerű nyúlványokhoz hasonló bélbolyhok találhatóak. Ezeknek felszínét még apróbb, hosszúkás mikrobolyhok borítják, amelyek tovább növelik a feszívó felületet.
Coeliakia esetén ezek a bolyhok károsodnak (boholyatrófia), a felszívó felület csökken, amely következtében valamennyi tápanyag felszívódása romlik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a betegek hiába fogyasztják el a tápanyagokban gazdag ételekei, azok szervezetük számára nem válnak hasznossá, mert nem tudnak felszívódni.

A felszívódási zavarnak klinikai és immunológiai jelei vannak, ezek észlelése és ellenőrzése után a gasztroenterológus szakorvosok felállíthatják a diagnózist. Az autoimmun folyamatot kiváltó glutén teljes elhagyása, szigorúan glutén-mentes étkezés mellett mind a nyálkahártya-károsodás, mind a klinikai tünetek megszűnnek. Glutén-tartalmú ételek ismételt fogyasztását követően a tünetek ismét megjelennek.

Magyarországon becslések szerint alakosságnak fél-egy százaléka szenved ebben a betegségben. Ezen adatok alapján hazánk beleillik az európai átlagos előfordulási gyakoriságot mutató nemzetek sorába. A diagnosztizált esetek azonban csak a „jéghegy” csúcsát jelzik, mivel a betegek számának és előfordulásának megítélése csak hozzávetőleges. Minden kilenc betegből azonban csupán egynél diagnosztizálták már a betegséget. Ennek egyik oka, hogy a klasszikus tünetekkel jelentkező coeliakia meIIett a ma még felderítetlen esetek száma lényegesen magasabb.
A diagnosztizálatlan és/vagy kezeletlen lisztérzékenység következménye szövődmények és társult betegségek kialakulása lehet: más autoimmun betegségek (Sjörgen-szindróma, Addison-kór, Graves-kór), Inzulinfüggő I. típusú diabetes, ataxia, stb. A nem kezelt betegek körében gyakoribb vékonybél eredetű daganat előfordulása.

TÜN ETEK
A betegség tünetei bármely életkorban jelentkezhetnek, a legjellemzőbb időszak a kisdedkor-amikor a gyermek már hosszabb ideje fogyaszt glutén-tartalmú ételeket. Ma már egyre ritkább a klasszikus tünetegyüttest mutató esetek száma, és növekszik a nem tipikus, vagy éppen csak egy jellegzetes, nem is mindig közvetlenül az emésztőrendszerhez köthető tünet alapján diagnosztizált eseteké. Mivel a tünetek nem minden esetben jellegzetesek, sőt a betegségnek nincs is olyan tünete, amely kizárólag csak erre a kórképre lenne jellemző, nehéz a betegség diagnosztizálása. A korszerű eljárások rutinszerű alkalmazásával ma már a szakorvos el tudja dönteni, hogy valóban coeliakiáról van szó.
Tünetek, amelyek felvetik a glutén-érzékenység gyanúját:

  • hasmenés (nagy tömegű, ismétlődő: világos színű, bűzös, zsíros fényű)
  • székrekedés (ez a ritkább eset)
  • pókhas (elsősorban gyermekkorban jellemző) – étvágytalanság, hányás
  • súly- és hosszfejlődés lelassulása, megállása
  • pszichés tünetek (fáradékonyság, kimerültség, ingerlékenység, apátia, depresszió)
  • sápadt bőr
  • fehérjehiány, vashiány. A D-vitamin és a kalcium felszívódási zavara miatt a csontok mészszegények;  K–vitamin hiánya miatt vérzékenység alakulhat ki
  • a felszívódási zavar miatt csökken a fertőzésekkel szembeni ellenállás, gyakoriak a légúti- és bélfertőzések


DIAGNÓZIS
Ma a legtöbb beteget azonban csupán egyetlen, nem is mindig emésztőrendszeri tünet alapján diagnosztizálják!
A diagnózis felállítása a gasztroenterológus központok feladata. Régebben a betegséget három, egymást követő bél biopsziával lehetett megállapítani, ma szerológiai vizsgálatokkal és egyszeri vékonybél szövettani vizsgálattal igazolható a diagnózis. A diagnózis felállítása egy vérvizsgálattal indul, amikor a specifikus immun-ellenanyagok jelenlétét vizsgálják a vérszérumban: az IgA, EMA, az IgA + IgG, és az anti-tTG antitesteket. A pozitív eredmények után minden esetben – még a glutén-mentes diéta bevezetését megelőzően – el kell végezni a vékonybél megfelelő szakaszából vett minta szövettani vizsgálatát is.
A vérvizsgálatokat a későbbiekben évente célszerű megismételni, elsősorban a glutén-mentes diéta betartásának ellenőrzése és a beteg gondozása érdekében.


KEZELÉS
A betegséget mai ismereteink szerint gyógyszeres kezeléssel gyógyítani nem lehet, de van olyan gyógymód, amelynek hatására minden tünet elmúlik és a beteg teljes értékű életet élhet. Ez a glutén-mentes DIÉTA, amelyet szigorúan egész életen át be kell tartani.
A klinikai tünetek a diéta bevezetésével lassan (általában 4-10 hét) szűnnek meg. Az étrend lényege, hogy a glutén-tartalmú gabonákat más növényi alapanyagokkal kell helyettesíteni, kiváltani.
A táplálkozásból teljesen el kell hagyni a búzát, árpát, rozst, zabot, illetve az ezekből készült vagy ezeket az alapanyagokat a legkisebb mennyiségben is tartalmazó élelmiszereket, ételeket (mint a kenyér, péksütemény, tészta, müzli, édességek, felvágottak, tejtermékek, szörpök, pudingporok, sütőpor, ketchup, húskonzervek, instant levesporok, mártások, stb.).
A diétás étrendben fontos szerephez jutnak a természetesen glutént nem tartalmazó élelmiszerek (húso halak, zöldségek, gyümölcsök, saláták, tej, tojás, méz, stb.), a gluténmentes gabonafélék és pszeudocereáliák (kukorica, rizs, amarant, haj na, köles, teff, stb.), valamint a gluténmentes diétás élelmiszerkészítmények (diétás kenyerek, száraztészták, édes és sós sütemények, stb A betegek életminőségét ma már a különleges táplálkozási célú élelmiszerek széles választéka is javítja, ezen belül sokféle kenyér- és süt ménypor, mélyhűtött készétel is kapható.
FIGYELEM! Ha a tájékoztató alapján arra gondol, hogy Ön vagy családtagja lisztérzékeny lehet, a biztos diagnózis felállításához keressen fel egy gasztroenterológiai szakrendelést. Amíg a biztos diagnózist nem állították fel, a glutén-mentes diétát TILOS elkezdeni!

Napjainkra az orvosok, szülők, dietetikusok és az élelmiszeripar egyes képviselőinek összefogásával sikerült olyan megfelelő választékot kialakítani glulén-mentes alapanyagokból, diétás élelmiszerekből, amelyek megfelelő, egészséges és változatos étkezést biztosít a betegeknek.
A coeliakiások kizárólag garantáltan glutén-mentes termékeket vásárolhatnak:

– a termék címkéjén vagy csomagolásán szövegesen feltünteti a gyártó, hogy glutén- vagy gliadin mentes, lisztérzékenyek fogyaszthatják.
– kizárólag glutén-mentes alapanyagokból, és a gluténmentességet meg is őrző körülmények között készült
– a termék általános élelmiszer ugyan, de a gyártó cég megfelelő garanciák mellett szavatolja a glutén mentességet.

TERÁPIA = GLUTÉNMENTES DIÉTA

A glutén-mentes diétát meg kell tanulni. A tanulás nem csupán a glutént nem tartalmazó élelmiszerek megismeréséből, a speciális lisztek, lisztkeverékek használatának megtanulásából áll, hanem a diétában fogyasztható élelmiszerkészítményeket folyamatosan ellenőrizni is kell, hiszen az összetétel, a gyártás helyszíne, felhasznált alapanyagok összetétele és glutén tartalma is gyakran változhat.
Az elméleti és gyakorlati tudnivalókról a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete helyi csoportjai vagy az ország több városában is működő önálló helyi szervezetek adnak tájékoztatást.
Az ország több megyéjében működnek Lisztérzékenyek Klubja, és ezek száma dinamikusan növekszik. Ezekben a páciensek önkéntes munkájával szervezett csoportokban hasznos információkhoz és tudnivalókhoz juthatnak az érdeklődő betegek. Orvosok, dietetikusok előadásait hallgathatják meg, valamint kedvezményes vásárlási lehetőséget is biztosítunk. A csoportok általában havi rendszerességgel találkoznak, ahová szeretettel várnak minden érdeklődőt, újabb és régebbi beteget.
Ezekről a csoportokról és találkozóik időpontjáról, helyszínéről is a megadott elérhetőségen kaphatnak részletes tájékoztatást.


Irodalom:

Coeliakia….a „rejtőzködő” betegség 
Tájékoztató füzet a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete Kiadásában (2004)

www.liszterzekeny.hu

 

A gyulladásos bélbetegségek , máskép­pen IBD (Inflammatory Bowel Disease angol kifejezésből ered) csoportjába két betegség tartozik: Colitis ulcerosa fekélyes vastagbélgyulladás (ejtsd: kolitisz ulceróza) és a Crohn-betegség (ejtsd: krón)                                             

A két betegség sokban hasonlít, de szá­mos szempontból eltér egymástól. Mindkét betegség általában fiatal­korban kezdődik, leggyakrabban 20-40 éves kor között. Hazánkban 20-25 ezerre tehető a gyul­ladásos bélbetegségben szenvedők száma. Az újonnan felismert betegek száma azonban évről évre emelkedik, s feltűnő módon szaporodnak a gyermekkori és az idősebb kori megbetegedések.

A betegség okai

Pontos oka a mai napig ismeretlen, bár egyik betegség sem örökletes, azonban alapvető, genetikailag meghatározott fogékonyság fennáll.A veleszületett vagy az élet során szerzett hajlamhoz feltehetően egyéb kiváltó tényezők, például jelentéktelennek tűnő bélfertőzés, más betegség, valamilyen (pl. fogászati) okból beszedett gyógyszer, elsősorban antibiotikum, lelki vagy testi túlterhelés is társul, ami felszínre hozza a lappangó hajlamot. Az immunrendszer fokozott működése a gyulladás fenn­tartásában is szerepet játszik.

Kivizsgálása

A gyulladásos bélbetegségek felisme­réséhez, a beteg állapotának rendszeres ellenőrzéséhez, az esetleges szövődmé­nyek kimutatásához az alábbi vizsgáló­módszerek állnak az orvos rendelkezé­sére. Végbélvizsgálat: a végbél környékén tapintható elváltozások kiszűrésére.  Hagyományos hasi ultrahangvizsgálat: a vastagbél elhelyezkedéséről, a bélfal vastagságáról ad információt. Háromdimenziós ultrahangvizsgálat: a bélnyálkahártya vizsgálatára is alkal­mas. Kolonoszkópia (vastagbéltükrözés): a legmegbízhatóbb, a szem ellenőrzése mellett végzett módszer a vastagbél teljes egészének átvizsgálására. Irrigoszkópia: a vastagbél kontraszt­anyagos röntgenvizsgálata. Szigmoidoszkópia: a végbél és a ­felette található szigmabél alsó részének tükrözéses vizsgálata. Komputertomográfia (CT): a legmo­dernebb vizsgálómódszerek egyike, a belső szervek apró részleteit is láthatóvá ­teszi.

A betegség kezelése

A gyulladásos bélbetegségek gyógy­szeres kezelésekor megkülönböztetünk ún. alapkezelést és ezeket kiegészítő terápiát. 

Gyulladásgátlók. Szalicilsav (5-ASA) származékok – tabletta, beöntés, kúp, hab formájában, a hosszú távú fenntartó keze­lésben fontosak. Kortikoszteroidok – injek­ció, tabletta, kúp formájában nagyhatású gyulladásgátlók, de tartós kezelésre nem alkalmasak. Lokális szteroidok – tabletta, beöntés, hab formájában, kevesebb mel­lékhatásuk miatt előnyös adásuk, enyhébb esetekben jó hatásúak.

Az immunrendszerre ható gyógyszerek. A gyulladást fenntartó immunológiai fo­lyamatokat gátolják, így megakadályoz­zák a betegség rosszabbodását. Biológiai szerek. Jelenleg csak kijelölt központokban (kórházakban) adhatók, ahol kellő szakértelemmel mérlegelik az igen költséges kezelés indokoltságát. Súlyos esetben, sipolyok kezelésére alkalmazzák.

Antibiotikumok. Általában Crohn­-betegségben, ritkábban colitis ulcero­sában alkalmazzák.Crohn-betegségben a bélbaktériumok kiváltó szerepe egyértelmű, ezért gyakran kerül sor antibiotikum adására. Ezeket a gyógyszereket több hónapig kell szedni, rendszeres ellenőrzés mellett. Colitis ulcerosában súlyos, szövőd­ményes esetekben indokolt az antibio­tikumok tartós szedése.

Kiegészítő kezelési eljárások Felszívódási zavarok ellensúlyozására, súlyos hasmenéses vagy jelentős vér­vesztés esetén alkalmazzák. 

Tápszerek. Többféle ízesítésben kap­ható, komplex vitamin, nyomelem és ásványi anyag összetételű tisztított tápa­nyagok por vagy folyadék formájában.

Vaskészítmények. Felszívódási zavar, csökkent étvágy, vagy vérzés miatt jöhet létre vashiányos állapot. Fontos a fehér húsok fogyasztása, melyet a bélbetegek is fogyaszthatnak. Vénás injekciók adá­sa csak orvosi kivizsgálás után indokolt.

Kalcium. Felszívódási zavarok esetén tápanyaghiány is felléphet, mely csont­ritkuláshoz (oszteoporózishoz) vezethet.

