Gyomortükrözés
Felső pánendoszkópia = a nyelőcső, a gyomor és a nyombél tükrözéses vizsgálata.
Peptikus fekély gyanúja esetén az elsődlegesen választandó vizsgálat a felső pánendoszkópia, melyet a betegek csak gyomortükrözésnek neveznek. Valójában nem csak a gyomor, hanem a nyelőcső és a nyombél első harmadának megtekintését is jelenti. Ezt néhány perces eszközös vizsgálatot akkor végezzük, ha ezen szervek feltételezett betegségét szükséges tisztázni. Magánrendelésünkön a gyomortükrözést Pentax típusú, színes chipes modern video-gasztroszkópos rendszerrel végezzük. Ezzel a vizsgálattal a nyelőcső, a gyomor és a nyombél elváltozásainak 85-95 %-a kimutatható. A vizsgálat a fekély jelenlétén kívül feltárhatja az esetleges egyéb felső emésztőszervi betegségeket. Az elváltozásokból célzott szövettani mintákat lehet venni, melyek alapján kimutatható a gyulladás foka; az aktivitási jelek; gyomorfekély esetén az esetleges rosszindulatúság is. A szövettani mintavétel (biopsia) fájdalmatlan eljárás. A gyomorfekélyek rosszindulatú elfajulása a látott kép alapján kb. 30 %-ban nem ismerhető fel, ezért minden esetben kötelező megfelelő számú szövettani mintát vételezni a gyomorfekélyből és környezetéből. Fekély gyanúja esetén éppen ezért is nagyon fontos a gyomortükrözés elvégzése, így idejében, korai, még gyógyítható stádiumban felfedezhetőek a daganatok.
A gyógyszeres kezelés befejezése után (általában 8-12 hét múlva) a gyomorfekély gyógyulása kötelezően ellenőrizendő, éppen a rosszindulatú daganatok biztos kizárása miatt.
A vizsgálat fájdalommal nem jár, azonban kellemetlen. Azonban ez megfelelő garat-érzéstelenítéssel, alkalomadtán injekciós gyógyszereléssel gyakorlatilag kiküszöbölhető. A művelet során a közhiedelemmel ellentétben a 7 mm vastagságú hajlékony endoszkópot nem kell lenyelni, azt kíméletesen levezetjük a szájon, garaton keresztül a nyelőcsőbe, gyomorba, illetve a nyombél első szakaszába. Levegőt fújunk be, hogy teret nyerjünk a belső vizsgálathoz, majd az emésztőrendszer felső szakaszát részletesen megtekintjük, a kóros eltéréseket rögzítjük.
A gyomortájéki panaszok hátterében reflux-betegség, gasztritisz (gyomornyálkahártya-gyulladás), gyomor- vagy nyombélfekély, és szerencsére jóval ritkábban gyomorrák húzódhat. Dominálóan ezek kizárására végezzük el bizonyos feltételek esetén a gasztroszkópiát.
A vizsgálat után a páciens azonnal írott leletet, vizsgálati eredményt kap.
Külön kérés alapján lehetőség van teljes vizsgálat DVD lemezre történő rögzítésére is, melyet a beavatkozás követően a beteg rendelkezésére bocsátjuk, így az eredményeket a későbbiekben ezzel összehasonlíthatjuk.
Amennyiben szövettani mintavétel történt kórszövettani vizsgálathoz, annak eredménye 1 hét múlva várható. Ha gyomorbaktérium (Helicobacter pylori) kimutatására vettünk mintát, annak eredménye szintén 1 hét alatt készül el.
Mikor kell elvégezni a gyomortükrözést (gasztroszkópiát)?
A gyomortükrözés legfontosabb javallatai (indikációi):
- Felső tápcsatornai vérzés gyanúja (a vérzésforrás meghatározása és kezelése céljából)
- Nyelészavar (dysphagia)
- Emésztési zavar (dyspepsia), amely tüneti kezelésre nem szűnik
- Gyomortáji fájdalom
- Elhúzódó hasi fájdalom, dyscomfort
- Atípusos mellkasi fájdalom
- Savas visszaáramlás, gyomorégés
- Étvágytalanság
- Fogyás
- Ismert rákmegelőző állapotok ellenőrzése (pl. Barrett’s nyelőcső, súlyos idült gyomorhurut)
- Közvetlen megtekintést és szövettani mintavételt igényelő eltérések (pl. polypok, gyomorfekély, nyelőcső- gyomor szűkület).
