Ultrahang diagnosztika

Az ultrahang az egyik elsőként választott vizsgálat a diagnosztikai folyamatban, precíz, fájdalommentes, gyorsan kivitelezhető és nem jár sugárterheléssel.

Panaszok kialakulása előtt szűrővizsgálat céljával is ajánljuk.

Központunkban, kellemes környezetben, beutaló nélkül, azonnal elérhető az ultrahang vizsgálat. Tapasztalt orvosaink és modern ultrahang készülékeink segítségével magas színvonalú vizsgálatokat és pontos diagnózisokat kínálunk pácienseinknek.

A régió magán egészségügyi szektorában elérhető legkorszerűbb Ultrahang készülék – SamsungV6 – áll betegeink rendelkezésére.

Nagy felbontású ultrahangkészülékek megjelenésével új lehetőségek nyíltak a diagnosztikában.

Az ultrahang vizsgálatunk alkalmazása során orvosaink igyekeznek a legmagasabb szintű orvosi ellátást nyújtani, és segíteni abban, hogy a páciensek egészségügyi állapota a lehető legjobb legyen. Az ultrahang manapság egy rutin képalkotó vizsgálat, nem jár fájdalommal. Segítségével belgyógyászati, urológiai, nőgyógyászati és endokrinológiai megbetegedések szűrhetők ki. 

Az ultrahang vizsgálat egyike a leggyakoribb képalkotó eljárásoknak. A röntgen és a CT vizsgálattal ellentétben nem éri a szervezetet sugárterhelés vizsgálat közben. Az ultrahang vizsgálatnak nincsen mellékhatása, kíméletes és fájdalommentes.

Az ultrahang vizsgálatot számos területen alkalmazzák, beleértve a hasi és kismedencei szervek, a szív, az érrendszer, az izmok és az ízületek vizsgálatát is. Az ultrahang vizsgálat segítségével fel lehet fedezni számos betegséget, mint például daganatok, gyulladások, szöveti elváltozások, ciszták vagy más rendellenességek. Az ultrahangot különféle betegségek diagnosztizálására használják, például az emlődaganatok, a petefészkek, a prosztata, a hasnyálmirigy és az epehólyag vizsgálatára, valamint az izmok, az inak és az ízületek sérüléseinek diagnosztizálására.

A vizsgálat kortól és nemtől függetlenül bárki számára elérhető, 50 év felett pedig panaszmentesség esetén is érdemes egy évben egyszer elvégeztetni a szükséges ultrahangvizsgálatokat (nőknél a méh és petefészek, férfiaknál a prosztata), valamint pajzsmirigy ultrahangvizsgálatokat.

Az esetleges betegségek mihamarabbi felismerése és kezelése kiemelkedő jelentőséggel bír az egészség megőrzése szempontjából.

Ultrahang vizsgálat javasolt:

  • hasi, kismedencei ultrahangvizsgálatot hasi és alhasi panaszok esetén
  • lágyrész ultrahangvizsgálatot nyaki és egyéb lágyrész elváltozás gyanújakor
  • sportsérülések, degeneratív, illetve kopásos sérülések, gyulladásos betegségek, folyadékgyülem

 

A hasi ultrahang elvégzése azokban az esetekben ajánlott, amikor a hasüregben és kismedencében található szervek állapotáról, működéséről akarunk képet kapni. Az ultrahang segítségével szakorvosaink meghatározzák a vizsgált szerv méretét, felfedezhetik az eltéréseket, göböket, megnagyobbodást, a gyulladásra utaló jeleket, hasüregi folyadék- vagy gennygyülemek jelenlétét, vérzést. 

Prevenciós célból és kezelés alatt álló szakaszban is indokolt lehet az ultrahang diagnosztika, főként a kezelés, illetve a változások szervi nyomon követésére.

 

Milyen panaszok esetén érdemes ultrahangvizsgálatot végeztetni?

  • görcsös-nem görcsös hasi fájdalmak 
  • puffadás, teltségérzet, rossz közérzet 
  • emésztési és székelési problémák 
  • elhízás okának feltárására – fennálló hasi panaszok esetén  
  • epekő, vesekő, hasnyálmirigy betegség gyanúja miatt
  • szülést követően kövesség megállapítására 
  • daganat gyanúja esetén
  • máj betegség gyanúja esetén
  • gyulladásra utaló laboratóriumi eltérések észlelésekor
  • sárgaság okának felderítése céljából
  • vizelési panaszok esetén
  • prosztata méretének, szerkezetének vizsgálata céljából
  • nőgyógyászati panaszok esetén a kismedencei szervek megítélésére

lép nagyságának és szerkezetének, megnagyobbodásának vizsgálatára

Az ultrahang vizsgálat típusai

  • Hasi és kismedencei – Kérjük, hogy hasi ultrahang előtt 6 órával étkezzen utoljára!
  • Ízületi (térd, boka, váll)
  • Pajzsmirigy
  • Emlő
  • Alsó végtagi
  • Here
  • Lágyrész (izom)
  • Alsó és felső végtagi vénák keringésének vizsgálata (színes Doppler-duplex ultrahang)
  • Nyaki artériák keringésének vizsgálata (színes Doppler-duplex ultrahang)

 

Vizsgálat előtti teendők: 

Mielőtt vizsgálatra jönne, kérjük, hogy figyelmesen olvassa el a hasi ultrahang vizsgálattal kapcsolatos tájékoztatónkat. A vizsgálat megkönnyítése érdekében kérjük, hozza magával korábbi leleteit is!

