A vizsgáló eljárásokról
- Az orvost tájékoztatni kell az ismert gyógyszerallergiáról, a szedett gyógyszerekről, az esetleg fennálló vérzés- és véralvadási zavarról, meglévő betegségekről.
- A vizsgálat napján a reggeli gyógyszereit a megszokott módon vegye be, kivéve ha az orvos másként rendelkezik.
- Ha a beteg cukorbetegségben szenved, azt el kell mondania a vizsgálatot végző orvosnak, mert az előkészítés időszakában felborulhat a szénhidrát-anyagcseréje, és szükség lehet a gyógyszer- vagy inzulinadagolás megváltoztatására is.
- Minden eszközös gyomor- és bélrendszeri vizsgálat előtt jelezze, ha vérzékenységben szenved vagy véralvadásgátló gyógyszert szed (pl: Aspirin protect, Astrix, Plavix, Clopidogrel, Syncumar, Warfarin stb), mert ilyenkor szövettani mintavétel esetén a szokottnál erősebb vérzés léphet fel, amit nehéz lehet uralni! Vagyis a szövettani mintavétel az utólagos vérzéses szövődmények fellépése miatt nem minden esetben engedélyezett! A vizsgálat előtt egy héttel már nem szabad aszpirint és származékait bevenni, és az egyéb véralvadás gátlókat (Syncumar) is el kell hagyni és szükség esetén helyette LMWH profilaxist (sc. Heparint) alkalmazunk.
- Szívbillentyű-betegség esetén szükség lehet arra, hogy a vizsgálat előtt a beteg antibiotikumot szedjen, erről szintén tájékoztatni kell a kezelőorvost.
- A vizsgálat elvégzéséhez írásos beleegyezés szükséges!
- A vizsgálathoz EKG, vérkép, vérzési és alvadási paraméterek (vérvétel) lehetnek szükségesek.
- Láz, hasi fájdalom, vérhányás, véres-szurokfekete széklet esetén a kezelőorvost azonnal értesíteni kell.
- Előfordulhat, különösen, ha a vizsgálat során az orvos szövettani mintát vett, hogy a vizsgálatot követő székeléskor a beteg kevés vérzést észlel. Ez általában normális jelenség. Tartós vagy nagyobb mennyiségű vérzés esetén orvoshoz kell fordulnia.
- A vizsgálat közben levegőt fújnak a beteg vastagbelébe, ezért később puffadást érezhet, szélgörcsei lehetnek, míg a gázok ki nem ürülnek. A befújt levegő vizsgálat közben is távozhat, ez természetes dolog. Azonban ha a vizsgálatot követő napokban erős hasi görcsök, fokozódó hasfájás, láz lép fel, a betegnek orvoshoz kell fordulnia.
- A kolonoszkópos vizsgálatot követően érdemes pár órát pihenni, és sok folyadékot inni, hogy a hashajtás következtében elvesztett vizet a szervezet mielőbb pótolhassa.
- Arra is van lehetőség, hogy a vizsgálatokat altatásban végezzük.
A vizsgálat időtartama
Gyomortükrözés (gasztroszkópia) általában 5-8 percet vesz igénybe, de természetesen ez függ attól is, hogy milyen elváltozásokat találunk.
Vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) általában 10-30 percet vesz igénybe, attól függően, hogy milyen elváltozásokat találunk. Nemzetközi ajánlások alapján az alapos vizsgálathoz legalább 6-8 perces kihúzási időre van szükség. Ez azt az időt jelenti, amíg a vastagbél teljes hosszában felvezetett eszközt a vizsgáló orvos kihúzza. A kolonoszkóp kihúzása közben történik meg a bél alapos vizsgálata, illetve szükség esetén a látott elváltozásból történő szövettani mintavétel.
A szövettani vizsgálat
Az endszkópos vizsgálatok gyomor-.vastagbéltükrözés során vett szövettani mintavétel fájdalmatlan eljárás, általában néhány percet vesz igénybe, de ez függ attól is, hogy milyen elváltozást talál a vizsgáló orvos. A vizsgálat alatt vett nyálkahártyaminták szövettani vizsgálatra kerülnek. A szövettani vizsgálat alapján derül ki a bél nyálkahártya-gyulladásának súlyossága, az esetleges különleges eltérések (pl. rosszindulatú elfajulás, polip, colitis, Crohn betegség stb.) jelenléte. Gyomor nyálkahártya-gyulladásának súlyossága, heveny vagy idült volta, az esetleges különleges eltérések (pl. rosszindulatú elfajulás, polip, fekély, vagy hogy csak nyálkahártya-felmaródás a látott eltérés stb.) Ez az elemzés körülbelül 1 hetet vesz igénybe.