B12-vitamin. Crohn-betegségben gya­koribb, 1-2 havonta injekcióval pótolják.

Probiotikumok. Normál bélflórát tar­talmazó, jótékony hatású készítmény, melynek rendszeres szedése ajánlott.

Colitis ulcerosa

A fekélyes vastagbélgyulladás (latinul colitis ulcerosa, ejtsd: kólitisz ulceróza) a vastagbél ismeretlen eredetű, kró­nikus, gyulladásos betegsége, amelyben a tápcsatorna szakaszai közül kizárólag a vastagbél betegszik meg. A gyulladás a végbél felől indul, a vastagbél falát részben vagy egészben betegíti meg.

Tünetek

Véres hasmenés. Vérzés minden eset­ben jellemzi a betegséget, a hasmenés mértéke, milyensége (véres széklet!) függ a gyulladás kiterjedtségétől. Fájdalom. Sürgető székelési ingerrel járó, görcsös fájdalom. Súlyos általános állapot. Láz, vérsze­génység, fehérjehiány alakulhat ki a gyul­ladás és felszívódási zavar következtében.

Szövődmények

BÉLSZÖVŐDMÉNYEK

Vérzés: az érintett bélszakaszon a gyulladás következtében elvékonyodik a bélfal, mely az erek sérüléséhez és vérzéshez vezethet. Súlyos esetben mű­tétet és transzfúziós kezelést kell alkal­mazni. Toxikus megakolon: a gyulladás kö­vetkeztében károsodhat a bélfal izomzata és az ott futó idegek, melynek követ­keztében kórosan kitágul a bél, tónusát veszti és ezért megnő a perforáció (kilyukadás) veszélye. Hegesedés, szűkület: a krónikus gyul­ladás miatt beszűkülhet az érintett bél­szakasz, mely elzáródáshoz vezethet. A bélműködészavar következménye a hasmenés és a székrekedés váltakozó fellépése. Rákos elfajulás: a kockázat fokozott ha a betegség fiatal korban kezdődött, a gyulladás nagy kiterjedésű és ha legalább 10 év óta fennáll. Rendszeres rákszűrés (1-2 évente béltükrözés és szövettani vizsgálat) javasolt!

ÁLTALÁNOS KÖZÉRZETTEL KAPCSOLATOS SZÖVŐDMÉNYEK

Láz, súlyvesztés, gyengeség, vér- és vashiány, csontritkulás stb.

Kiküszö­bölésére kiegészítő terápia indokolt.

A colitis ulcerosa kezelése

Két alapvetően: fontos tudnivaló van a colitis ulcerosa gyógyszeres kezelésé­ben: nem hoz végleges gyógyulást, célja a tünetmentesség elérése, fenntartása és a szövődmények megelőzése, a fenti célok eléréséhez fenntartó kezelés szükséges, ami azt jelenti, hogy bizonyos gyógyszereket akkor is szedni kell, amikor nincs panasz. A sebészi kezelésre rendszerint akkor kerül sor, ha a gyógyszeres terápia nem kellően hatékony. A műtét minden eset­ben az egész vastagbél eltávolítását jelenti. Ha a vastagbél bármilyen kicsiny szakaszát megőriznék, az élethosszig tartó kezelést, ellenőrzést, rákszűrést igényelne.

Étrendi tanácsok

A betegség aktív szakában (véres has­menés) kerülendő a tej, a nyers zöld­ségek és gyümölcsök, erős fűszerek, tea, sok kávé, tömény alkohol vagy bor fogyasztása. Amikor a betegség nyugal­mi stádiumban van, semmiféle meg­szorítás nem szükséges.

Crohn-betegség

Ismeretlen eredetű, idült bélgyulladás, amely leggyakrabban a vékony- és a vastagbelet, ritkábban a tápcsatorna fel­sőbb szakaszait (nyelőcső, gyomor) is érintheti.Jellemző a szakaszos elhelyezkedés, ami azt jelenti, hogy gyulladt és nem gyulladt bélszakaszok váltakoznak. Leg­gyakoribb előfordulási helye a vékonybél és a vastagbél találkozási pontja. A betegség felosztható a fő tünetek szerint gyulladásos, sipolyos, szűkü­letes, típusra. A gyulladás a megbetegített bélszakaszt teljes egészében érinti, ezért a béltar­talom átkerül a bélből a hashártya felé is, annak megbetegedését is előidézve. Nem ritkán vakbélgyulladás gyanúja, esetleg vakbél körüli gyulladás vagy tályog miatt végzett műtét során derül fény a Crohn-betegségre.

Tünetek

Hasi fájdalom: általában görcsös jel­legű étkezés után, és sok esetben a köldök körül jelentkezik. Puffadás. Fogyás: étvágytalanság, a fájdalomtól való félelem, felszívódási zavar, és a has­menés miatti tápanyagvesztés egyaránt okozza. Hasmenés: naponta többször, hirtelen jelentkező és híg széklet. Itt a véres szék­let nem jellemző (szemben a colitis ulcerosával). Sipolyképződés: Crohn-betegségre utaló tünet. A sérült bélnyálkahártya átszakad és a béltartalom utat tör magá­nak más szervek vagy a külvilág felé. Gyakori a végbélnyílás körüli sipoly. Láz: a bélfalon áthatoló vérbe kerülő bélbaktériumok okozzák.

Szövődmények

Szűkület: a gyulladt bélszakasz hege­sedése okozza. Sipoly: a gyulladt bélszakasz áteresz­tővé válik, a baktériumok áthatolnak a bélfalon és a gyulladás ráterjed a szom­szédos szervekre. Hasi tályog: a hasüregbe került bak­tériumok gennyedést okoznak, mely sebészi úton szüntethető meg. Rákos elfajulás: csakúgy, mint a colitis ulcerosában, itt is előfordulhat. Ennek megelőzésére rendszeres béltükrözésre és szövettani vizsgálatra van szükség.

A Crohn-betegség kezelése

Mérsékelten aktív vagy nyugvó Crohn­-betegségben a gyulladás helye szerint választott gyulladáscsökkentőt, aktív sipolyok esetén kiegészítésül antibio­tikum kúrát adnak. Súlyosabb gyulladás esetén korti­koszteroid lökéskezelést írnak elő. A legújabb, ún. biológiai kezelés egyéb gyógyszerre nem reagáló gyul­ladás vagy sipoly esetén jön szóba, szűkület esetén nem alkalmazható. Sebészi kezelés: Crohn-betegségben a bélműtét sajnos nem vezet gyógyuláshoz, csupán a gyógy­szerre nem reagáló szövődményt (pl. szűkület, tályog) szünteti meg. Éppen ezért csak a legszükségesebb bélszakaszt távolítják el.

Étrendi tanácsok

Crohn-betegeknek a tej fogyasztása nem javasolt. Fontos az élőflórás kefir és joghurt fogyasztása naponta a normál bélflóra gyarapítására.

Hasznos tanácsok

Terhelés

Mindig szenteljünk kellő időt a pihenésre, a kikapcsolódásra, saját magunkra! Szánjunk kellő figyelmet étrendünk összeállítására is!

Sport

Óvakodjunk a túlzásoktól, ne erőltessünk semmit, ne törekedjünk tel­jesítményre! A legelőnyösebb sportok a kerékpár, a korcsolya, a sífutás, az úszás, a természetjárás.

Napozás, szolárium

Sajnos nem tesz jót, mert az ultraibolya sugarak akti­válják az immunológiai folyamatokat a szervezetben.

Családalapítás

Férfiak és nők számá­ra egyaránt lehetséges. A rendben lezaj­ló terhesség és szülés fő feltétele, hogy a fogamzás időpontjában a betegség nyu­galmi állapotban legyen. A gyulladásos bélbetegségekben adott gyógyszerek kevés kivétellel terhesség alatt is szed­hetők. 

Fogamzásgátlók

Előnyösebb volna a hagyományos védekezés.

Dohányzás

A dohányzás minden te­kintetben egészség és környezetkárosító hatású. Crohn-betegségben a dohányzás kifejezetten káros.

Alkohol

Fogyasztása nem tilos, a rendszeres alkoholfogyasztás azonban nem ajánlott. A tömény italok közvet­lenül irritálják a bélnyálkahártyát. A leg­kevésbé káros a sör.

Étrend

A gyulladásos bélbetegségek­ben a táplálkozásnak fontos szerepe van, fontos a jó tápláltsági állapot. Az első­rendű szempont az kell, legyen, hogy mit ehet a beteg, és nem az, hogy mit nem ehet. Általában kerülendő az erős fűsze­rek, a csípős ételek, a puffasztó, durván rostos növényi táplálékok fogyasztása. Édesítésre jobb a méz, mint a cukor. a tej colitis ulcerosa aktív szakában nem ajánlott. Crohn-betegségben viszont nem ajánlott a tej fogyasztása nyugalmi állapotban sem. Mindkét betegségben hasznos és szükséges a tejtermékek naponkénti fogyasztása a csontritkulás megelőzése céljából.

Magyarországi Crohn- Colitises Betegek Egyesülete (MCCBE)

A colitis ulcerosában és Crohn-beteg­ségben szenvedő betegeknek és család­tagjainak érdekeit képviselő szervezet.Székhely: 1022 Bp., Hűvösvölgyi út 112. Elnök: Kriszt MagdolnaTel: (06 20) 412 4770E-mait: mccbe@mccbe.huHonlap: www.mccbe.hu

Irodalom

Dr. Kovács Ágota: Gyulladásos bélbetegségek. Colitis ulcerosa és Crohn-betegség – Gasztroenterológia 3. átdolgozott kiadásGyulladásos bélbetegségek. Colitis ulcerosa és Crohn-betegség – Gasztroenterológia Betegtájékoztató Springmed kiadó

 

A vastag – és végbéldaganatok

 

A vastag- és a végbélrák világszerte – így hazánkban is – a leggyakoribb daganatok egyike. Magyarországon évente több mint 8 ezer ember betegszik meg, és 5 ezer hal meg vastagbéldaganat következtében. Nőkben és férfiakban egyaránt előfordul, és leginkább az 50 év feletti korosztályt érinti. A rákkutatás a vastagbél- és végbéldaganatok esetében jelentős előrehaladást eredményezett, amely megmutatkozik az e betegségben szenvedőknek a korábbinál kisebb arányú halálozásában és a javuló életminőségében.

A vastagbél (colon, ejtsd: kolon) és a végbél (rectum, ejtsd: rektum) az emésztőrendszer részét képezik, részben a tápanyagok felszívásában másrészt a salakanyagok tárolásában van fontos szerepük, amíg azok el nem távoznak a testből.

A vastagbél és a végbél együtt egy hosszú, izmos csövet képeznek. A vastagbél kb. 180 cm hosszú, ezt követi a mintegy 16 cm hosszú végbél.

Minden rákfajta a sejtjeinkből, saját szervezetünk építőköveiből indul ki. A rák kialakulását akkor érthetjük meg, ha tudjuk, hogyan lesz az egészséges sejtből daganatos sejt. A testet sokféle sejt építi fel, amelyek normális körülmények között szabályosan növekednek, majd osztódnak, s így újabb sejtek születnek. Ez a folyamat a szervezet egészséges működésének feltétele, ám ez a folyamat olykor tévútra kerül – a sejtek szakadatlanul osztódnak, és olyan új sejteket hoznak létre, melyekre a szervezetnek semmi szüksége. Az így képződő szövethalmazt tumornak vagy daganatnak nevezzük.

A daganatok lehetnek benignusak (jóindulatúak) vagy malignusak (rosszindulatúak).

A jóindulatú daganat rendszerint eltávolítható és legtöbbször nem újul ki. A belőle származó sejtek nem terjednek tovább a test más részeire, és ami a legfontosabb: a jóindulatú daganat nem veszélyezteti az életet.
A rosszindulatú daganatot kóros sejtek alkotják, melyek kontrollálatlanul és rendszertelenül osztódnak. Ráterjedhetnek a környező szövetekre és szervekre, károsíthatják azokat, sőt a malignus tumorból kiszabadulhatnak a vérkeringésbe, és bekerülhetnek a nyirokrendszerbe. Így az eredeti (primer, elsődleges) daganat más szervekbe terjedhet, hogy ott áttétet (szekunder, másodlagos) daganatot, hozzon létre. Ilyenkor áttétképzésről, metasztatizálásról beszélünk.

A vastagbélben kialakuló daganatot nevezzük vastagbélráknak, a végbél daganata a végbélrák. A mindkét szervet érintő tumort hívják kolorektáfis ráknak.

Kockázati tényezők
A kolorektális daganat pontos oka ismeretlen, azonban a tanulmányok szerint az alábbi tényezők növelik a vastagbél- és végbélrák kialakulásának kockázatát:

  • Életkor. A vastagbél- és végbélrák gyakoribb idősebb korban, főként 50 éves kor felett, ám előfordul fiatalabb életkorban, ritkán ugyan, de kamaszoknál is.
  • Táplálkozás. A daganat kialakulása összefügg a magas zsír- és kalóriatartalmú, de kevés rostot tartalmazó étrenddel. A jelenlegi kutatások tárgya többek között az is, hogyan játszik szerepet az étrend (pl. a füstölt ételek) és a táplálkozási szokások a vastagbél- és végbélrák kialakulásában.
  • Polipok. A polipok a vastagbél és a végbél belső falából kinövő jóindulatú képződmények, amelyek igen gyakran jelentkeznek 50 éves kor felett. A polipok egyes fajtái rosszindulatúan átépülhetnek. A familiáris polipózisnak nevezett ritka, örökletes betegségben polipok százai képződnek a vastagbélben és a végbélben. Kezelés nélkül a familiáris polipózis majdnem biztosan vastagbél- és végbélrákhoz vezet.
  • Személyi kórtörténet. A kutatások azt mutatják, hogy a kolorektális rák kialakulásának valószínűsége valamivel nagyobb azoknál a nőknél, akiknek petefészek-, méh- vagy emlőrák szerepel a kórtörténetükben. Azon betegeknél is magasabb a kockázat, akiknek korábban már volt vastagbél- vagy végbélrákja, náluk a betegség másodszor is kialakulhat.
  • Családi kórtörténet. A vastagbél- vagy végbélrákban szenvedő beteg (főleg, ha fiatal korában jelentkezett a betegség) elsőfokú rokonainál (szülők, testvérek, gyermekek) valamelyest emelkedik e ráktípus kialakulásának valószínűsége. Ha több családtagnál lépett fel a daganat, sajnos még nagyobb az kockázat.
  • Colitis ulcerosa. Ebben a betegségben a vastagbél hámrétege gyulladt állapotba kerül, s ez az elváltozás növeli a vastagbél- és végbélrák kialakulásának valószínűségét.