- Gyomorrák-szűrés
A gyomortükrözés lehetséges szövődményei
Megfelelően képzett, tapasztalt vizsgáló és modern műszerek esetében a gyomortükrözés biztonságos vizsgálat. Az endoszkópos vizsgálat diagnosztikus pontossága, értéke egyértelműen felülmúlja a vizsgálattal járó esetleges kellemetlenségeket, illetve az esetleges, ritkán előforduló szövődmények kockázatát.
A gasztroszkópia invazív eszközös beavatkozás, és mint ilyennek, előfordulhatnak szövődményei. A vizsgálat során jelentkezhet szédülés, hányinger, puffadás érzése. Kaparó, kellemetlen érzés a torokban. Súlyos szívbetegség esetén szívpanaszok léphetnek fel. A nem megfelelően fertőtlenített eszköz kórokozókat terjeszthet. Óvatlan vizsgálat során az eszköz, a nyálkahártya sérülését, ezáltal vérzést okozhat. Az operatív endoszkópos beavatkozások tovább növelik esetleges vérzés, átfúródás veszélyét. A súlyos, illetve műtéti ellátást igénylő szövődmény kialakulásának veszélye ennek ellenére nem több, mint 1:10.000-hez.
A szövettani vizsgálat
A gyomortükrözés (gasztroszkópia) során vett szövettani mintavétel fájdalmatlan eljárás, általában néhány percet vesz igénybe, de ez függ attól is, hogy milyen elváltozást talál a vizsgáló orvos. A vizsgálat alatt vett nyálkahártyaminták kórszövettani vizsgálatra kerülnek. A szövettani vizsgálat alapján derül ki a gyomor nyálkahártya-gyulladásának súlyossága, heveny vagy idült volta, az esetleges különleges eltérések (pl. rosszindulatú elfajulás, polip, fekély, vagy hogy csak nyálkahártya-felmaródás a látott eltérés stb.) jelenléte. Ez az elemzés körülbelül 6-7 napot vesz igénybe.
A vizsgálat menete
A vizsgálat megkezdése előtt a garat hátsó falára Lidocain spray-t fújunk.
FONTOS!
Előzőleg tisztázni kell az esetleges lidocain allergiát, ha ennek tudatában van a beteg, ezt feltétlenül közölje.
A Lidocain spray kissé keserű vagy égő érzést okoz, de hamar elzsibbad a befújt nyálkahártya, és utána kis gombócérzés lehet a torokban.
FONTOS!
A vizsgálatot követően, amíg a zsibbadás tart (kb.2 óra) nem szabad enni és inni, mert a beteg félrenyelhet.
Vizsgálatot flexibilis, hajlékony eszközzel végezzük. Ez az eszköz kisebb átmérőjű, mint a lenyelt falatok többsége. A rutin diagnosztikus vizsgálat kb. 3-5 percig tart. A vizsgálat éhgyomorra történik. A beteg a vizsgálóasztalra fekszik, bal oldalára fordul, lábait térdben behajlítva enyhén a hasa felé húzza. Ezután egy műanyag harapásvédő csutorát vesz a szájába, melyre fogával vagy ínyével ráharap (kivehető műfogsort a vizsgálat előtt el kell távolítani). A csutorát az egész vizsgálat során a szájban kell tartani. Végül a fejet lehajtva – mintha az ember az ing vagy blúz gombjait nézné – várjuk az eszköz levezetését. Ez a vizsgálat talán legkellemetlenebb része. A csutorán keresztül a vizsgáló orvos a műszert a garaton keresztül a nyelőcsőbe vezeti. Nagy segítséget jelent ilyenkor, ha a beteg a nyelvét ellapítja, az alsó szájpad irányába tartja. Ekkor főleg arra figyeljünk, hogy amikor az orvos azt mondja: “Tessék nyelni!”, valóban nyeljünk, mert így az eszköz könnyen bejut a nyelőcsőbe. Ha ez megtörtént, további teendő nincs. Igyekezzünk a befújt levegőt benntartani; ha ez nem megy, nyugodtan kiböföghetjük, a vizsgáló majd újabb adag levegőt fúj be. A befújt levegő feszítő érzést, teltségérzést okoz, ami olyan, mint amikor az ember szénsavas üdítőt iszik. A levegőt meg kell próbálni bent tartani, mivel a nyálkahártya csak ennek segítségével vizsgálható. Amennyiben a torkunkba váladék kerül fel, vagy a nyál összegyűlik a szánkban a nyálat nem szabad visszanyelni, hagyni kell a szájból kifolyni. A csutora mellett, mintha gyertyát fújnánk el, kifújhatjuk a váladékot, ez eredményesen megszünteti az ilyenkor jelentkező fulladásérzést. A légutak szabadok, levegővételt orron, vagy esetleg szájon át javasoljuk. A megfelelő légzést semmi nem akadályozza! Igyekezzünk a vizsgálat alatt minél inkább ellazulni! Ez azért fontos, mert így a vizsgálati idő lerövidülhet. Görcsös állapotban, állandó öklendezés mellett a vizsgálónak jelentősen több idő kell a vizsgálandó terület teljes átnézéséhez.