A vizsgáló eszközök
A kolonoszkóp a vastagbél vizsgálatára kifejlesztett kifinomult eszköz, hajlékony béltükör, un. endoszkóp. A kolonoszkóp 12-14 mm vastagságú, kb. 160 cm hosszú testén belül dróthuzalok futnak végig az eszköz mozgatására; és hajlékony üvegszálak, melyek a vizsgált bélszakasz megvilágítására vezetik a fényt az eszköz végéig. Külön csatornák szolgálnak a levegő és víz befújására, bélnedv vagy egyéb váladék leszívására és az esetleges beavatkozások elvégzésére (pl. szövettani mintavétel).
A gasztroszkóp olyan 0,9-1,4 mm átmérőjű, kb. 100 cm hosszú, száloptikás műszer, melyben igen vékony és hajlékony üvegszálak vezetik a nyelőcső, a gyomor és a nyombél belsejének megvilágítására szolgáló fényt. A belső tér megvilágítását eredményező üvegszál nyalábokon kívül a gasztroszkópban levegő és víz bejuttatására szolgáló csatorna, gyomornedv vagy egyéb váladék leszívására szolgáló csatorna, valamint szövettani mintavétel vagy egyéb beavatkozások elvégzésére szolgáló csatorna is helyet kapott. Szövettani minta vételére szolgáló biopsziás fogó vagy idegen test megragadására szolgáló test-fogó, gyógyszer vagy folyadék bejuttatására, illetve gyomornedvminta vételére alkalmas vékony műanyag cső (szonda) levezetése is lehetséges.
Szakrendelésünkön japán színes chipes Pentax videokolonoszkóppal és Pentax színes chipes videogasztroszkóppal történnek a vizsgálatok. Az endoszkóp végén látott képet miniatűr digitális CCD kamera veszi, az innen elvezetett információkat videoprocesszor dolgozza fel, végül a nyert képet színes monitoron jelenítjük meg.
A képet televíziós monitoron keresztül a vizsgálón kívül az asszisztens, sőt akár maga a beteg is láthatja. A legkorszerűbb, nagy felbontású CCD technológia és a veszteségmentes digitális képfeldolgozás eredményeként korábban elképzelhetetlen minőségű és részletgazdag képet nyerünk a vastagbélről és a gyomorról, mellyel a legkisebb nyálkahártya-eltérések is felfedezhetőek. A látott képet digitalizált video (DVD) formájában rögzíteni tudjuk, így későbbi összehasonlító vizsgálatra is lehetőség nyílik.
BETEGTÁJÉKOZTATÓ ÉS BELEEGYEZŐ NYILATKOZAT VASTAGBÉLTÜKRÖZÉS ESETÉN
Tisztelt Betegünk!
Panaszainak tisztázására vagy szűrővizsgálatként gasztroenetrológussal egyeztetve Ön colonoscopiára (vastagbél tükrözéses vizsgálatára) készül.
Kérjük, figyelmesen olvassa el az alábbi tájékoztatónkat és amennyiben a vizsgálatba beleegyezik, írja azt alá!
A VIZSGÁLAT CÉLJA, A COLONSCOPIA ELŐNYEI
- a vastagbél betegségeinek, jó- és rosszindulatú béldaganat, vastagbélgyulladás, bélvérzés vagy egyéb rendellenesség felismerésének legpontosabb vizsgáló módszere
- a vizsgálat során lehetőség van szövettani mintavételre a kórosnak ítélt területből (biopszia), annak eldöntésére, hogy jó vagy rosszindulatú elváltozásról van szó
- segítségével bizonyos terápiás műveletek, kisebb polypok vagy kezdődő rosszindulatú daganatok eltávolítására, kisebb gyógyító beavatkozások elvégzése is mód van
- daganatmegelőző és daganatos elváltozások a legkorábban ismerhetőek fel
A VIZSGÁLAT MENETE
otthon elvégzett, megelőző béltisztítást követően hajlékony optikai műszer felvezetése a vastagbélbe, esetenként a vékonybél legutolsó szakaszába is, egyidejű levegőbefújással (igény esetén altatásban). A körülményektől függően a vizsgálat 15-30 percig tart.