Egy vagy több kockázati tényező fennállása nem azt jelenti, hogy a vastagbél-, illetve végbélrák biztosan ki fog alakulni, hanem azt, hogy nő a daganat kialakulásának a valószínűsége. Ajánlott ezekről a rizikótényezőkről elbeszélgetni a kezelőorvossal, aki a betegség kialakulásának kockázatát csökkentő életmódot javasolhat, és elkészíti az ellenőrző vizsgálatok ütemezését.

A kockázat csökkentése, a daganat kialakulásának megelőzése
A kutatások bebizonyították, hogy a vastagbél- és végbéldaganatok, kb. 90%-ka a jóindulatú polipokból fokozatosan alakul ki. A polipok korai felismerésével és eltávolításával a vastagbél- és végbélrák kialakulása megelőzhető. Vizsgálatok folynak arra vonatkozóan, hogy a dohányzásról való leszokás, a különféle étrend-kiegészítők használata, az aszpirin és más gyógyszerek szedése, a csökkentett alkoholfogyasztás és a rendszeres testmozgás segít-e a vastagbél és végbélrák kifejlődésének a megelőzésében. Egyes tanulmányok szerint, az alacsony zsír- és kalóriatartalmú és a rostokban gazdag étrend segít a vastagbél- és végbélrák megelőzésében.
A kutatók felfedezték, hogy bizonyos gének (az öröklődés alapkövei) megváltozása növeli a vastagbél- és végbélrák kialakulásának kockázatát. Ha a családban több vastagbél- és végbélrák fordult elő, érdemes egy géndiagnosztikai centrumot felkeresni*. A genetikai tanácsadó javasolhat egy speciális vérvizsgálatot, mellyel azt a genetikai elváltozást vizsgálják, amely felelős a vastagbél- és végbélrák kialakulási kockázatának növekedéséért. Habár ez a genetikai elváltozás nem jelenti azt, hogy biztosan vastagbél- és végbélrák alakul ki, az elváltozás fennállása esetén mégis érdemes a kezelőorvostól tanácsot kérni, hogyan lehet megelőzni, vagy a lehető legkorábban felismerni a betegséget.

A vastagbél- és végbélrák gyakori jelei és tünetei:

  • A székelési szokások megváltozása.
  • Hasmenés, székrekedés vagy a bél nem teljes kiürülésének érzése. • Véres (világos piros vagy nagyon sötét), nyákos széklet.
  • A szokásosnál vékonyabb széklet.
  • Bizonytalan hasi fájdalom (gyakori szél eredetű, görcsös fájdalom, puffadás, teltségérzés).
  • Hányás.

Ezeket a tüneteket okozhatja vastagbél- és végbéldaganat is, de más elváltozás is oka lehet.
A fent említett tünet(ek) előfordulása esetén feltétlenül forduljon orvoshoz!

Ha az említett kockázati tényezők valamelyike fennáll, érdemes a kezelőorvoshoz fordulni és megbe-szélni vele, el kell-e kezdeni a vastagbél- és végbélrák kimutatására szolgáló vizsgálatokat, s ha igen, milyen vizsgálatok szükségesek, és milyen gyakran. Az orvos az alább felsorolt vizsgálatok közül javasolhat egyet, de akár többet is. Ezekkel a vizsgálatokkal kimutatják a polipokat, a rákot vagy az egyéb elváltozásokat, még ha nincsenek is panaszok vagy tünetek. Az egyes vizsgálatokról a kezelőorvos készséggel nyújt felvilágosítást.

A betegség korai felismerése, diagnózisa.
Amennyiben már panaszok, illetve tünetek jelentkeznek, azok okának felderítésére az orvos felméri a beteg kórtörténetét, elvégzi a fizikális vizsgálatot, majd – szükség esetén – egy vagy több diagnosztikus vizsgálatot rendel el.
Rektális digitális vizsgálat (RDV). Az orvos a síkosított, gumikesztyűs ujját a végbélbe vezeti, hogy kitapintsa a kóros területeket.
Okkult vér vizsgálata a székletben. A székletben nyomokban található vér kimutatására szolgál. Jelentősége abban áll, hogy a rák vagy a polip olykor vérzik ezáltal felismerhetővé válhat.
Kettős kontrasztos báriumos röntgenvizsgálat. (irrigoscopia). Számos röntgenfelvételt készítenek a vastagbélről és a végbélről. A báriumtartalmú oldattal végzett beöntés hatására a röntgenképen kirajzolódnak a vastagbél és a végbél körvonalai, ezáltal felfedezhetők a polipok és más elváltozások.
Szigmoidoszkópia. A szigmoszkópnak nevezett, fényforrással ellátott műszer segítségével az orvos betekint a végbélbe és a vastagbél alsó szakaszába (a szigmabélbe), továbbá polipokat vagy más szövetet távolíthat el mikroszkópos vizsgálat céljára.
Kolonoszkópia. A kolonoszkópnak nevezett, fényforrással ellátott műszer segítségével az orvos betekint a végbél és a vastagbél teljes szakaszába, továbbá polipokat vagy más szövetet távolíthat el mikroszkópos vizsgálat céljára.
Polipektómia. Polip eltávolítása a szigmoidoszkópia vagy a kolonoszkópia során.
Biopszia. Szövetminta vétele a patológus által végzett mikroszkópos vizsgálathoz, aki ennek segítségével felállítja a diagnózist.

A betegség stádiumai
Ha a diagnózis rosszindulatú daganat, az orvosnak meg kell állapítania az elváltozás kiterjedését (vagy stádiumát), mert ennek segítségével tervezi meg a kezelést, s ennek érdekében további vizsgálatokat írhat elő. A stádiumbeosztás gondos kísérlet nemcsak a rákos szövet kiterjedésének, hanem annak megállapítására is, vajon tovább is terjedt-e (áttétet képzett-e), és ha igen, a test mely részeibe.
A vastagbél- és végbélrák különböző stádiumai:

0. stádium: nagyon korai rák, kizárólag a vastagbél és a végbél legbelső rétegeire terjedt ki.
I. stádium: a daganata vastag- és végbél belső falának nagyobb részét beszűri. 
II. stádium: a daganat a vastag- és vékonybélen kívülre, a közeli szövetekre terjedt, de még nem érte el a nyirokcsomókat.
III. stádium: a rák a közeli nyirokcsomókba terjedt, de a test más részeibe nem.
IV. stádium: a rák a test más részeibe terjedt. A vastagbél- és végbélrák hajlamos áttétet adni a májba és/vagy a tüdőkbe.

Rekurrens: a kezelés után kiújuló daganat a vastagbélben és a végbélben vagy a test más részeiben.

A vastag és végbélrák kezelése
A kezelés főként a daganat méretétől, elhelyezkedésétől és kiterjedésétől, valamint a beteg általános egészségi állapotától függ. A kezelést gyakran specialisták csoportja végzi, amely gasztroenterológusból, sebészből, klinikai onkológusból, sugárterápiás szakemberből és patológusból áll. Számos különböző kezelési mód használatos, amelyeket néha kombináltan alkalmaznak.
Műtét. A leggyakrabban választott kezelési mód a vastagbél- és végbélrák esetében. A sebész rendszerint – az egészséges vastagbél vagy végbél egy részével és a közeli nyirokcsomókkal együtt – eltávolítja a daganatot. A vastagbél vagy a végbél egészséges részei a legtöbbször újra összeköthe-tők (a megmaradt bélszakaszok vége újraegyesíthető). A kolosztóma egy művi nyílás (sztóma) a hasfalon keresztül, amely összeköti a vastagbelet a külvilággal. Így új utat biztosít a salakanyagok testből való távozására. A kolosztóma után a páciens egy speciális zsákot visel a salakanyagok ös-szegyűjtésére. Néhány betegnek időszakos kolosztómára van szüksége, hogy az alsó vastagbél vagy a végbél meg tudjon gyógyulni a műtét után. A kolorektális daganatos páciensek kb. I 5%-ának van szüksége állandó kolosztómára.
Kemoterápia. Rákellenes gyógyszerek alkalmazása, amelyek a szervezet minden részében elpusztítják a ráksejteket. Kemoterápia alkalmazható a műtét után esetleg a testben maradt ráksejtek elpusztítására, a daganatnövekedés gátlására, vagy a betegség tüneteinek enyhítésére. A kemoterápia szisztémás kezelés, amely azt jelenti, hogy a gyógyszerek belépnek a véráramba és ván-dorolnak a szervezetben. A legtöbb daganatellenes szert injekció formájában adják közvetlenül a vénába (iv), vagy kanült (vékony csövet) helyeznek be a nagy vénákba, amelyet addig hagynak ott, ameddig szükséges. Egyes daganatellenes gyógyszereket tablettában (szájon át) adagolnak.
Sugárkezelés (radioterápia). Nagy energiájú röntgensugarak alkalmazása a ráksejtek elpusztítására. A sugárkezelés helyi terápia, amely azt jelenti, hogy a szervezet pontosan meghatározott területére adják, s ez a daganatos sejteket csak az adott területen pusztítja el. Legtöbbször a végbélben elhelyezkedő daganat esetében alkalmazzák. Sugárkezelés végezhető a műtét előtt (a tumor méretének csökkentésére, hogy könnyebb legyen az eltávolítása) vagy a műtét után (a kezelt területen maradt ráksejtek elpusztítására). A sugárterápiát a tünetek enyhítésére is adhatják. A sugárzást vagy a kezelőhelységben elhelyezett gép bocsátja ki (külső besugárzás), vagy egy implantátumból (beültetett sugárforrás, radioaktív anyagot tartalmazó kicsiny tartály) érkezik, amelyet a daganatba vagy annak közvetlen közelébe helyeznek (belső besugárzás). A két sugárkezelési formát olykor egyszerre alkalmazzák.
Biológiai kezelés (immunterápia). A szervezet immunrendszerét használja fel a rák leküzdésében. Az immunrendszer megtalálja a daganatsejteket a szervezetben, és igyekszik elpusztítani azokat. A biológiai kezelést arra használják, hogy az immunrendszer természetes daganatellenes működését helyreállítsák, ösztönözzék vagy fokozzák. Alkalmazható műtét után önmagában vagy kemoterápiával, illetve sugárterápiával kombinálva is. A legtöbbször vénás injekció (iv.) formájában adják.

Kutatások, amelyek során új daganatkezelési módszereket vizsgálnak és értékelnek, amelyek hatásosabbak lehetnek, mint a szokásos (standard) terápia, s számos vastagbél- és végbélrákos betegnek fontos választási lehetőséget jelentenek. Egyes vizsgálatokban a beteg újfajta kezeléseket kap, másokban az orvosok a különböző kezelési módokat hasonlítják össze; az egyik betegcsoport a szokásos (standard) kezelést kapja, a másik betegcsoportot az új, reményteljes kezelésben részesítik. A kutatás során új, esetleg hatékonyabb kezelési módszereket fedeznek fel. A kutatásokkal, klinikai vizsgálatokkal jelentős eredményeket értek el a vastagbél- és végbélrák kezelésében.*

/A National Cancer Institute (NCI) angol nyelvű honlapján (www.nci.nih.gou) számos hasznos információ található, pl. a PIJQ , amely friss információkat tartalmaz a rák megelőzésével, szűrésével, diagnosztizálásával, kezelésével és a genetikával kapcsolatban, valamint tájékoztatást ad a jelenleg folyamatban lévő klinikai vizsgálatokról is. A http://cancernet.nci.nih.gou címen található a szintén angol nyelvű, CANCERLIT elnevezésű szakirodalmi adatbázis is, mely daganatos témakörökkel kapcsolatos cikkek idézeteit és összefoglalókat tartalmaz./

A kezelés mellékhatásai
A daganatellenes kezelés mellékhatásai legtöbbször átmenetiek, a kezelés típusától függnek, és egyénenként különbözők lehetnek. 

 

Irritábilis bél szindróma

 

Az irritábilis bél szindróma (IBS) a gyomor-bél rendszer működési rendellenessége, amelyet hasi fájdalom, kellemetlenség érzés, díszkomfort, a székürítés zavara (hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása) és/vagy hasi feszülés, puffadás jellemez, hátterében nem mutatható ki szervi rendellenesség illetve betegség.

Az IBS a leggyakoribb gyomor-bél rendszeri rendellenesség, amely a felnőtt lakosság 15-25%-át érinti. Leggyakrabban a fiatalabb felnőtt korban kezdődik, de gyakori már serdülőkorban, és előfordulása nem ritka idősebb korban sem. A betegséget civilizációs kórképnek tartják. Tehát összefüggésbe hozzák az iparosodással, a hajszolt életmóddal, a városi jellegű életformával, a táplálkozási szokások változásával, az egymás mellett élés kérdéseivel és még egy sor hasonló tényezővel.

Orvoshoz panaszaival az IBS betegeknek csupán negyede fordul. A többiek látott, vagy tanult módszerekkel kísérlik meg a panaszokat uralni. A nők/férfiak aránya az orvoshoz forduló betegek között átlagosan 4:1. Minél súlyosabbak a tünetek, annál magasabb a nők aránya. Enyhébb esetekben a nőférfi arány 2:1, míg a legsúlyosabbak között 4-5:1.