A vizsgálat általában 3-5 percig tart, attól függően, hogy hány szövettani mintavételre van szükség a látott kép alapján; vannak-e nehezen áttekinthető területek; esetlegesen célzott mintavételre van-e szükség.
Azon betegeknél, akik hányásra hajlamosak, érzékeny a garatreflexük (fogmosáskor vagy fogászati beavatkozáskor gyakran öklendeznek) vagy egyszerűen csak félnek a vizsgálattól célszerű a vizsgálatot felszínes altatásban végezni. Ehhez az alkarba egy műanyag vénás kanült, tűt helyezünk be, ezen keresztül a páciens altató, bódító és fájdalomcsillapító injekciókat kap.
A beavatkozást követően a beteg a vizsgálatról azonnal írott leletet, véleményt kap.
Külön kérés alapján lehetőség van teljes vizsgálat DVD lemezre történő rögzítésére is, melyet a beavatkozás követően a beteg rendelkezésére bocsátjuk, így az eredményeket a későbbiekben ezzel összehasonlíthatjuk.
Amennyiben szövettani mintavétel történt, ennek az eredménye kb. 1 hét után esedékes.
Gyomortükrözés vizsgálat előkészítése, a beteg tennivalói
A vizsgálat kissé kellemetlen, de nem fájdalmas. Ha tudjuk, hogy mire számíthatunk, biztosan jól viseljük a megpróbáltatást.
Nagyon fontos, hogy a vizsgálatkor ne legyen felső légúti meghűléses betegségünk (nátha, influenza, torokgyulladás), mert ilyen esetben – vagy a gasztroszkóp garaton való átvezetése, vagy a vizsgálat alatt – az akadálytalan orrlégzés hiánya miatt a vizsgálat sokkal kellemetlenebb lesz, vagy fulladásérzés miatt el sem végezhető. Ilyen esetben halasszuk el a vizsgálatot, értesítsük a vizsgálatot végző laboratóriumot, és kérjünk új időpontot.
A vizsgálatra való felkészülés
- A vizsgálat előkészítése egyszerű. Gyomortükrözésre éhgyomorra kell jelentkezni. Előző nap nyugodtan vacsorázhat. A vizsgálat előtti napon ne dohányozzon.
- A vizsgálatokat általában a késő délutáni órákban végezzük. Megreggelizhet, még egy könnyű ebéd (üres leves fogyasztása) is megengedett. A vizsgálatot megelőző 8 órában darabos ételt már nem ajánlott fogyasztani. A vizsgálatot megelőző 5-6 órán belül már folyadékot sem szabad inni.
- Ne fogyasszon a vizsgálat előtt rágógumit, mivel ez is fokozott gyomornedv-termelődést válthat ki, mely zavarhatja a vizsgálat gyors és sikeres elvégzését.
- Amennyiben a vizsgálat előtti 6 órás időtartam alatt nagyon szomjazna, a száj kiöblítésével a szomjúságérzést jelentősen csökkentheti.
- A vizsgálat előtt fontos a vizsgálatról szóló tájékoztató elolvasása, kitöltése és a beleegyező nyilatkozat aláírása.
A vizsgálat előtt általában a felsőruházatot (pulóver, zakó stb.) le kell venni és amennyiben öv, szoros szoknya vagy nadrág van a betegen, ezt célszerű kigombolni vagy meglazítani. Erre azért van szükség, mert a levegő befújásakor a has kissé felpuffad, a szoros ruhadarab által okozott feszülés kellemetlen, fájdalmas lehet.
A BETEG TENNIVALÓI GYOMORTÜKRÖZÉS ELŐTT
Tisztelt betegünk!