A VIZSGÁLAT UTÁN
- a vizsgálat után a puffadás, szélgörcs érzése vagy kevés vér ürülése végbélen keresztül terápiás beavatkozások vagy szövettani mintavétel után természetes lehet
- amennyiben a beteg nyugtató injekciót kapott, altatásban részesült 24 órán keresztül járművet nem vezethet, veszélyes munkát nem végezhet, alkoholt nem fogyaszthat, okiratot nem írhat alá!
- hirtelen fellépő, nem szűnő tűrhetetlen hasi görcs, fájdalom vagy véres széklet jelentkezne, jelezze vizsgáló orvosának, háziorvosának vagy jelentkezzen a legközelebbi sürgősségi osztályon! Vizsgálat után ritka esetekben kórházi megfigyelés, igen ritka esetekben sürgős műtét válhat szükségessé.
MELLÉKHATÁSOK, ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ SZÖVŐDMÉNYEK:
- az előkészítéssel összefüggő folyadékvesztés panaszokat okozhat
- az érzéstelenítő vagy nyugtató injekció iránt túlérzékenység jelentkezhet
- a beavatkozás vérzéssel járhat
- a vizsgálatot követően enyhe vagy átmeneti panasz 33%-ban jelentkezhet; úgymint puffadás- gázosság (25%), átmeneti hasi fájdalom, dyscomfort érzés (5-11%)
- a diagnosztikus vagy terápiás vastagbéltükrözés leggyakoribb szövődményei: vérzés, bél átfúródása (perforáció), kardio-pulmonális (szív-légzési) szövődmények; melyek ritkán, de akár sürgős intenzív ellátást, transzfúziót (vérátömlesztést), sebészeti beavatkozást, műtétet tehetnek szükségessé
- csak diagnosztikus vizsgálat után szövődmények 0,03-0,08%-ban fordulnak elő
- a diagnosztikus vizsgálat és terápiás beavatkozás összesített szövődményrátája 0,1-0,2 %
- terápiás beavatkozások után, polyp eltávolítás után: vérzés 0,1-0,9 %-ban, elektrocoagulatios syndroma 0,003-0,1%-ban jelentkezhet, vastagbél átfúródásra (perforációra) 1%-ban lehet számítani, mortalitási ráta: 0,02-0,15%
- 1000 vizsgálatot, illetve beavatkozást követően 1-2 esetben lehet számítani olyan bélsérülésre vagy vérzéses szövődményre, amely miatt sürgős sebészeti beavatkozásra van szükség
A vizsgálat kapcsán, illetve vizsgálat során történő biopsiás mintavétel (szöveti kicsípés), különösen endoscopos hurokkal végzett polypectomia (nyálkahártya növedék eltávolítása tükrözés során) illetve egyéb operatív beavatkozások után, 7-14 napig terjedő időszakban előfordulhatnak olyan késői, előre nem látható szövődmények, mint például bélfal sérülése, a biopsia vagy polypectomia helyéről történő utóvérzés, vagy a coagulatio (az eltávolítás során bekövetkező hőhatás) következtében létrejövő bélfal kilyukadás (perforáció).
Ezért szeretnénk figyelmét felhívni arra, hogy a fent beavatkozások után egy hétig tartózkodjon erős fizikai munkától vagy megterheléstől. Amennyiben hirtelen erős órákig nem szűnő hasi fájdalma jelentkezik, vagy nagy mennyiségű (több deciliter) piros vér, vagy véres széklet távozását észleli, dokumentációival jelentkezzen a legközelebbi sürgősségi osztályon!!!
Felhívjuk figyelmét, hogy szövettani leletének megbeszélésére az előre egyeztetett időpontban feltétlenül jelentkezzen kezelőorvosánál, mert a kontroll és a további teendők elbírálása csak ennek függvényében és ismeretében történhet meg.
Amennyiben altatásban részesült, gyalogosan sem tanácsos az utcán közlekednie. Kérjük hozzátartozó kíséretében gépkocsival vagy taxival térjen haza. Az altatás esetleges utóhatása miatt 24 órán belül gépkocsit nem vezethet, alkoholt nem fogyaszthat, veszélyes géppel nem dolgozhat, fontos dokumentumot, megállapodást szerződést nem írhat alá.