A tünetek általában a fiatal életkorban kezdődnek, és évtizedekig tartanak. A panaszok állandóak, vagy vissza-visszatérők. A betegeknek a panaszok az esetek többségében időnként, hullámzóan okoznak kellemetlenséget, kisebb arányban azonban a tünetek súlyosan befolyásolhatják a páciens életminőségét és nehezítik a mindennapi életvitelt, a mindennapi létet. Ezek a betegek félnek az utazástól, távol maradnak az eseményektől, és munkavégzésüket is zavarhatja a betegség. A tartósan, hónapokon, éveken keresztül fennálló vagy visszatérő tünetek aggodalmat, súlyos, esetleg gyógyíthatatlan betegségtől való félelmet eredményezhetnek. A tartós panaszok miatt a betegben ismételten felmerül a súlyos, vagy rosszindulatú betegség lehetősége.

IBS panaszok miatt a betegek 3-4x többször keresik fel az orvost, többet vannak táppénzen és a megélt életminőségük rosszabb, mint a legtöbb szervi betegségben szenvedőé.

Idegi hatásokra egészséges emberben is megváltozik a gyomor-bélrendszer vérkeringése, izomműködése. emésztő nedvek termelődése. A gyomor-bél rendszer különösen látványosan reagál külső világunk terhelő hatásaira. (pl. vizsgadrukk stb.)

Irritábilis bél szindrómában a vékony- és vastagbél mozgásának (motilitásának) zavara mutatható ki. A bél izomzata a szokásosnál sokkal kisebb ingerekre is összehúzódással esetleg fájdalommal reagál. A betegek jelentős hányadában a bél, sőt az egész szervezet fokozott érzékenysége, szenzitivitása is megfigyelhető. Ezeknél az egyéneknél már a normális bélműködéshez vagy egyéb ingerekhez is különböző erősségű fájdalomérzet csatlakozhat. A tápcsatorna fokozott reakciókészsége és érzékenysége a végbélben kimutatható.

Az adatok arra utalnak, hogy a fájdalomérzés jellege is változik, tehát a zsigeri eredetű fájdalom feldolgozásának a központi zavaráról is szó lehet (alacsony fájdalomküszöb: kisebb vagy akár normális inger is kiválthatja a fájdalmat). Érdekes, hogy az IBS betegek olyan fájdalomingerre, amelyek nem a bélcsatornából indulnak el, nem reagálnak fokozottan, sőt gyakran az átlagnál jobban tűrik a testi kínokat.

A puffadásról panaszkodó betegek döntő többségénél a bélben a gáztartalom nem tér el az egészsé-gesektől, de már a normális mennyiségű bélgáz is fokozott feszülés érzést és fájdalmat eredményez. Elterjedt nézet, hogy a betegség tüneteit tartós stressz vagy különböző lelki konfliktusok válthatják ki. Ezek a tényezők valóban aktivizálják, vagy súlyosbítják a tüneteket, de önmagukban nem magyarázzák meg a betegség kialakulását és lefolyását.

A tünetek kialakulásában valószínűleg családi hajlam és szerzett tényezők egyaránt szerepet ját-szanak. A kis gyermekek későbbi viselkedéstípusait a közvetlen környezetükben zajló negatív és pozitív élmények, a „családi modell” jelentősen befolyásolja. Megállapították, hogy az irritábilis bél szindrómás betegek korai gyermekkorában átélt élményei a későbbi tüneteket alapvetően meghatározzák. Ez a magyarázata annak is, hogy irritábilis bél szindrómás betegek gyermekeinek gyakran hasonló panaszai vannak.

Alkalmanként a tünetek közvetlen jelentkezését, „gyomorrontás”, bélfertőzés, hasmenés előzi meg. Az IBS azonban nem gyulladásos betegség, nem „kolitisz”. Élesen el kell tehát különíteni a gyulladásos bélbetegségektől, a colitis ulcerosától és a Crohn-betegségtől, és bizonyíthatóan semmi köze nincs a mostanában divatos candida (gomba) fertőzéshez.

Az IBS tüneteket gyakran étkezéshez kötik a betegek, (bizonyos étel, bizonyos helyen elfogyasztott étel stb.) ezért felmerül a gondolat, hogy étel-túlérzékenység okozza a tüneteket. Semmi sem bizonyít-ja azonban, hogy ételallergia, vagy bizonyos ételek izgató hatása szerepet játszik a tünetek kialakulá-sában. Ez nem mond ellent annak, hogy az egyes ételek (pl. kávé, alkohol, csokoládé, erősebb fűsze-rek, zsíros ételek) befolyásolják a tápcsatorna mozgását, és fokozhatják a panaszokat is. Ugyanaz az étel alkalmanként kiváltja, fokozza, máskor „mérsékli” a panaszokat. Ezt a tényt az életmódi és étkezési tanácsoknál figyelembe kell venni.

Fontos tény, hogy az irritábilis bél szindrómás betegeken gyakoriak a különböző lelki és idegi (pszichés) eltérések. Túlzott aggodalom, félelem, szorongás, nyomott hangulat, levertség, depresszió, nyugtalanság, alvászavar, pánikreakciók, sőt néha komoly pszichiátriai rendellenességek is előfordulnak. Ezek a tünetek társulnak az irritábilis bél szindrómához és nem tekinthetők úgy, hogy ez az oka a betegségnek (tehát nem tekinthetők oki tényezőknek).

A székletürítés ritmusa egészséges emberben is változó. Normálisnak tekintjük a napi 3 és a heti 3 között székletet akkor, hogyha az ürítés panaszmentes, bizonyos értelemben megkönnyebbüléssel jár, és a széklet se nem kemény és se nem lágy. A széklet állaga a táplálkozástól és a folyadékfelvételtől függően azonban a normális határok között is változhat. IBS-ben az alapvető tünetek: a hasi fájdalom, a székürítés zavara (hasmenés, székrekedés, a kettő váltakozása), valamint hasi puffadás. A panaszok székelés után általában átmenetileg, de enyhülnek. Irritábilis bél szindrómában az uralkodó, jellemző tünetekhez teltségérzés, bélkorgás, bélmorgás és még egy sor változatos tünet csatlakozhat. Önmagában a fájdalom is változhat, mert a kellemetlenségérzéstől a görcsös fájdalomig terjedhet. Végbél körüli díszkomfort, elégtelen kiürülés érzés, reggeli egymás utáni székürítés, a széklet felszínén nyák, étkezést percekkel követő hasmenés stb. egészítheti ki a képet. A reggeli ismételt székürítést a betegek gyakran hasmenésként élik meg, és a félelem, hogy elindulás után sürgető helyzetbe kerülhetnek, alapvetően befolyásolja napi működésüket.

Gyakoriak a bélen kívüli funkcionális tünetek is (fejfájás, fáradékonyság, levertség, nyugtalanság, alvászavar, szívdobogás-érzés, csökkent teljesítőképesség, vizelési zavarok stb.).
Jellemző, hogy a tünetek nappal jelentkeznek, estefelé csökkennek az éjszaka) órák többnyire nyugod-tak. Ritkábban azonban jelentkezhetnek a tünetek éjszaka is.

A diagnózis felállítása nem mindig egyszerű feladat.

A funkcionális betegségek esetén általában az a probléma, hogy nincs olyan objektív vizsgálat (pl. labor, röntgen, endoszkópja stb.), amely önmagában bizonyítaná pl. az IBS-t. Évekkel ezelőtt akkor gondoltak a panaszok hátterében valamely szerv funkcionális zavarára, hogyha minden más lehetőséget már kizártak.

Mára gyakorlatilag mindenhol elfogadják a megegyezésen alapuló tünetértékelést, és erre alapozzák a kórisme felállítását. A tapasztalt orvos a beteg által elmondott panaszokból, a tartósan meglevő, de kondícióromláshoz nem vezető tünetekből már az első találkozáskor elég nagy biztonsággal fel tudja állítani a diagnózist. A szervi betegségekre utaló jelek hiánya, a beteg lelkialkatának a mérlegelése és a környezetének ismerete segítheti a kórisme felállítását. A diagnózishoz és így a kezelés beindításához tehát széles körű vizsgálatok nem szükségesek. Az eddigi felmérések alapján ez a megközelítés nagy biztonsággal alkalmazható. A különböző (alkalmanként nem is veszélytelen) vizsgálatok így csak a kezelésre nem reagáló, vagy megváltozott panaszokkal jelentkező eseteknél indokolt.
Nemzetközi egyeztető szakmai konferenciákon kidolgozták azokat a diagnosztikus feltételeket, amelyek alapján az irritábilis bél szindróma nagy valószínűséggel diagnosztizálható:

– a kórtörténet: (tartósan fennálló, vagy hónapok-évek óta vissza-visszatérő jellegzetes tünetek: hasi fájdalom, székelési zavarok, puffadás, amelyekhez kondícióromlás, súlyos betegségre utaló általános jelek nem csatlakoznak). A tünetek napközben a legkifejezettebbek, az éjszakai nyugalmat ritkábban zavarják.

– az orvosi vizsgálat: (amely során nem lehet észlelni komoly, fenyegető betegségre utaló eltérést). A has tapintása során körülírt eltérés nem észlelhető. A nyomásérzékenység legkifejezettebb a bal oldalon a köldök alatt és jobb oldalon, a has alsó részén. Ezeken a területeken gyakrabban lehet a görcsös vastagbelet érzékeny kötegként tapintani.

– minimális laboratóriumi vizsgálatok: (fehérvérsejt-szám, vörösvérsejt-szám, vérsejt-süllyedés).
A szervi betegség fennállására az úgynevezett „alarm (riasztó) tünet” hívhatja fel a figyelmet. Ezek közül a fontosabbak: a kórtörténetben szereplő jelentős fogyás, véres széklet, Iáz, hányás és az 50 év feletti életkor. Az orvosi vizsgálat során vérszegénység jelei, vagy tapintható kóros eltérés hívhatja fel más betegségre a figyelmet. A laboratóriumi vizsgálatok közül gyorsult süllyedés, emelkedett fehérvérsejt-szám, vagy vérszegénység jelentheti a riasztó tünetet. Alarmírozó tünetek esetén „kigyullad a figyelemfelkeltő piros lámpa”, és a beteg jól tervezett kivizsgálására kerül sor.

– Idősebb korban kezdődő betegség esetén fontos az egyéb kórképek kizárása.

Az irritábilis bél szindrómát további alcsoportokra szokták osztani a meghatározó tünetek alapján. Ennek alapfán megkülönböztetnek olyan eseteket, amelyekben a:

  • puffadás
  • szorulás, (székrekedés) • hasmenés
  • váltakozó székletritmus (szorulás/hasmenés) – fájdalom a legjellemzőbb tünet.

A tünetek keveredhetnek, és gyakran puffadás, hasi fájdalommal, feszüléssel jelenti a legnagyobb problémát.
A legjellemzőbb, uralkodó tünetek meghatározásának, illetve elkülönítésének elsősorban a kezelés szempontjából van jelentősége.
A klinikai súlyosság szerint lehet az IBS enyhe, középsúlyos vagy súlyos. Nyugtalanság, szorongás miatt a betegek sokszor hetente, havonta jelentkeznek nem változó, kiújuló vagy újabb panaszokkal. A súlyosabb betegségtől, mindenekelőtt a ráktól, a fájdalomtól való félelmük motiválja ezeket a pácienseket. A lelki alkat, a külső és belső változásokra adott fokozott reakció erősíti a szorongást és a hasi panaszokat egyaránt.
A panaszok értékeléséhez tudni kell, hogy a vastagbéldaganat kialakulása hosszú időt igényel. A vastagbél teljes endoszkópos átvizsgálása után legalább 10 évig nagy biztonsággal ki lehet zárni a béldaganat veszélyét, újabb vizsgálat nélkül is. Ezért a vizsgálatok kiterjesztése, ismételt kivizsgálás csak akkor indokolt, hogyha a tünetek és jelek alapján a veszélyre figyelmet felhívó „piros lámpa” kigyúlt, és más betegségre utaló alarmírozó tünetek jelentkeznek.
 

kezelés célja a tünetek csökkentése, és lehetőleg megszüntetése, és ezzel az életminőség javítása. Az IBS rendkívül változatos megjelenésű és súlyosságú rendellenesség. Ugyanakkor a betegség alapvetően jóindulatú, az életet nem veszélyezteti, a várható élettartamot sem csökkenti, de a panaszok makacsok, visszatérőek és alkalmanként nehezen befolyásolhatók.
Azt is reálisan kell látni, hogy bár a kezeléssel sokat lehet segíteni, és a betegség lefolyásában lehetnek hosszú tünetmentes időszakok, de teljes gyógyulásra, teljes panaszmentességre általában nem lehet számítani.
A kezelés megválasztásában legfontosabb tényezők:

  • a meghatározó tünet
  • a betegség súlyossága
  • az irritábilis bél szindrómához csatlakozó más szervek működési zavarokra utaló jelek megléte, vagy hiánya.

Minden IBS-es beteg kezelésének alapja a tünetek jellegének feltárása, a beteg felvilágosítása a tünetek eredetéről, megnyugtatása, hogy életet befolyásoló, hosszantartó ápolást igénylő betegséggel, vagy rosszindulatú folyamattal nem kell számolni.

Az életmódi tanácsok szintén részét képezik a beteggel való kapcsolatkiépítésnek. Ez a betegcsoport éppen a régóta fennálló, vagy ki-kiújuló panaszok miatt tele van kétkedéssel és szorongással. Ezekben az esetekben az orvos-beteg kapcsolat, a kölcsönös bizalom meghatározó eleme a kezelés sikerességének vagy eredménytelenségének.
Súlyosabb esetben lelki támogatás vagy alkalmanként pszichiátriai kezelés is szükséges lehet. Szerencsére a betegek többségének enyhe, hullámzó tünetei vannak, melyek az esetek többségében uralhatók az étrend, életmód fegyelmezésével, többkevesebb gyógyszereléssel.
Az IBS krónikus betegség, amelyben a különböző gyógyszeres kezelések nem oki, csak tüneti hatásúak.