A vizsgálat előtti napon telefonon fogjuk keresni a korábban, az előjegyzés során Ön által megadott telefonszámon. Kérjük, fogadja hívásunkat!
A vizsgálatra kísérővel érkezzen!
Kérjük , hozzon magával 1 hónapnál nem régebbi labor leletet, melyen véralvadási értékek (INR, Prothrombin) is szerepelnek.
Ajánlott kényelmes ruhát viselni.
Amennyiben rendszeresen vagy alkalomszerűen altatót, nyugtatót szed, azt a vizsgálat napján is be kell vennie. A gyógyszert a vizsgálat előtt 2 órával korábban 1 korty vízzel vegye be!
Rendszeresen szedett gyógyszerek alkalmazása
FONTOS! A vizsgálat napján reggel vegye be rendszeresen szedett gyógyszereit. Kivéve a cukorbetegség kezelésére alkalmazott gyógyszereket, inzulint, vérhígítókat! Ezek adagolását orvosával előtte egyeztesse!
FONTOS! A vizsgálatot megelőző napokban és a vizsgálat napján ne hagyja abba szív – és vérnyomáscsökkentő gyógyszereinek szedését.
FONTOS! Amennyiben cukorbeteg, kérjük jelezze vizsgáló orvosának. A cukorbetegségben alkalmazott gyógyszereket, inzulin dózisát a vizsgálat előtti napon és a vizsgálat napján módosítani kell.
FONTOS! Amennyiben rendszeresen vagy alkalomszerűen altatót vagy nyugtatót használ, azt a vizsgálat napján is be kell vennie. A gyógyszert a vizsgálat előtt 2 órával korábban 1 korty vízzel vegye be!
Vérhígítók alkalmazása tükrözés előtt
Amennyiben vérhígító hatású gyógyszereket szed, kérjük tájékoztassa vizsgáló orvosát, a vérhígítók szedését a vizsgálat előtt bizonyos idővel abba kell hagynia!
FONTOS! Mielőtt a vérhígító gyógyszer szedését abbahagyná, kezelő orvosával konzultájon!!!
Bizonyos esetekben más típusú vérhígító (általában kis molekulasúlyú heparin / LMWH) kezelés bevezetése szükséges! Erről kezelőorvosával konzultáljon!
Az alábbi típusú vérhígító gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt 10 nappal korábban függessze fel:
Szalicilsav tartalmú készítmények>>>Acizal EP 75, ASA protect, Asactal 100, Aspirin, Aspirin protect, Astrix, Aspirin +C, Kardegic, Kalmopirin, Aspirin Complex
Az alábbi típusú vérhígító gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt 14 nappal (2héttel) korábban függessze fel:
Klopidogrel hatóanyagú gyógyszerek>>>Clopidogrel, Clopidep, Kardogrel, Kerberan, Plagrel, Plavix, Zyllt, Thrombex, Egithromb, Athrombin
Az alábbi típusú vérhígító gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt szintén szükséges abbahagyni:
Kumarin típusú vérhígítók:
Syncumar (5 nap)
Marfarin (7 nap)
Warfarin (10 nap)
Egyéb véralvadásgátló készítmények:
Xarelto (2 nap)
Pradaxa (2 nap)
Eliquis (2 nap)
Lixiana (2nap)
Gyomortükrözés előkészítése
Amennyiben vizsgálat délutáni órákban van:
a vizsgálat napján 8 óráig reggelizhet, ezt követően kizárólag vizet ihat, a beavatkozás előtt 5 órával vizet sem ihat).
Gyógyszereit reggel 8 órakor vegye be! (kivéve vérhígítók, cukorbetegségben alkalmazott gyógyszerek, inzulin; ezek adagolását orvosával előzetesen egyeztesse!)
A vizsgálat előtt 2 órával korábban egy korty vízzel vegyen be egy tabletta 0,25 mg –os Frontin-t!
Amennyiben vizsgálat délelőtti órákban van:
a beteg éhgyomorra érkezik.
Reggeli gyógyszereit reggel 6 órakor 1 korty vízzel vegye be! (kivéve vérhígítók, cukorbetegségben alkalmazott gyógyszerek, inzulin; ezek adagolását orvosával előzetesen egyeztesse!)
A vizsgálat előtt 2 órával korábban egy korty vízzel vegyen be egy tabletta 0,25 mg –os Frontin-t!
Ameddig ihat, fogyasszon annyi vizet, amennyit csak tud!
A vizsgálat előtt 5 órával már nem ihat!!!