A SZÓBELI TÁJÉKOZTATÁS: az Ön kórtörténeti előzménye, leletei birtokában adható. Ha marad valamilyen kérdése, tegye fel vizsgáló orvosának vagy az asszisztensnek!
Amennyiben a fentiek szerinti tájékoztatóban foglaltak ellenére, az ott írt orvosi utókezelési, utógondozási javaslatoknak, illetve óvatossági előírásokat tartalmazó figyelemfelhívásnak Ön nem tesz eleget, illetve ezeket szándékosan vagy gondatlanul nem tartja be; úgy felhívjuk figyelmét arra, hogy az orvosi javaslatok, tanácsok be nem tartásából eredő, illetve emiatt felmerült mindennemű szövődmény, mellékhatás, vagy bárminemű káresemény kizárólag a beteget felelősége; és azok bekövetkezőségéért kárfelelőség az egészségügyi szolgáltató intézményt nem terhei, illetve a betegnek felróható következményekért a Central European Medical and Consulting kft. mindennemű felelőségét kizárja.
Tudomására kell hoznunk, hogy jogában áll a felajánlott kezelések bármelyikének, vagy mindegyikének elutasítása. Ez esetben a visszautasítás miatt bekövetkező szövődményekért, illetve a gyógyeredmény alakulásáért vizsgáló orvosát felelősség nem terheli
Az esetleges szövődmények csökkentése érdekében kérjük, válaszoljon aláhúzással az a következő kérdésekre!
- Tud-e valamilyen gyógyszer túlérzékenységéről: igen – nem
- Tud-e vérzékenységről: igen – nem
- Szed-e véralvadást gátló gyógyszert: igen – nem
- Van-e epilepsziája: igen – nem
- Van-e zöldhályogja: igen – nem
- Van-e beültetett szívritmus-szabályozója: igen – nem
- Tud-e terhesség fennállásáról: igen – nem
- Tud-e fertőző betegség (tbc, hepatitis, AIDS) fennállásáról: igen – nem
- Van-e egyéb említésre méltó betegsége: igen – nem
Alulírott tanúsítom, hogy engem Dr……………………………………………………. kellő mértékben felvilágosított feltételezett betegségemről, a javasolt kezelési módról, és annak kockázatairól, valamint a helyette alkalmazható gyógymódokról, és azok ismert kockázatairól, várható és nem várt szövődményeiről, ismertette az ajánlott és egyéb szóbajövő kezelési eljárás előnyeit és hátrányait is.
A javasolt gyógymód kockázatairól, lehetséges gyakoribb és a ritkán, de előforduló szövődményeiről és várható következményeiről szóban feltett kérdéseimre is megfelelő választ kaptam, és kellő idő állt rendelkezésemre ahhoz, hogy szabadon döntsek arról, milyen kezelést szeretnék. Tájékoztattak arról, hogy kezelőorvosom folyamatosan kész engem állapotomról, illetve annak változásairól megfelelően tájékoztatni.
A tájékoztató elolvasása, megértése és a vizsgálóorvossal történt megbeszélése után a javasolt alsó emésztőtraktus tükrözéses vizsgálatába (colonoscopiába) illetve a szükséges műtéti jellegű terápiás beavatkozásba (polyp eltávolításba) beleegyezem. A kezelésbe való beleegyezésemet a tájékoztatás megértése alapján minden kényszertől mentesen adom. Ennek alapján kérem, hogy rajtam a javasolt vizsgálatot és beavatkozást elvégezzék
A betegtájékoztató és beleegyezi nyilatkozat elolvasása és a szóbeli tájékoztatás után a javasolt vastagbél tükrözéses vizsgálatba beleegyezem.
Beteg neve:……………………………………………………………….
Anyja neve:……………………………………………………………….
Szül. év, hónap, nap:…………….,………………………..,…………
TAJ:……………………………………………
Lakcím:…………………………………………..…………………………………….…
Telefon:……………………………………….
E-mail:………………………………………
Miskolc, 20….., ………………..