Az IBS-nek speciális diétája nincs, de ésszerű étkezéssel az esetek többségében a panaszok jelen-tősen enyhíthetők. Az étrendi és életmódi tanácsok a súlyosabb esetekben is a kezelés alappillérei. Célszerű a rendszeres étkezés kialakítása. A reggeli, tízórai, ebéd és vacsora elkülönítése. Az irritáló, izgató ételek, italok (erős fűszerek, zsiradékok, kávé, alkohol) és a dohányzás mellőzésével a hasi fájdalom, puffadás sokszor megelőzhető/enyhíthet6, de teljes kerülésük általában nem indokolt. Ebben a betegcsoportban jelentős egyéni különbségek észlelhetők a nehezen tolerálható, tehát panaszt okozó ételekben, és ugyanaz az étel sem vált ki következetesen hasonló panaszokat, sőt az egy-egy alkalommal kifejezetten panaszt okozó étel más körülmények között a betegnek jólesik, közérzetét nem befolyásolja, és semmiféle panaszt sem vált ki. Fontos, hogy a beteg figyelje meg, hogy milyen ételek váltják ki, vagy fokozzák, provokálják panaszait, mert ez segítheti a későbbi étrend kialakítását. A mesterséges édesítőszerek (szorbit, fruktóz), amelyek gyakori alkotórészei a különböző üdítőitaloknak, cukormentes rágóguminak, hasmenést válthatnak ki. Magyarországon aránylag gyakori (mintegy 10%) a tejcukor-érzékenység, ezért amennyiben a hasmenés, puffadás a fő panasz, fontos ennek tisztázása. Különösen a szorulásos,.de a váltakozó, sőt a hasmenéses csoportban is kedvező lehet a sok növényi rostot tartalmazó étrend. A joghurtba vagy kefirbe, főzelékbe elkevert étkezési korpa vizet köt, hígítja, savanyítja és növeli a béltartalmat, gyorsítja a béltartalom haladását, csökkenti a vastagbélen belüli nyomást, ezáltal a bélfal feszülését. Naponta 1-2 evőkanál búzakorpát érdemes fogyasztani, szükség esetén napi 4-6 evőkanálig emelve az adagot. (Az étkezési korpa gyógynövény-szaküzletekben és egyes élelmiszerboltokban beszerezhető). A hatás több nap után alakul ki, átmenetileg a puffadásos panaszokat fokozhatja. Előfordul, hogy valaki idegenkedik a korpától, vagy nem segít a panaszokon. Ilyenkor érdemes még egyéb rostdús ételt (pl. müzli) is megpróbálni. A rosttartalom a főzelékféléknek és a gyümölcsöknek is fontos alkotórésze. Fontos tudni, hogy az IBS mellett esetleg fennálló epekövesség tüneteit a fokozott rosttartalom erősítheti. A növényi rostokban gazdag diéta fontos a súlyosabb vastagbél-betegségek (vastagbél daganat, divertikulózis) megelőzésére is. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a túlzott szigorú étrendi megszorítások, egyoldalú táplálkozáshoz vezethetnek, amely veszélyeket (hiánybetegségek) rejthet magában.

rendszeres testmozgás (futás, kerékpározás, úszás, kerti munka stb.) előnyös IBS-ben is.

Az irritábifis bél szindróma kezelésében igen sokfajta gyógyszert alkalmaznak, és számuk egyre nő. A szigorú magyar előírások alapján az orvosi javaslathoz, tehát vényhez (recepthez) kötött készítmények ismertetésére nincs lehetőség. Ebben a kellemetlen tünetcsokorban ma még nincs olyan gyógyszer, ami a betegség alapját, okát tudná megváltoztatni, ezért a kezelés tapasztalaton alapul, és az uralkodó tünetekre irányul. Az alkalmazott szerek a kellemetlen tünetek enyhítésére szolgálnak.

A vényre, receptre kapható gyógyszerek hatóanyaga többféle. Vannak olyan szerek, amelyek a bélfal izomzatára hatnak, és a bélgörcs csökkenését szolgálják. Egyre több olyan készítmény kerül be-vezetésre, amelyek a bélfal fokozott érzékenységét csökkentik és válogatott esetekben számításba jönnek olyan szerek, amelyek a központi idegrendszerre hatva csökkentik a fájdalom átélését vagy a szorongást.

Az IBS-betegek jelentős részének – legalább harmadának-felének – a panaszai enyhék. Ezeknek a betegeknek kis része nem fordul orvoshoz, mert a családban, vagy a kis közösségben alkalmazott el-járások sikerrel befolyásolják a tüneteket. Az enyhe esetek másik része és a középsúlyos panaszokkal jelentkező betegek kerülnek háziorvosi, vagy a speciálisan felkészült egészségügyi ellátás látókörébe. Az igazán súlyos esetek több szakmát is igénybe vevő, nehezen befolyásolható betegek, álok kezelé-se körültekintő felkészülést és fokozott figyelmet, a lelki gondok és pszichés zavarok kezelését is magában foglalja.

Mivel erre a kellemetlen tünetegyüttesre jelenleg még olyan gyógyszer, amely a betegség okát, alap-ját tudná megszüntetni nem áll rendelkezésünkre, az alkalmazott szerek elsősorban a panaszok mérséklésére szolgálnak.

Az enyhe panaszok kezeléséhén a vény nélkül is kapható készítmények jelentősen kedvező hatásúak. Kiválasztásukhoz a vezető tünet meghatározása szükséges:

Az IBS-ben a leggyakoribb tünet a fájdalom. A szokásos görcsoldók, fájdalomcsillapítók Papaverin (papaverinium), No-spa (drotaverinum) enyhébb esetekben általában megfelelőek. Magyarországon a borsmenta alapú görcsoldók nem terjedtek el. A tápcsatorna simaizmaira szelektíven ható készítmények csökkentik a puffadást, fájdalmat és a székletürítés zavaraira is kedvező hatással vannak. Eredményes még a Meteospasmyl (alverinum- simethiconum) is. Súlyosabb esetekben, tartósan fennálló, vagy visszatérő panaszok esetén direkt a fájdalomcsillapításra kifejlesztett speciális készítmények, vagy depresszióellenes szerekre is szükség lehet, de ezek alkalmazása vényhez és alkalmanként szakorvosi véleményhez kötöttek.

Ebben a körben szorulásos betegek kezelésében a széklet térfogatát (mennyiségét) növelő anyagok (búzakorpa, cellulóz), nyugodtan tanácsolhatók. Alkalmazásuk esetén a puffadás átmenetileg foko-zódhat. A széklet rendezéséhez hosszabb időre van szükség. A hashajtók közül leginkább tartósan csak a laktulóz készítmények jönnek számításba, valamint a keserűsós vizek fogyaszthatók veszély nélkül. Az irritábilis bél szindrómában a tartós hashajtószedést mindenképpen el kell kerülni. Az esetek jelentős részében a Meteospasmyl (alverinum simethicom) sikerrel egészíti ki a kezelést.

A hasmenéses csoportban a legkedvezőbb tapasztalatok a loperamiddal (Lopedium, Huma- Loperamide) vannak. Az esetek egy részében a széklet mennyiségét növelő anyagok (pl. búzakorpa, müzli, gyümölcsök stb.) javasolhatók.

Talán a legnehezebb a puffadásos panasz kezelése. A vény nélkül rendelkezésre álló szerektől: Meteospasmyl (alverinum, simethicom), Espumisan (simethicom), Pankreoflat (pancreatinum tartalmú kombinált készítmény) mérsékelt eredmények remélhetők.

Az IBS-hez gyakran csatlakozó lelki problémák miatt középsúlyos és súlyos betegek pszichés vezetése érdemi része a kezelésnek.
A kifejezetten súlyos esetek rendszeres ellenőrzést, szoros kontrollt és együttműködni tudó belgyógyász, gasztroenterológus és pszichiáter segítségét igényli. A lelki vezetés és pszichoterápia kiegészítő fontos eleme lehet a betegek tüneteken alapuló kezelésének.

A fent elmondottak igazolják azt, hogy az IBS olyan komplex tünetegyüttes, amelynek eredményes kezeléséhez a rendelkezésre álló gyógyszerek megfelelő és eredményes alkalmazásához elengedhetetlen az orvosi vizsgálat, kivizsgálás és tanács.

Az IBS prognózisa az életkilátásokat illetően jó, a gyógyulást illetően azonban nem. A tünetek általában fiatal felnőtt korban kezdődnek és több évtizedes lefolyásra számíthatunk. Sok kellemetlenséget okozhat a beteg számára, ugyanakkor nem károsítja a belet, nem vezet súlyosabb betegséghez (pl. rák), nem csökkenti az élettartamot.
A kutatás rendkívül intenzív az IBS megismerésében és kezelésében. Valószínű, hogy néhány éven belül lesznek olyan gyógyszereink és egyéb eljárásaink, amelyek a kezelést még hatásosabbá teszik.
Az életmódi javaslatok fontos része a beteg tájékoztatása, a panaszok jellegének, eredetének feltárása és a tervezett kezelési eljárások lehetőségeinek közös egyeztetése.
 

Irodalom

• Dr Újszászy László, Dr Lakatos László, Dr. Horváth Gábor, Dr. Bene László: Kérdések és válaszok az IBS-ről
Tájékoztató a vastagbélbetegségekről, MGT Colon Szekció és az Alapítvány a vastagbélbetegekért kiadványa
• www.ibsfo.hu

 

A máj betegségeiről

 

A máj fő feladatai és működési zavarai betegségekben

A máj elhelyezkedése

A máj a hasüregben jobboldalon a bordák által takartan és véd­ve helyezkedik el. Egészséges felnőtt ember mája 1,2-1,6 kg súlyú jellegzetes barnás-vöröses szírű és alsó határa a bordák alsó ívét nem haladja meg.                                                                         

A máj szerepe az anyagcserében

Az ma már közismert, hogy a máj testünk legfontosabb szervei közé tartozik.Feladatköre átfogja szinte az összes vegyi folyamatot, ami a szervezetben lejátszódik. Az összes anyag, ami a belekből felszívó­dik, az ereken át a májhoz szállítódik. A belekből nemcsak táp­anyagok, hanem mérgek és a belekben normálisan nagytömeg­ben jelenlévő baktériumok is eljuthatnak a májba.  A máj megvizsgálja a hozzáérkező anyagokat, és a mérgező vagy a károsító hatásúakat méregteleníti és az epével kiválaszt­ja.A belekből a májba jutó baktériumokat a máj különleges véde­kező sejtjei (Kupffer-sejtek) bekebelezik és elpusztítják, ezáltal elejét veszik annak, hogy a baktériumok a szervezetet elárasszák és megbetegítsék.A májsejtek a tápanyagok felszívódott részecskéit az erekből ki­vonják és alapelemeire bontják, majd új anyagokat készítenek belőlük. Ezek az új anyagok lehetnek a test építőelemei (pl. fehérjék) vagy a szervezet működéséhez energiát szolgáltatnak (pl. cukrok, zsírok). Mindezek alapvetően fontosak az élet foly­tatódásához. Ebben az anyagcserének nevezett kémiai folya­matsorban a máj feladatainak száma és sokrétűsége még a májjal foglalkozó szakemberek számára is alig áttekinthető. Szinte hihetetlen, hogy az összes bonyolult folyamatsor a máj legkisebb egységében, a májsejtben képes lejátszódni. A máj­sejtekben az összetett kémiai reakciók lefolyását enzimeknek nevezett segédanyagok segítik. Az enzimek a májsejtekben ke­letkeznek, és feladatukat teljesítendő ott is maradnak. Ezen sajátságuk a májsejtek állapotának megítélésé­ben alapvető gyakorlati jelentőségű.   

A máj méregtelenítő funkciója

A máj összes feladata közül kétségtelenül a méregtelenítés a legfontosabb. Nemcsak a tápanyagokkal bekerülő mérgek okozhatnak károsodást. A tápanyaglebontás során is keletkez­hetnek mérgező anyagok, mint például a fehérjelebontásból származó ammónia, aminek méregtelenítése szintén a májban történik.                                                        

Idült májbetegségekben ezt a feladatát szintén csak korlátozot­tan tudja a máj ellátni. A nem tökéletes fehérjelebontásból szár­mazó mérgeződés – az úgynevezett májbetegséghez társuló agybántalom – fáradékonyságot és aluszékonyságot okozhat. Számos gyógyszert is, mint például altatók és nyugtatók, szin­tén a máj bont le, ezért az ilyen hatású gyógyszerek alkalma­zása különös odafigyelést és óvatosságot igényel. 
A máj termeli a véralvadáshoz szükséges fehérjéket. A máj fontos feladata, hogy ne csak saját működési szükségle­teinek kielégítésére, hanem általános feladatok ellátására is termeljen fehérjéket. Ilyen rendkívüli jelentőségű feladatokat látnak el a májban termelődő, véralvadásban szerepet betöltő fehérjék. Hiányuk gyakori orrvérzést vagy fogínyvérzést okozhat.Jellegzetesek a bőrön ütés hatására keletkező kék foltok.Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ilyen panaszok hátterében nem szükségszerűen és feltétlenül csak májbetegség állhat. Vitaminhiány, fogágy-betegség vagy a hajszálerek betegségei szintén okozhatnak hasonló panaszokat, de májbetegeknél el­sősorban magának a májbetegségnek a súlyosbodására kell gondolni. 
A máj szerepe a szervezet só- és víztartalmának szabályozá­sábanA máj a szervezetben lévő só- és víztartalom állandóságának szabályozásában is részt vesz. A májbetegek gyakran panasz­kodnak arról, hogy ” vizesek”, ami alatt a lábak duzzanatát vagy a hasüregben felszaporodó folyadékot értik.Ez utóbbi természetesen nem víz, hanem a sejtmentes vér összetételéhez közel álló, magas fehérjetartalmú folyadék. Hason­ló tüneteket a szív és érrendszeri megbetegedések is okozhat­nak. Kialakulásában a nátriumnak, azaz a konyhasónak, alapve­tő szerepe van, mivel a túlzott bevitellel, vagy súlyosabb eset­ben a normális só fogyasztással bejutott nátriumot sem tudják a májbetegek veséi kiüríteni.

