Magyar ILCO Szövetség
Horváth Gyula 1980-ban Kaposvárott svéd segítséggel megalakította az első magyarországi ILCO Klubot. Ezt követ¬te különböző városokban, Pécsett, Kecskeméten, Budapesten stb. főleg az ilyen műtéteket végző kórházak, klinikák vonzáskörzetében a helyi egyesületek létrejötte. 1983-ban megalakult a Magyar ILCO Szövetség, amely I 985 óta az IOA teljes jogú tagja.
I 990-től kezdődően a MISZ teljes jogú tagja az Európai Sztómás Szövetségnek (EOA). Az EOA a MISZ munkájának elismeréseként Budapesten tar¬totta alakuló ülését.
A szövetség célja és feladata a magyarországi ILCO egyesületekben folyó utógondozási, rehabilitációs, szociális segítségnyújtási munkák koordinálása. Tájékoztatás a legújabb műtéti és sztómaterápiás módszerekről, a hazai és a külföldi ILCO mozgalom gondjairól, eredményeiről. Egyik legfontosabb feladata a sztómaviselők s az őket tömörítő klubok érdekvédelme.
A MISZ legfőbb szerve a Közgyűlés, mely évente egy alkalommal ülésezik. Hatáskörébe tartozik többek között a szövetség elnökének, elnökhelyettesének, titkárának, valamint a vezetőségnek 5 évre történő megválasztása.
A MISZ-ben, vezetőségében s a helyi klubokban is Orvosi Tanácsadó Tes¬tület működik. Az itt tevékenykedő orvosok térítésmentesen segítik, gon¬dozzák a sztómaviselőket, testi, lelki problémáikat. Az érintettek szakmai gondozásában óriási szerepet játszanak a klubokban dolgozó sztómate¬rápiás szakasszisztensek, asszisztensek.
Az, hogy ma Magyarországon a sztómaterápiás gyógyászati segédeszközellátás oly magas szintű, s az, hogy a magyarországi betegellátásban, műtéti repertoárban mindaz szerepel, ami szerte a világon, a Magyar ILCO Szövetség támogatása, kezdeményezése nélkül nem jött volna létre, vagy legalábbis nem itt tartana.
A stomások jogainak Chartája
A Sztómások Nemzetközi Szövetségének (IOA) deklarált célja az, hogy valamennyi sztómás rendelkezzen a műtétet követő, kielégítő életminőséghez való joggal, és hogy az alábbi Charta a világ minden országában megvalósuljon.
- Műtét előtti konzultáció annak érdekében, hogy a sztómás meggyőződhessen az operáció előnyeiről és a sztómával való élet alapvető tényeiről.
- A megfelelő helyen és jól felépítetten, a sztómás komfortjának teljes figyelembevételével kialakított sztóma.
- Gyakorlott és szakszerű, operáció előtti és utáni orvosi és sztómaterápiás nővéri ellátás mind a kórházban, mind a közösségben.
- Teljes és részletes információ valamennyi, az adott országban rendelkezésre álló segédeszközről és orvosi felszerelésről.
- Az elérhető sztómás termékek közötti, előítéletektől és fenntartásoktól mentes választás lehetősége.
- Információ a nemzetközi sztómás szövetségről, valamint az általa nyújtott szolgáltatásokról és támogatási lehetőségekről.
- A család, az egyéni karrier és a barátok számára szóló támogatás és információ annak érdekében, hogy jobban megértsék azokat a feltételeket és alkalmazkodási követelményeket, amelyek nélkülözhetetlenek a kielégítő sztómás életminőség létrehozásához.
(Kiadta az IOZI Koordinációs Bizottsága, 1993.)