——————————————— —————————————-
beteg a felvilágosítást végző orvos
Cselekvőképesség hiányában, vagy korlátozott cselekvőképesség esetén a beteg helyett csak a törvényes képviselő írhatja alá vagy a belegyezés jogának gyakorlása – közokiratban, teljes bizonyító erejű magánokiratban, vagy írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében megtett nyilatkozattal – megnevezett cselekvőképes személy nem törvényes képviselő.
BETEGTÁJÉKOZTATÓ ÉS BELEEGYEZŐ NYILATKOZAT GYOMORTÜKRÖZÉS ESETÉN
Tisztelt Betegünk!
Panaszainak tisztázására gasztroenetrológussal egyeztetve Ön gastroscopiára (gyomortükrözéses vizsgálatára) készül.
Kérjük, figyelmesen olvassa el az alábbi tájékoztatónkat és amennyiben a vizsgálatba beleegyezik, írja azt alá!
A VIZSGÁLAT CÉLJA, A GASTROSCOPIA ELŐNYEI
- a nyelőcső, gyomor, nyombél betegségeinek, jó- és rosszindulatú elváltozások, gyulladás, fekély, gyomorvérzés vagy egyéb rendellenesség felismerésének legpontosabb vizsgáló módszere
- a vizsgálat során lehetőség van szövettani mintavételre a kórosnak ítélt területből (biopszia), annak eldöntésére, hogy jó vagy rosszindulatú elváltozásról van szó
- segítségével bizonyos terápiás műveletek, kisebb polypok eltávolítására, kisebb gyógyító beavatkozások elvégzése is mód van
- daganatmegelőző és daganatos elváltozások a legkorábban ismerhetőek fel
A VIZSGÁLAT MENETE
A beteg éhgyomorra érkezik (amennyiben a vizsgálat délután történik: a vizsgálat napján 8-ig reggelizhet, ezt követően kizárólag vizet ihat, a beavatkozás előtt 5 órával vizet sem ihat). A garat helyi érzéstelenítését követően (ha szükséges altatásban) hajlékony optikai eszköz kerül levezetésre a nyelőcsövön, gyomron keresztül a nyombélbe egyidejű levegőbefújással. A körülményektől függően a vizsgálat 5-8 percig tart.
A VIZSGÁLAT UTÁN
- a vizsgálat után a puffadás érzése vagy torokban érzett dyscomfort, gombócérzés természetes lehet
- a beavatkozás után (a garat helyi érzéstelenítése miatt) 2 óra elteltével lehet legkorábban folyadékot fogyasztani!!!
- amennyiben a beteg nyugtató injekciót kapott, altatásban részesült 24 órán keresztül járművet nem vezethet, veszélyes munkát nem végezhet, alkoholt nem fogyaszthat, okiratot nem írhat alá!
- hirtelen fellépő, nem szűnő tűrhetetlen hasi görcs, fájdalom vagy véres széklet jelentkezne, jelezze vizsgáló orvosának, háziorvosának vagy jelentkezzen a legközelebbi sürgősségi osztályon! Vizsgálat után ritka esetekben kórházi megfigyelés, igen ritka esetekben sürgős műtét válhat szükségessé.
MELLÉKHATÁSOK, ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ SZÖVŐDMÉNYEK:
- az érzéstelenítő vagy nyugtató injekció iránt túlérzékenység jelentkezhet
- a beavatkozás vérzéssel járhat (szövettani mintavétel, polyp eltávolítást követően)
- 000 vizsgálatot, illetve beavatkozást követően 1-2 esetben lehet számítani olyan szövődményre, amely miatt sürgős sebészeti beavatkozásra van szükség
A vizsgálat során történő biopsiás mintavétel (szöveti kicsípés), különösen endoscopos hurokkal végzett polypectomia (nyálkahártya növedék eltávolítása tükrözés során) illetve egyéb operatív beavatkozások után, 7-14 napig terjedő időszakban előfordulhatnak olyan késői, előre nem látható szövődmények, mint például nyelőcső-,gyomor-, bélfal sérülése, a biopsia vagy polypectomia helyéről történő utóvérzés, vagy a coagulatio (az eltávolítás során bekövetkező hőhatás) következtében létrejövő bélfal kilyukadás (perforáció).
Ezért szeretnénk figyelmét felhívni arra, hogy a fent beavatkozások után egy hétig tartózkodjon erős fizikai munkától vagy megterheléstől. Amennyiben hirtelen erős órákig nem szűnő hasi fájdalma jelentkezik, vagy nagy mennyiségű (több deciliter) piros vér, vagy véres széklet távozását észleli, dokumentációival jelentkezzen a legközelebbi sürgősségi osztályon!!!