A májbetegségeiről

Májkárosodást okozó mérgek A máj fontos feladata, hogy a környezetünkben előforduló ter­mészetes vagy ipari úton előállított és a szervezetünkbe bejutott káros hatású anyagokat lebontsa és kiválassza. Ezt a feladatot igen hatékony méregtelenítő folyamatokkal tudja ellátni, ame­lyek működését azonban számos tényező hátráltathatja.

A máj­ba jutó szerek májkárosodást okozó hatása alapvetően három tényezőtől függ:
• a szer mennyiségétől valamint mérgezőségének mértékétől,
a máj egyéni érzékenységének a fokától,
• az egyidejűleg ható károsító tényezők számától.

Ismeretes a környezetünkben előforduló természetes májmér­gek, mint a mérges gombák vagy penészes ételek igen súlyos, gyakran halálos kimenetelű májkárosodást okozó hatása.Az ilyen okból kialakult májkárosodások azonban ritkán fordul­nak elő.Valamivel gyakoribb az iparban vagy a mezőgazdaságban alkal­mazott szerek, például szerves oldószerek, festékek, permetező anyagok által okozott májkárosodás.Ennél még nagyobb jelentőségű a gyógyszerek által okozott májkárosodás. Szinte minden gyógyszerrel kapcsolatban leírtak legalább alkalmi májkárosodást. Ezek többsége azonban sze­rencsére enyhe, ritkán fordul elő, a szer elhagyása után meg­gyógyul. Így tehát a gyógyszer kedvező gyógyhatásához képest elhanyagolható kockázatot jelent. Vannak azonban gyógysze­rek, amelyeknél a májkárosodás kockázata jelentős, ezeket csak rendszeres orvosi felügyelet és májműködés ellenőrzés mellett lehet alkalmazni. Az emberi szervezetre mérgező hatású anyagok közül a legtöbb problémát okozó kémiai anyag azonban az alkohol, ami ma Ma­gyarországon a májbetegségek 95%-ának kiváltó tényezője. Naponta 80 gramm alkohol tartós fogyasztása a májzsugoro­dás kialakulásának magas kockázatát jelenti. Ez megfelel napi 1 liter bornak, 2 liter sörnek vagy 2 dl tömény italnak. Nőknél már 40-60 g alkoholfogyasztás is a májzsugorodás fokozott veszélyét jelenti. A májbetegség kialakulásához szükséges idő egyéni érzékenységtől függ. Ma már tudjuk, hogy ebben jelen­tős szerepe van az öröklődő hajlamnak. Másfelől viszont lega­lább ilyen jelentős az egyidejűleg fennálló károsító tényezők együttes hatása. Így például a sok esetben nem ismert, alatto­mosan jelenlévő idült vírusos májgyulladás. Hasonló módon súlyos fokú májkárosodást válthat ki önmagában nem jelentős környezeti-, munkahelyi- vagy gyógyszerhatás az alkohol káro­sító hatásának egyidejű érvényre jutása által.

A máj gyulladásos betegségei
Az alkohol és más májkárosodást okozó tényezők a májban gyulladást váltanak ki. A gyulladás egy védekező folyamat, ami­nek a célja a kiváltó tényező mielőbbi megszűntetése. Ezt a fo­lyamatot végeredményben az erre a feladatra „szakosodott” sej­tek és a sejtekben ható vagy belőlük felszabaduló anyagok okozzák. Ilyen kémiailag igen nagy reakciókészségű anyagok a hidrogénperoxid vagy az úgynevezett szabadgyökök. Hatásuk során azonban, különböző okok következtében, a májsejtek is károsodhatnak. A májsejt károsodás gyakori szembetűnő jele a bőr és a szemfehérje sárga elszíneződése. Ez azonban már sú­lyos fokú károsodottságra utal.Az előző részben leírt toxikus anyagok többségén kívül kóroko­zók, elsősorban vírusok is okozhatnak heveny májgyulladást. Számos vírus okozhat májgyulladást, de a hagyományosan májgyulladást okozó vírusok az A, B, C, D, E, betűkkel jelölt he­patitis (májgyulladás) vírusok.A vírusos májgyulladások többnyire heveny formában zajlanak, gyengeség, fáradékonyság, sötét színű vizeletürítés és sárga­ság jellemzi őket. Lezajlásuk többnyire eseménytelen és az úgynevezett májfunkciós próbák normalizálódásával a gyógyu­lás teljes. A betegek egy részénél a lefolyás teljesen tünetmen­tes, idősebb betegeken elhúzódó lehet. Az A és az E vírus nem okoz idült gyulladást. A B vírus fertőzés 5%-a, a C vírus fertő­zés 10-40%-a válhat idült gyulladássá.

A zsírmáj
A zsírmáj kifejezés a májsejtekben felhalmozódó zsírcseppecs­kék következtében kialakuló májbetegséget jelöli. A májsejtben felszaporodó zsír gátalja a sejt működését, a felpuffadt májsej­tek összenyomják a máj vérereit, ami a nem megfelelő vérellá­tás következtében további májsejt károsodást okoz. Számos kóros állapot és betegség, mint például a kövérség és a cukor­betegség következtében is kialakulhat zsírmáj, de a leggyako­ribb oka az alkoholfogyasztás. A vizsgálatok meglehetősen nagy májat és viszonylag enyhe fokú májkárosodottságot mu­tatnak. Jelentősége annyiban különleges, hogy még nem végle­ges és nem visszafordíthatatlan a májkárosodottság, a kiváltó tényező kiiktatása és gyógyszeres kezelés megelőzheti a végér­vényes májbetegség kialakulását.

A májcirrhosis (májzsugor)
Az évekig illetve évtizedekig ható májat károsító tényezők kö­vetkeztében kialakuló idült gyulladás és májsejt pusztulás a máj jellegzetes szerkezetének elvesztéséhez vezet. A pusztuló máj­sejtek helyét kötőszövet foglalja el. A kötőszövet zsugorodik, ez további szerkezettorzulást okoz. Ezt a kórfolyamatot és a követ­keztében kialakuló betegséget nevezik májzsugorodásnak vagy orvosi nevén májcirrhosisnak. Mivel a máj összetett feladatai­nak ellátásához szerkezetének épsége is fontos, ennek elvesz­tése májelégtelenséghez vezet, és a szervezetet méregtelenítő feladatát sem tudja teljesíteni. Számos májbetegség közül a legtöbb beteget érintő betegség a májzsugorodás. Leggyako­ribb oka a túlzott alkoholfogyasztás.Különösen gyakran és fiatal életkorban alakul ki májzsugoro­dás, ha az idült alkoholhatás idült vírusos májgyulladáshoz vagy egyéb idült toxikus májkárosító hatáshoz társul. A májká­rosodottság korai felismerése lehetőséget ad a károsító hatá­sok kiiktatására, a károsodottság kezelésére.A májzsugorodás kialakulásához általában több év illetve egy évtized szükséges, de ritkán, bizonyos vírus okozta májgyulla­dások egy-két éven belül is májzsugorodáshoz vezethetnek.A zsugorodó kötőszövet összenyomja a máj vérereit, gátolja ezáltal a belekből felszívódott tápanyagokat szállító vér átfolyá­sát a májon. A vér kerülő utakat keresve jut vissza a szívhez. Ilyen jellegzetes elkerülő utak keletkeznek a nyelőcső körüli visszerek tágulata és az aranyér megjelenése révén. A nyelő­csővisszér megrepedését jelző vérhányás súlyos, életveszélyes szövődménye a májzsugorodásnak.A cirrhotikus betegeknek tilos alkoholt fogyasztania, nehéz fizikai munkát végeznie!Szabad, sőt hasznos a könnyű fizikai tevékenység!

A májbetegségek tünetei
A fáradtság, gyengeség, rossz közérzet, tompult, lelassult gon­dolkodás, kedvetlenség gyakori tünetei úgy a heveny, mint az idült májbetegségeknek, de számos más betegségben is előfor­dulnak. Gyakori a hányinger, a hőemelkedés és a sötét színű vi­zelet. Később a bőr és a szemfehérje sárgás színezetű lesz.

Fáj-e a máj?
A fájdalom a betegségek fontos tünete. A májbetegek gyakran panaszkodnak májtájéki tompa nyomásról, fájdalomról. A máj­tájékon jelentkező fájdalom azonban nem csak májbetegség, hanem több eltérő ok következtében jelentkező tünet. A májban alig vannak fájdalomérző idegvégződések. Viszont az epeút­rendszert, mindenekelőtt az epehólyagot, bőségesen ellátják fájdalomérző idegvégződések, melyek létéről epehólyag-gyul­ladás vagy epeútelzáródás esetén azonnal tudomást szerzünk. Vagyis azonnal fájdalom jelzi azt, ha az epebeteg elvéti a diétá­ját.Ettől alapvetően eltérő a helyzet a májjal és a májbetegsé­gekkel. A májbeteg még akkor sem érez fájdalmat, amikor már jelentős károsodást okozó ártalom érte a májat.A fájdalom figyelemfelhívó szerepének a hiánya a máj betegsé­geit rendkívül alattomossá teszi. Ez magyarázza azt a minden­napi tapasztalatot, hogy a panasz alapján orvoshoz forduló be­tegek májkárosodottsága rendszerint már igen előrehaladott. Ezért különösen fontos a betegeknek megtanulni, hogy az eny­he, jelentéktelennek látszó tüneteknek is jelentőséget tulajdonít­sanak. A felvilágosított beteg nem vélekedhet úgy, ha nem érez fájdalmat, akkor beteg sem lehet.

Az étvágy
Az étvágytalanság foka a májbetegeknél mindig a májbetegség súlyosságának mértéke. Lehet általános vagy csak bizonyos ételekre vonatkozó. Nem tűrik a zsíros ételeket, teltségérzet,puffadás és gyakran hasmenés jelentkezik.Az étvágy visszatérése a betegség gyógyulásának biztos jele.

A közérzet
A májzsugorodásban szenvedő betegek gyengeségről, fáradékonyságról panaszkodnak. Később a fáradékonysághoz agyműködés károsodások társulnak. Ennek oka az, hogy az ammónia és más idegrendszert károsító anyagok a máj méregtelenítő hatását kikerülve közvetlenül az idegrendszerbe jutnak. Ezért a beteg nem tudja a figyelmét összpontosítani pl. az olvasást fárasztónak tartja.Néha íz-, és szagérzés kiesés lép fel. A sárgaság bekövetkeztekor nem kívánják a cigarettát. Gyakoribbak az éjszakai, főleg a lábszárban jelentkező fájdalmas görcsök. Idült májbetegségben gyakori az izomzat sorvadása. A gyengeség és fáradékonyság mellett a betegek gyakran alvászavarokkal küzdenek.

Májbetegség és a szexualitás
A férfiak májbetegsége kapcsán kialakuló nemi vágy csökkenés és impotencia komoly probléma a betegnek és partnerének egyaránt. Az alkohol okozta májbetegségekben gyakrabban és súlyosabb formában jelentkezik. a párkapcsolat önmagában az alkoholfogyasztás következtében kialakuló válságát tovább fokozhatja a férfiak impotenciája. A vádaskodások és az ismétlődő kudarcok elől a beteg még inkább az alkoholhoz menekül. A probléma így önmagát gerjesztő folyamattá válik. Az ördögi kör megszüntetéséhez a probléma ismeretén és a betegség elfogadásán túl, nagy megértésre, sok türelemre és kitartásra van szükség a szexuális partner részéről.A májbetegségben szenvedő nők szexuális viselkedésében a vizsgálatok nem mutattak ki lényeges eltérést a nem májbetegek szokásaitól.

A májbetegségek kivizsgálása
A májbetegek kivizsgálásában az orros által végzett fizikális vizsgálaton kívül az ultrahang vizsgálat jelent alapvető segítsé­get, amellyel pontosan meghatározható a máj nagysága. Ezen­túl lehetőséget kínál a máj szerkezetének és vérkeringésének e­lemzésére, amiből különböző májbetegségekre, esetleg azok mértékére lehet következtetni. Továbbá nagy jelentőségű és pontos vizsgálati módszerek a máj betegségeinek megállapítására CT, MRI vizsgálatok, valamint ezek speciális formái, pl. CT angiográfia, melynek segítségével a máj vérellátásáról kaphatunk pontos információkat. Ennek igen fontos szerepe van a máj műtétek tervezésben.

A károsodottság fokának megítélése a májból szöveti mintavé­tel, úgynevezett biopszia révén lehetséges. Ezt a bőrön át a májba szúrt, erre a célra kiképzett tűvel végzik. Amennyiben egy megadott elváltozásból történik a mintavétel a célzás történhet UH vagy CT vezérelve. A szövettani eredménytől függ a beteg további kezelésének és életvezetésé­nek mikéntje.