Felhívjuk figyelmét, hogy szövettani leletének megbeszélésére az előre egyeztetett időpontban feltétlenül jelentkezzen kezelőorvosánál, mert a kontroll és a további teendők elbírálása csak ennek függvényében és ismeretében történhet meg.
Amennyiben altatásban részesült, gyalogosan sem tanácsos az utcán közlekednie. Kérjük hozzátartozó kíséretében gépkocsival vagy taxival térjen haza. Az altatás esetleges utóhatása miatt 24 órán belül gépkocsit nem vezethet, alkoholt nem fogyaszthat, veszélyes géppel nem dolgozhat, fontos dokumentumot, megállapodást szerződést nem írhat alá.
A SZÓBELI TÁJÉKOZTATÁS: az Ön kórtörténeti előzménye, leletei birtokában adható. Ha marad valamilyen kérdése, tegye fel vizsgáló orvosának vagy az asszisztensnek!
Amennyiben a fentiek szerinti tájékoztatóban foglaltak ellenére, az ott írt orvosi utókezelési, utógondozási javaslatoknak, illetve óvatossági előírásokat tartalmazó figyelemfelhívásnak Ön nem tesz eleget, illetve ezeket szándékosan vagy gondatlanul nem tartja be; úgy felhívjuk figyelmét arra, hogy az orvosi javaslatok, tanácsok be nem tartásából eredő, illetve emiatt felmerült mindennemű szövődmény, mellékhatás, vagy bárminemű káresemény kizárólag a beteget felelősége; és azok bekövetkezőségéért kárfelelőség az egészségügyi szolgáltató intézményt nem terhei, illetve a betegnek felróható következményekért a Central European Medical and Consulting kft. mindennemű felelőségét kizárja.
Tudomására kell hoznunk, hogy jogában áll a felajánlott kezelések bármelyikének, vagy mindegyikének elutasítása. Ez esetben a visszautasítás miatt bekövetkező szövődményekért, illetve a gyógyeredmény alakulásáért vizsgáló orvosát felelősség nem terheli
Az esetleges szövődmények csökkentése érdekében kérjük, válaszoljon aláhúzással az a következő kérdésekre!
- Tud-e valamilyen gyógyszer túlérzékenységéről: igen – nem
- Tud-e vérzékenységről: igen – nem
- Szed-e véralvadást gátló gyógyszert: igen – nem
- Van-e epilepsziája: igen – nem
- Van-e zöldhályogja: igen – nem
- Van-e beültetett szívritmus-szabályozója: igen – nem
- Tud-e terhesség fennállásáról: igen – nem
- Tud-e fertőző betegség (tbc, hepatitis, AIDS) fennállásáról: igen – nem
- Van-e egyéb említésre méltó betegsége: igen – nem
Alulírott tanúsítom, hogy engem Dr……………………………………………………. kellő mértékben felvilágosított feltételezett betegségemről, a javasolt kezelési módról, és annak kockázatairól, valamint a helyette alkalmazható gyógymódokról, és azok ismert kockázatairól, várható és nem várt szövődményeiről, ismertette az ajánlott és egyéb szóba jövő kezelési eljárás előnyeit és hátrányait is.
A javasolt gyógymód kockázatairól, lehetséges gyakoribb és a ritkán, de előforduló szövődményeiről és várható következményeiről szóban feltett kérdéseimre is megfelelő választ kaptam, és kellő idő állt rendelkezésemre ahhoz, hogy szabadon döntsek arról, milyen kezelést szeretnék. Tájékoztattak arról, hogy kezelőorvosom folyamatosan kész engem állapotomról, illetve annak változásairól megfelelően tájékoztatni.
A tájékoztató elolvasása, megértése és a vizsgálóorvossal történt megbeszélése után a javasolt felső emésztőtraktus tükrözéses vizsgálatába (gastroscopiába) illetve a szükséges műtéti jellegű terápiás beavatkozásba (polyp eltávolításba) beleegyezem. A kezelésbe való beleegyezésemet a tájékoztatás megértése alapján minden kényszertől mentesen adom. Ennek alapján kérem, hogy rajtam a javasolt vizsgálatot és beavatkozást elvégezzék
A betegtájékoztató és beleegyező nyilatkozat elolvasása és a szóbeli tájékoztatás után a javasolt vastagbél tükrözéses vizsgálatba beleegyezem.