A máj és az egyén fizikai teljesítőképessége
A májbetegek gyengeségérzete fontos jele a máj csökkent tel­jesítőképességének. A betegek kedvetlensége a májból jövő energiaszolgáltató anyagok hiányára utal. A gyengeség tehát komolyan veendő tünet. A test így jelzi pihenésigényét azért, hogy a beteg májsejtek magukhoz térhessenek. Ezért kívánnak a májbetegek sokat feküdni. Nemcsak a súlyos, idült májbeteg­ségekben szenvedő betegeknek szükséges a pihenés és a kí­mélet, hanem azoknak is, akiknek csak enyhe vagy gyorsan múló betegségük van. Nekik is fontos a májukat még hosszabb ideig kímélni azért, hogy ismét teljesen rendbe jöjjön. Ehhez fontos tudni, hogy a máj még akkor sem tökéletesen egészsé­ges, amikor már a panaszok elmúltak vagy már semmi nem utal a lezajlott betegségre. A nem megfelelő terhelés hatására az egyébként enyhe és gyorsan múló betegség is vehet súlyos és idült lefolyást.Miután a májsejtek ismét működőképesek lesznek, a beteg újra terhelhető. A terhelésnek fokozatosnak kell lenni.A korábbi orvosi álláspont az volt, hagy a betegnek a biokémiai vérvizsgálat eredményeinek normalizálódásáig ágyban töltött nyugalomra van szüksége. Az azóta eltelt idők tudományos or­vosi megfigyelései azonban azt mutatják, hogy a nem megter­helő normális napi tevékenység nincs káros hatással a májra, és nem hátráltatja a beteg további gyógyulását. Mindenki tudja, hogy a hosszantartó fekvés önmagában mennyire legyengítő lehet. Sőt ebből kiindulva még könnyű sporttevékenységek is megengedettek.Végül, de nem utolsó sorban az alkohol. Amilyen kedvező ha­tású naponta egy pohár bor elfagyasztása egyébként egészsé­ges embereknek, olyan káros bármilyen eredetű májkároso­dásban szenvedőnek, legyen az a májkárosodás enyhefokú. Különösen súlyos megbetegedésekhez vezethet, ha több káro­sító tényező hatása együtt érvényesül, mint például alkoholfogyasztás és idült vírusfertőzés.

A májzsugorodásban szenvedők táplálkozásáról
A diéta összeállításánál célszerű figyelembe venni, ­
• legyen ízletes és változatos az étel
• biztosítsa a megfelelő tápérték bevitelét, mivel a májbetegek álta­lában inkább alultápláltak
• a fehérje bevitel különösen fontos a májbetegeknél

Korábban az orvosok májcirrhotikus betegeknél a fokozott fe­hérjebevitelnek gyógyító hatást tulajdonítottak. Ma már tudjuk, a májbetegek napi fehérjeigénye azonos az egészségesekével. Ez annyi gramm napi fehérjebevitelt jelent, ahány kilós a beteg, például 70 kg-os testsúly esetén 70 g napi fehérje fogyasztást. Magas fehérjetartalmú táplálékok a halból és egyéb húsokból (kb.20 %), a tojásból (kb.15 %), a gabonafélékből (10%) és a tejtermékekből (3%) készült ételek. A nagymennyiségű fehérje­bevitel agyműködési zavarokat válthat ki. Helyes diétával vagy szükség esetén gyógyszeres kezeléssel ez a májbetegséghez társuló, agybántalomnak nevezett szövődmény elkerülhető vagy kezelhető.

• szénhidrátok, amelyek a gabonákban, burgonyában és cukorfé­lékben találhatók, magas tápértékük következtében fontos energia­forrást jelentenek a májbetegek számára.Amennyiben a beteg orvosa pl. cukorbetegség miatt nem ír elő szénhidrát megszorítást, fogyasztásuk korlátozása nem szüksé­ges.

• kerülje az úgynevezett telített zsírok fogyasztását, mint amilyen a vaj, a sültzsír; a töpörtő, a szalonna, de figyeljen az elegendő telítet­len zsírbevitelre, ami margarinban, az olívaolajban, a napraforgó­olajban és egyéb növényi olajokban található

• a hasi folyadékgyülemmel (ascites) szövődött esetekben a napi 3 gramm alatti konyhasóbevitelrendkívül fontos, de a sószegény táp­lálkozás az ascites kialakulásának megelőzése szempontjából minden májbetegnél kedvező.

 

 

IrodalomIzbéki Ferenc: Tanácsadó májbetegeknek, Litgráfia Kft. 1995. 

 

Székrekedés

Hogyan működik az emésztőrendszerünk

Miután megettük, és alaposan megrágtuk az ételt, az ételek és italok áthaladnak a nyelőcsövön és a gyomron, ott lebom­lanak, gyomorsavval hígulnak, és kis mennyiségekben a vé­konybélbe kerülnek. A szénhidrátok, fehérjék, zsírok valamint az ásványi anyagok és vitaminok főleg a vékonybél felső szakaszaiból szívódnak fel és megjelennek a vérben. A megmaradó emészthetetlen táplálék összetevők, főleg növényi rostok, aztán a vékonybélből a vastagbélbe jutnak és a vékonybél, hasnyálmirigy illetve epehólyag emésztő­nedveivel keverednek. A vékony- és vastagbél anatómiája. A vékonybél tartalmának körülbelül 1,5-2 literét juttatja el a vastagbélbe naponta. A vastagbél három részre tagozódik: jobb és bal szegmens, illetve a haránt vastagbélszakasz, amely összeköti őket. A vékonybél folyadéktartalma először a jobb szegmensbe kerül, ahol két napig tartózkodik. Ez alatt a víz és a fontos ásványi anyagok kivonódnak belőle, és a szervezetbe kerülnek. Ez fokozatosan tömöríti a béltartalmat, ami a széklet formálódásához vezet.Később, általában étkezés után, a széklet a jobb szegmens­ből a balba továbbítódik, ahol a tömörítő folyamatok tovább folytatódnak. Amikor a széklet eléri a végbelet, kiváltódik a be­lek nyitásának ingere, és bekövetkezik a székletürítés.

Az ételek és italok által megtett út

Ételek és italok Napi bevitel: Kb.1 kg étel és 2 liter folyadék Visszatartási idő száj: másodpercek nyelőcső: másodpercek Gyomor: 1-4 óra Vékonybél: 2-8 óra Vastagbél: 10-40 óra A bélmozgások gyakorisága, illetve az áthaladt széklet mennyisége számos tényezőtől függ. Minél több emészthetetlen növényi rostot tartalmaz az étel, annál nagyobb a széklet mennyisége, annál lágyabb a szék­let és annál gyorsabb annak áthaladása, tömörödése és ürí­tése. A rostok legjobb hatásának elérése érdekében, melyek feladata a folyadék felszívása, minimum 2 liter folyadékot kell meginnia naponta.

A Német Táplálkozási és Dietetikai Egyesület által javasolt italoszlop

Javasolt napi folyadékbevitel: 2000 ml 4 csésze tea vagy kávé 600 ml1 pohár alacsony zsírfar- 200 ml tartalmú tejtermék (pl. író)1 nagy pohár gyümölcslé 250 ml1 nagy pohár zöldség ital 250 ml (pl. paradicsomlé)1 üveg ásványvíz 700 ml Magas rosttartalmú ételek a teljes kiőrlésű termékek, mint a teljes kiőrlésű kenyér (gondosan őrölt teljes kiőrlésű kenyér a bélnyálkahártya kitüremkedései esetén) illetve a müzli, zöldségek, saláták, hüvelyesek, gyümölcsök, lenmag és a korpa. Az állati eredetű élelmiszerek csak kevés rostot vi­szont emészthetetlen kollagént és elasztint tartalmaznak. 

A magas rosttartalmú táplálkozás előnyei: Megelőzi és gyógyítja a székrekedést. Megelőzi az olyan bélbetegségeket, mint például a bél­nyálkahártya kitüremkedéseinek gyulladását. Javítja az igen fontos bélflóra állapotát. Laktató, ugyanakkor nem tartalmaz hizlaló kalóriákat. Ezért az egészséges bél mottója: „Egyen sok növényi és kevés állati eredetű táplálékot”. Ez a fajta diéta gazdag létfontosságú vitaminokban és ásványi anyagokban, vala­mint fitté és karcsúvá teszi a testet. Alacsony rosttartalmú diétával túl kevés rost éri el a vas­tagbelet, ami fokozza a széklet tömörödését (túl kemény lesz), és késlelteti annak áthaladását. A főleg finomlisztet, édes te­jes-szószokat és süteményeket tartalmazó táplálkozás ennek egy példája. A hús, a kolbász és a sajt nagyon kevés rostot tar­talmaz, ezért nem sorolhatók az alapvető rostforrások közé. 

Kevés rost Sok rost
   
Fehér kenyér Teljes kiőrlésű kenyér
Zsemle Teljes kiőrlésű zsemle
Édes sütemények Kétszersült

 Az italok szintén befolyásolják a bélműködést. Míg az ás­ványvizek, gyümölcslevek, gyógyteák jótékony hatásúak, addig a túl sok fekete tea és kakaó kiválthatja, vagy fokoz­hatja a székrekedést. Napi négy csésze fekete teánál illetve kakaónál nem tanácsos többet inni. A savanyú tejtermékek, mint a kefir vagy író valamint a kávé jótékonyan hat a bélmű­ködésre. Reggeli ébredés után igyon meg egy pohár ás­ványvizet egy kevés szilvalével, segít stimulálni a beleit.  Mi történik a bélben? A vastagbélben a víz kivonódik az ételekből a bél simaizma­inak masszírozó hatása által. Ha az áthaladás lelassul, a tápláléktömeg megnő, és túl sok víz vonódik ki. Ez növeli a széklet keménységét és nehezíti az átjutást a végbélbe. Normális emésztés során a víz és a fontos sók a táplálékból a szervezetbe szívódnak fel. A béltartalom összetömörödik, amiből széklet formálódik. Székrekedés esetén a tápláléktömeg megnő, túl sok víz vonódik ki, a széklet keménnyé válik, nehezebb az átjutása a végbélbe.Mivel a vastagbél mozgásait az autonóm (akaratlan) ideg­rendszer szabályozza, pszichológiai (pl. stressz), érzelmi (pl. düh) és környezeti tényezők egyaránt fontos szerepet játszanak az emésztés és székletürítés szabályozásában. Például, utazás vagy terhesség okozhat székrekedést, míg az izgatottság és a kétségbeesés érzése hasmenést vált ki. Közülünk hányan nem tapasztalták a székelés gyakoriságá­nak vagy a széklet állagának változását egy vizsga előtt, a fogorvos felkeresésekor vagy egy hosszú repülőút során? Ezeket az összefüggéseket is figyelembe kell venni, ami­kor a székrekedés okait és lehetséges kezelési módját ke­ressük.

Hogyan alakul ki a székrekedés?

Mielőtt megvizsgálnánk ezt a kérdést, érdemes tisztázni, hogy mit értünk székrekedés alatt. Nem minden orvos osztja azt a széleskörű véleményt, hogy a napi bélmozgás szükséges. A napi székletürítés nem alapvető fontosságú, és az, aki csak minden máso­dik nap tud a toalettre menni, nem szükségszerűen be­teg. Ahogy már említettük, összetételétől függően az ételek en­nél tovább is a bélben maradhatnak. Az alacsony rosttartal­mú táplálék általában hosszabb ideig marad a belekben, mint a sok rostot és folyadékot tartalmazó. Szóval senki ne tartson „mérgezéstől”, ha egy vagy két napig nincs széklete. Székrekedésről akkor beszélhetünk, ha heti háromnál kevesebb a széklet, és ez jelentős dísz­komfort érzést okoz vagy hasi fájdalommal és felfúvó­dással társul. A székrekedésnek lehetnek szervi okai, mint a gyulladás következtében kialakuló hegesedés a bélben, vagy a bélfal megvastagodása például egy tumor miatt. Emellett más, közvetlenül nem a belekkel összefüggő tényezők is okozhat­nak székrekedést, például alulműködő pajzsmirigy, vagy hosszú ideje fennálló, nem kellőképpen kontrollált cukorbe­tegség. Orvosa ezeket a lehetséges okokat is kiszűri mielőtt elkezdi a terápiát. Tanácsos szakorvoshoz (gasztroenteroló­gus) fordulni, ha pontosan tudni akarja a székrekedés okát. Ennek ellenére gyakori, hogy nincsenek ilyen okok. Ez esetben funkcionális székrekedésről beszélünk. Minden okunk megvan feltételezni, hogy a funkcio­nális székrekedés fő oka az étkezési szokások nagymér­tékű változása, amely az iparosodott országokban igen jelentős. Az évtizedek során a zsírok, „egyszerű” cukrok és fehérjék bevitele meghaladta a komplex szénhidrátok és rostok fogyasztá­sának mértékét. Azonban beleink megfelelő működése a szénhidrátoktól és a rostoktól függ. A funkcionális székrekedés nagy­mértékben a civilizált életstílushoz társul. 

Öt té­nyezőnek van fontos szerepe

1. A táplálék összetétele Fogyasszon több növényi és kevesebb állati eredetű élelmiszert! Túl sok állati eredetű és túl kevés növényi táplálékot fogyasz­tunk. Az átlag európai polgárok sok zsírt, alkoholt és cukrot fo­gyasztanak. A hús és kolbászfogyasztás szintén magas. Ez­zel szemben a gyümölcsökből, zöldségekből és teljes kiőrlé­sű termékekből eredő napi átlagos rostbevitel körülbelül 22 gramm, ami jóval kevesebb, mint az ajánlott minimum napi 30 gramm. Akkor fogyaszt elegendő mennyiségű rostot, ha elfo­gyaszt 500 gramm zöldséget és burgonyát, 250 gramm gyü­mölcsöt (pl. 2 almát) és négy szelet teljes kiőrlésű kenyeret minden nap.Táplálékaink már olyannyira feldolgozottak mielőtt megesszük őket, hogy alig marad munkája a bélnek. A legtöbb, ma­napság fogyasztott étel félkész vagy késztermék. Nemcsak a gyorsételek, édességek, üdítő italok ártanak a bélrendszernek. Annyira alacsony a növényi rostok mennyisége, hogy csak na­gyon kevés emészthetetlen anyagot kell a beleknek eltávolíta­ni. Az italok gyakran gazdag tápértékűek (cukor, alkohol) és szintén kevés emészthetetlen maradékot tartalmaznak. A vas­tagbél nem töltődik meg kellőképpen, és az ételmaradék túlsá­gosan összetömörödik, túl lassan továbbítódik, ami székreke­déshez vezet. Ha a vastagbél kellőképpen töltődik és a szék­let lágy, csak akkor van megfelelő ürítés. A nagy mennyiségű széklet a beleket tágulásra készteti. Ez stimulálja a széklet to­vábbhaladását, és megkönnyíti a székletürítést.