Beteg neve:……………………………………………………………….
Anyja neve:……………………………………………………………….
Szül. év, hónap, nap:…………….,………………………..,…………
TAJ:……………………………………………
Lakcím:…………………………………………..…………………………………….…
Telefon:……………………………………….
E-mail:………………………………………
Miskolc, 20….., ………………..
——————————————— —————————————-
beteg a felvilágosítást végző orvos
Cselekvőképesség hiányában, vagy korlátozott cselekvőképesség esetén a beteg helyett csak a törvényes képviselő írhatja alá. Nem törvényes képviselő esetén a belegyezés jogának gyakorlása közokiratban, teljes bizonyító erejű magánokiratban megtett írásos nyilatkozattal, vagy a beteg írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében megtett nyilatkozattal lehetséges.
Tudnivalók altatásban végzett endoszkópos
beavatkozásokhoz
Betegtájékoztató és beleegyező nyilatkozat
Kedves Betegünk!
Endoszkópos vizsgálatához gasztroenterológus orvosával megbeszélten Ön altatást szeretne. Erre abban az esetben kerülhet sor, ha Ön nem rendelkezik olyan betegséggel, vagy veszélyeztető tényezővel, melyek Önt fokozott kockázatnak tennék ki.
Ennek felmérésére kérjük, szíveskedjék kitölteni a „Kérdőív” nevű nyomtatványt, és ugyancsak kérjük, olvassa el figyelmesen és írja alá az alábbi tudnivalókat!
A vizsgálat napján korábbi orvosi dokumentumait szíveskedjék magával hozni.
Az aneszteziológus (altató) orvossal Ön a tervezett beavatkozás előtt fog találkozni, aki áttekinti majd a dokumentumait, esetleg újabb kérdéseket intéz Önhöz, szükség szerint megvizsgálja Önt.
Természetesen Önnek lehetősége lesz esetleges kérdéseit az altató orvossal megbeszélnie.
Az altatás menete
A fő cél, hogy a vizsgálat Önnek minél kevesebb kellemetlenséggel járjon, miközben teljes biztonságban tudhatja Magát. Az eljárás világszerte növekvő népszerűségnek örvend, egyre inkább igénylik a páciensek az anesztéziában végzett diagnosztikus és terápiás eljárásokat is.
A beavatkozás megkezdése előtt a kéz vénájába rövid műanyag csövet helyezünk be, ezen át fogjuk adagolni a gyógyszereket. A beavatkozás közben (gastroscopia – gyomortükrözés / colonoscopia – vastagbéltükrözés) az altatóorvos és asszisztense egy korszerű műszer (monitor) segítségével fogja az Ön alapvető élettani működéseit (életjelenségeit) folyamatosan figyelni. Vérnyomást mérünk és pulzust számolunk, ujjára az oxigén ellátottságot ellenőrző érzékelőt helyezünk (pulzoximetria). A beavatkozás során a légzést, a vérkeringést ellenőrizzük. Amennyiben az szükséges a biztonság kedvéért a beavatkozás során, arcmaszkon át oxigént fog belélegezni, szükség esetén lélegeztetni fogjuk.
Ugyancsak szükség esetén az oxigénellátást a légcsőbe vezetett cső (tubus) segítségével fogjuk biztosítani.
A beavatkozást megelőzően a következőket kérjük:
- A vizsgálatot megelőző napokban és a vizsgálat napján ne hagyja abba szív – és vérnyomáscsökkentő gyógyszereinek szedését.
- A vizsgálat napján reggel vegye be rendszeresen szedett gyógyszereit. Kivéve a cukorbetegség kezelésére alkalmazott gyógyszereket, inzulint, vérhígítókat! Ezek adagolását orvosával előtte egyeztesse!
- Amennyiben szemcseppet használ, azt cseppentse be, kontaktlencséjét vegye ki
- A beavatkozást megelőzően 4 órával (gyomortükrözés esetén 5 órával) folyadékot sem fogyaszthat
- Ékszereit távolítsa el.
- Ha körmeit lakozza, legalább egy kézujján a lakkot eltávolítani szíveskedjék
- Amennyiben hallókészüléke van, azt hozza magával
- Kivehető műfogsorát közvetlenül altatás előtt kell kivennie.
- Amennyiben rendszeresen vagy alkalomszerűen altatót, nyugtatót szed, azt a vizsgálat napján is be kell vennie. A gyógyszert a vizsgálat előtt 2 órával korábban 1 korty vízzel vegye be!
- Amennyiben rendszeresen nem használ altatót vagy nyugtatót a vizsgálat előtt 2 órával korábban egy korty vízzel vegyen be 1 tabletta 0,25 mg–os Frontin-t!
Lehetséges mellékhatások, szövődmények
Mint minden beavatkozás, az altatás is járhat nem várt következményekkel.
- az altatás viszonylag gyakori mellékhatásai a torokszárazság, esetleg hányinger, hányás, fejfájás
- átmeneti zavartság, tájékozatlanság, véletlen ébrenlét
- csökkenő légzésszám, hypoxia (légzészavar)
- aspiráció (félrenyelés)
- vérnyomáscsökkenés
- a vénába helyezett műanyag cső mentén gyulladás, vérömleny alakulhat ki
- amennyiben lélegeztetnünk, esetleg légcsövébe tubus behelyezése válna szükségessé, szájsérülés, esetleg fogsérülés bekövetkezhet be
- ritkán gyógyszer allergia, anafilaxiás reakció, esetleg szívmegállás is előfordulhat
Szeretnénk megnyugtatni Önt, hogy a súlyos szövődmények elhárítására fel vagyunk készülve!
A beavatkozás után Önt megfigyelés alatt tartjuk. Akkor bocsátható otthonába, ha tudata, ítélőképessége tiszta, nincs hányingere és tud önállóan inni, járni. Otthonába kísérővel, gépkocsival távozhat. A beavatkozást követően 2 óra múlva vizet ihat, amennyiben nincs panasza, könnyebb vacsorát fogyaszthat. Altató, nyugtató, fájdalomcsillapító gyógyszert az aneszteziológus orvossal történt megbeszélés alapján vegyen be. Az altatás utóhatása miatt leghamarabb csak 24 óra elteltével vehet részt aktívan az utcai forgalomban, dolgozhat gépen, fogyaszthat alkoholt, írhat alá hivatalos okiratot.
A fentieket megértettem és elfogadom. Kezelőorvosomat a kórtörténetemről maradéktalanul tájékoztattam és tisztában vagyok a lehetséges szövődményekkel. A alatásban történő kezelésbe beleegyezek. Esetleges fellépő szövődmény/vészhelyzet esetén tudomásul veszem, hogy a személyzet a lehető legjobb tudása szerint fog ellátni, és a szükséges beavatkozásokat elvégzi, amíg magasabb prioritású intézménybe szállítanak.
Beleegyező nyilatkozat
Az endoszkópos vizsgálat során altatásba beleegyezem.
Név: …………………………………………..
Szül.idő: ……………………………………..
TAJ: ……………………………………….….
Tervezett beavatkozás: gyomortükrözés / vastagbéltükrözés.
(A megfelelő rész aláhúzandó!)
Aláírásommal igazolom, hogy fenti tájékoztatót elolvastam, az abban foglaltakat tudomásul vettem. A Kérdőívet a valóságnak megfelelően töltöttem ki. Az altatóorvos kérdéseire a valóságnak megfelelően válaszoltam, egészségi állapotomra vonatkozó adatot nem hallgattam el. Lehetőségem volt arra, hogy az altatóorvoshoz kérdéseket intézzek, azokra kielégítő választ kaptam. Tudomásul veszem, hogy az altatást követő 24 órában önálló közlekedésre alkalmatlan vagyok, ez idő alatt alkoholt nem fogyaszthatok, nyugtató- és fájdalomcsillapító szert csak orvosi utasításra kaphatok.
Miskolc, 20………….hó …….. nap
…………………………………………….. …………………………………………..
a beteg aláírása aneszteziológus orvos aláírása
Cselekvőképesség hiányában, vagy korlátozott cselekvőképesség esetén a beteg helyett csak a törvényes képviselő írhatja alá. Nem törvényes képviselő esetén a belegyezés jogának gyakorlása közokiratban, teljes bizonyító erejű magánokiratban megtett írásos nyilatkozattal, vagy a beteg írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében megtett nyilatkozattal lehetséges.