2. Mozgásszegény életmód

Mozogjon rendszeresen! Napjainkban sok ember íróasztalnál dolgozik, és az egész napot ülve tölti. Szervezetünk nem szokott még ehhez hoz­zá. Liftet, mozgólépcsőt, autót, buszt és vonatot használunk a jövés-menéshez, szóval alig kell magunkat megmozgatni. Esténként és hétvégenként csak a legsürgősebb házimun­kák elvégzésére van időnk, és ami kevés szabadidőnk ma­rad, azt a televízió előtt töltjük. A háztartásban is mixerek, ruhaszárítók, mosó- és moso­gatógépek illetve konyhai készülékek teszik még feleslege­sebbé a fizikai munkát.A bélmozgás lelassul, a táplálék át­haladása késlekedik, és több víz vonódik ki belőle. Ez keményebbé és kisebb térfogatúvá teszi a székletet, és megnehezíti az ürítését. Az optimális bélmozgás több testmoz­gást jelent. Mellesleg ez nem csak a belek számára előnyös. A keringési rendszer szintén meghálálja a napi tréninget hosszú séták, úszás, jogging, sétálás, táncolás vagy biciklizés for­májában azzal, hogy megfelelően működik, és jó közérzetet biztosít. Ön pedig karcsú, aktív és egészséges marad. 

3. Elégtelen folyadékbevitel

Legalább 2 liter folyadékot igyon naponta! A víz a vastagbélben kivonódik a táplálékból, mert nagyon fontos a szervezet számára, melynek meg kell védenie ma­gát a kiszáradástól. Ez a folyadék nem csak az ételekből és italokból származik, hanem az emésztőnedvekből is. A vas­tagbél napi 2 liter vizet nyer ki a szervezetből. De ha túl ke­vés az étel és ital formájában elfogyasztott folyadék, a szék­let keménnyé és tömörré válik. Legalább 2 liter folyadékot kellene inni naponta.

4. Zaklatott életstílus

Kerülje a stresszt és gyakorolja a relaxációt! A legtöbb ember életmódja sokkal zaklatottabb, mint koráb­ban. Sajnos a stressz mindennapossá vált. Ingázás a munkába, idegesség a munkahelyen és az általános időhi­ány mind-mind az oka a toalettre menés halogatásának, ugyanis a székletürítési inger akarattal elnyomható. A szék­let tovább tartózkodik a bélben, tovább tömörödik, és egy bi­zonyos pontnál már nem érzi a székletürítés ingerét – kikap­csolta azt. Mindig menjen a toalettre, ha a belei az ürítést jel­zik, mert meg tudja szokni, hogy ismét törődjön vele.

5. Gyógyszerelés

Kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét a gyógy­szerek bélre gyakorolt hatásáról! Számos gyógyszer okozhat, vagy fokozhatja a székrekedést. Ilyenek főleg a szívgyógyszerek, fájdalomcsillapítók, kalciumot és alumíniumot tartalmazó savlekötők, néhány, a magas vérnyo­más kezelésére szolgáló gyógyszer, valamint a depresszió és más neurológiai betegségek kezelésére használt készítmény.

Hogyan hatnak a hashajtók?A hashajtók szedése előtt mindig kérje ki orvosa véleményét! A hashajtók ott hatnak, ahol kell, azaz magában a bélben, főleg a vastagbélben. Alapvetően hasonló a hatásmechanizmusuk: növelik a széklet víztartalmát, térfogatát és lágyságát, valamint biztosítják a jobb áthaladást és a könnyebb ürítést. Ugyanakkor vannak különbségek abban, hogy a különböző készítmények hogyan érik el ezt, és milyen mellékhatásaik vannak.  Bélfal izgatásával ható hashajtók A gyógynövények, természetes anyagok nem jelentenek mindig biztonságot! A növényi hashajtók (szennalevél, aloé, rebarbara gyökér) és az ezeket tartalmazó egyéb készítmények nem csak megakadályozzák a víz szervezetbe jutását, de fokozzák annak kiválasztódását a szervezetből. Ez előnyös lehet a széklet sűrűségének szempontjából, mert lágyítja azt, és megkönnyíti a transzportját, de hosszú távú használat során a szervezet kiszáradását és létfontosságú ásványi anyagok elvesztését okozhatja.Sok ember úgy gondolja, hogy a növényi jelzővel illetett hashajtó a legkíméletesebb. Holott ez nem minden esetben igaz. Alapvetően a hashajtók az orvos kezébe valók, és csak rövid távú alkalmazásra javasoltak. A szervezet több mint 60 %-a víz. Minél idősebbek leszünk, annál kevesebb vizet tartalmaz a szervezetünk. A víz létfon­tosságú a szervezet számára. Az ásványi anyagok a szerve­zetünk számos funkciójához szükségesek.Nagymértékű víz és ásványi anyag elvesztése kiter­jedt következményekkel jár, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni: a vese, az idegek és a szív működési rend­ellenességeit eredményezheti.Ezenkívül számos hashajtó olyan mértékben stimulálja a bélműködést, hogy a vastagbél már nem tud megfelelően re­agálni a saját ellenőrző mechanizmusára. A stimuláns, „drasztikus” hashajtóknak ezek a különféle hatásai egy ördögi kört hoznak létre, mely hamarosan normálissá válik; nagyobb adag hashajtó használatát teszi szükségessé, mi­vel a bél saját mozgató funkciója tartósan károsodik az ellen­őrző mechanizmusok és a bélfalban található idegek hashaj­tók általi állandó stimulációja miatt. Az ásványi anyagok (ká­lium) elvesztése károsítja a bélmotilitást. A székrekedés egyik fő oka a hashajtók nem megfelelő használata.Az a széles körben elterjedt nézet, hogy a növényi hashaj­tók általánosan nem károsak, mivel természetes anyagok, téves. Főleg hosszú távú használatuk esetén kell nagy óva­tosságot gyakorolni a hashajtó kiválasztásánál.Ozmotikus hashajtók (Sók és mesterséges cukrok, például laktulóz, mint hashajtók) Ezek azok a hashajtók, melyek kizárólag a víz belekben tartásával hatnak. Tipikus példájuk a sótartalmú hashajtók, Karlsbadi só vagy Glauber só és keserű só. A szénhidrátok­nak, laktóznak, laktulóznak, laktitolnak, mannitolnak vagy szorbitolnak szintén van hashajtó tulajdonságuk.Ezek a hashajtók biztonsággal szedhetők néhány héttől pár hónapig terjedő rövid távú periódus esetén, de ha rendkívül nagy adagban relatíve hosszú ideig alkalmazzák őket, ak­kor felboríthatják a szervezet só-víz háztartását, és így fo­kozzák a székrekedést.    Síkosítók A síkosítók, mint a paraffin és glicerin azáltal fokozzák a bél­mozgást, hogy lágyítják a székletet. A paraffint manapság csak ritkán alkalmazzák, ami jogos; de nincs okunk kifogá­solni a glicerines kúp rövid távú használatát. Székletformáló hashajtók A növényi székletformáló hashajtók viszonylag hosszú távon vagy állandó jelleggel alkalmazhatók. A székletformáló hashajtók megkötik a vizet és megduzzad­nak, emészthetetlen rostjaik növelik a széklet térfogatát. A széklet lágyabbá válik, és a transzportja javul. Nem sza­bad őket összetéveszteni olyan növényi hashajtókkal, mint a szenna levél. Ilyen a székletformáló hashajtó a lenmag, búzakorpa, vagy egy bizonyos útifű magja (pl. Mucofalk°). A Mucofalk°-ban használt útifű magja az úgynevezett psyllium héj. Ez a természetes és biztonságos növényi rostforrás fokozza a bélműködést azáltal, hogy megköti a vizet és megduzzad a székletben, növeli annak térfogatát az emészthetetlen rostjaival, és lágyítja a székletet. Ily mó­don stimulálja a belek nyitásának ingerét, és biztosítja a megfelelő székletürítést. A székletformáló hashajtó a bélflóra szaporodását és gazda­godását is fokozza, amely növeli a széklet térfogatát, puhítja az állagát és javítja a transzportját. A bélflóra az immunrendszer része. A megfelelő bélflóra a szervezetet fitten és egészsége­sen tartja. A belek jobb kitöltése hatékonyabbá teszi annak mű­ködését, a vízmegkötés pedig lágyabb állagot ad a székletnek.

Mi a teendő, ha nincs bélműködés a hashajtók használatának ellenére sem, vagy talán éppen amiatt? Mivel a hashajtók széles választéka elérhető, nem csak a gyógyszertárakban, és viszonylag egyszerű megoldást kínál­nak egy kellemetlen és gyakran zavaró problémára, sok be­teg nem konzultál az orvosával addig, amíg a hashajtók vi­szonylag hosszú távú használatuk után már nem váltják ki a kívánt hatást. A székrekedés okaként gyakran nem gondo­lunk a hashajtókra. Számos esetben ez annak tulajdonítható, hogy a szerve­zet fokozatosan hozzászokik ezekhez a (stimuláns) anya­gokhoz, és egy ördögi kör alakul ki, melynek megszakítása nem egyszerű feladat. Mivel az idők során szervezete hozzászokott a hashajtóhoz, a tüne­tek kezdetben rosszabbodhatnak, amikor abbahagyja a sze­dését. Keresztül kell mennie egy valódi elvonási folyamaton, ha tartósan meg akar szabadulni a tüneteitől. A hashajtókat fokozatosan kell elhagyni, és a növényi alapanyagokban és folyadékban gazdag táplálkozásra óvatosan kell átállni. Orvo­sa tisztában van ezzel, és meg fogja győzni arról, hogy ez a nehéz lépés mennyire szükséges. Legyen türelmes! Dietetikusok és élelmezési szakértők, akik az orvosával együttműködnek ezen és más területeken, segítenek Önnek az átállásban. Megéri. A belei és az egész szervezete meg fogja köszönni a megfelelő működésével, aktívan fitten és egészségesen tartva Önt, amennyire csak lehetséges. Az eddig használt hashajtók abbahagyása viszont nem jelenti azt, hogy a továbbiakban egyáltalán nem használhatná őket. Ugyanakkor olyan készítményeknek kell lenniük, melyek nem ártalmasak a belekre hosszú távon sem. Ilyen készítmények leginkább a székletfor­máló hashajtók. Kezdetben lehet, hogy nem boldogul egyedül ezen készítmények alkalmazásával, mert a belek fokozatosan hozzászoktak más anyagokhoz. Tehát néhány esetben szükséges lehet más termékeket al­kalmazni kiegészítésképpen, például laktózt, laktulózt vagy Karlsbadi sót. Ha a székrekedés makacs, hashajtó kúpot is használhat minden harmadik napon. Ugyanakkor mindig konzultáljon az orvosával, ha nem boldogul a jelenlegi keze­léssel. Semmiképpen se térjen vissza a korábban szedett készítményhez! A hashajtók megvonása nem olyan egysze­rű, hogy megyünk és veszünk egy feltehetően biztonságos hashajtó teát! Emellett nagyon fontos az életmódváltás! Nevezetesen ez jelenti:

Magas rosttartalmú táplálkozás követése (teljes kiőrlésű termékek, sok gyümölcs és zöldség), és a nagyon puffasz­tó ételek (pl. nyers káposzta) kerülése.

Sok folyadék fogyasztása (gyümölcslevek, kefir, ásványvíz), mely különösen fontos, ha székletformáló hashajtót szed, mert kellőkép­pen megduzzasztja a növényi anyagokat a bélben. De kerül­je az olyan hasfogó italokat, mint a fekete tea, kakaó és vörös bor.

Elegendő testmozgás. Szánjon időt a mindennapi toalett használatra, és ne ha­logassa azt a mindennapi zaklatott életmódjában. Egy kis türelemmel ezek a szokások képessé teszik az emésztő­rendszere helyreállítására.Mivel a székletformáló hashajtók természetes úton, a belek károsítása nélkül szabályozzák a bélműködést, nem áll fenn annak a veszélye, hogy visszaessen a hashajtók adagjának fo­lyamatos emelését eredményező ördögi körbe, még ha évekig is szedte azt. Ellenkezőleg, a székletformáló hashajtókban talál­ható vízoldékony, székletformáló hatóanyagok a kolesz­terinszintet is csökkentik – ennek bizonyítására folynak most ígéretes vizsgálatok – más bélbetegségeket is megelőznek.Az egészséges étkezés alapja a teljes kiőrlésű termékek, sok zöldség és burgonya (legalább 500 gramm naponta), va­lamint gyümölcs (legalább napi 250 gramm). Ezeket társít­hatjuk egészséges, zsírszegény állati eredetű ételekkel, mint például hallal, baromfival, sovány hússal, zsírszegény tejter­mékekkel és sajtokkal. A cukor, a magas cukortartalmú éte­lek, vaj, margarin és olaj illetve alkohol fogyasztását mérsé­keljük, hogy a szervezet fitt és aktív maradjon. A táplálékpi­ramis egy olyan diétát is kínál, amely majdnem lehetetlenné teszi, hogy elhízzon, csökkenti a fokozatosan felszedett súly­felesleget, és elegendő vitaminnal illetve ásványi anyaggal látja el. Másik alapvető szempontja az egészséges étkezési szokásoknak a napi minimum 2 liternyi kalóriaszegény vagy kalóriamentes italok fogyasztása.

 

Irodalom A bélműködés normalizálása székrekedés esetén.Betegtájékoztató füzetek. Dr. Falk Pharma GmbH 2004.www.drfalk.hu

 

Szakorvosunk: Dr. Zéman Zsolt

Előjegyzés: 30/239-2424

Rendelési idő: KEDD 18-20