Teendők hasi UH vizsgálat előtt

A vizsgálat sikerének érdekében 24 órával az ultrahangvizsgálat előtt tartózkodni kell a gázképződést fokozó ételektől, italoktól, (pl.: hagymás ételek, bab, káposzta, kelt tészták, szénsavas italok). A vizsgálat elvégzése előtt 6 órával NE FOGYASSZON szilárd táplálékot, igyon sok vizet, mellőzze a cukros üdítők és kávé fogyasztását!  A vizsgálatra telt húgyhólyaggal érkezzen, hogy pontosabb eredményt kaphasson kézhez!

A napi rendszerességgel szedett gyógyszerek bevehetők.

A nem hasi ultrahangvizsgálatokhoz semmi különösebb követelmény nincs.

A vizsgálat menete: 

A vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, a szabaddá tett hasi részre kent zselészerű anyagon, a kezelőorvos által mozgatott vizsgáló fej segítségével.  A vizsgálófejjel enyhe nyomást gyakorol a radiológus orvos a vizsgálandó területre. A zselé bőrbarát, hypoallergén, ezáltal nem vált ki allergiás reakciókat még az érzékenyebb bőrtípusúaknál sem. A szagtalan gél összetevői között nincs olyan alapanyag, ami kárt okozna, a ruhánkat, bőrünket sem fogja be. A zselét a legtöbb beteg először hidegnek érzi, viszont ez az apró kellemetlenség csupán pár percig tart. A vizsgálat során használt zselé a bőrről könnyen eltávolítható, ruhára kerülve nem hagy foltot mosás után. A hasi ultrahang az előkészületekkel együtt 15-20 percet vesz igénybe. A páciens azonnal írásos véleményt kap a vizsgálat után. A hasi ultrahang után kapott lelet rendszerint könnyen értelmezhető. Tartalmazza a vizsgált szervek méreteinek, a bennük talált elváltozásoknak a leírását, esetenként javaslatot a további vizsgálat elvégzésére.

Hasi ultrahanggal vizsgálható szervek a máj, epehólyag, hasnyálmirigy, a lép és vesék. Alkalmas a ciszták, vagy egyéb kóros növedékek észlelésére. Kimutatható a lép megnagyobbodása, vagy például a vese- és epekő is.

A hasi ultrahang vizsgálata során a kismedence szervei is vizsgálhatóak, nők esetében a méh és a petefészkek, férfiaknál a prosztata. A hasüreg nagyobb ereiről és nyirokcsomókról is felvilágosítást adhat, ami által meszesedések tágulatok kerülhetnek felfedezésre. A daganatos elváltozások áttéteinek diagnózisában is alkalmazható eljárás. 

gyomor- és bélrendszer területén jelentkező panaszok esetében a hasi ultrahang csak a gyanúját veti fel valamely szervi elváltozásnak, és azt további eszközös vizsgálatokkal – pl. vastagbéltükrözés, gyomortükrözés, CT, MR stb. – kell tisztázni. Ebben az esetben szakorvosaink javaslatot tehetnek a központjainkban dolgozó szakorvosok felkeresésére, a kezelés konkrét meghatározásának céljából. 

A hasi-kismedencei ultrahang vizsgálat része a belek áttekintő vizsgálata is. A vékonybélszakaszt vagy vastagbelet érintő gyulladások, mint pl. a Chron betegség vagy Colitis ulcerosa jó eséllyel kimutathatók.

Figyelembe kell venni azonban az ultrahang eljárás alapjait és a lehetséges technikai korlátokat –  mint a béltartalom vagy a belek gázossága –  a daganatok esetében csak a durva fali elváltozások ábrázolódnak. Az intraluminalis, azaz az üregen belüli eltérések nem minden esetben ítélhetők meg ultrahang diagnosztikával.  

 

Kérdések -és Válaszok az Ultrahang vizsgálatokkal kapcsolatban

Az ultrahang

Az ultrahang szakrendelés egy olyan orvosi vizsgálati forma, amely a test belső szerkezetének, szerveinek és szöveteinek vizsgálatát végzi ultrahang hullámok segítségével. Az ultrahang vizsgálat nem invazív, nem jár sugárzás kockázattal és fájdalommentes.

A háziorvosok, belgyógyász, sport- és baleseti sebész, ortopéd és reumatológus szakorvosok is egyre szélesebb területen veszik igénybe az ultrahangvizsgálatokat, mint egy első vizsgálatnak választandó, megbízható képalkotó diagnosztikai módszert.

Mikor lehet szükség ultrahangra?

Az ultrahang a lágy szövetek és keringési funkciók vizsgálatára alkalmas alapvizsgálat. Gyors tájékozódásra, több szerv együttes áttekintésére alkalmas és teljesen veszélytelen (máj, epehólyag, hasnyálmirigy, vesék, húgyhólyag, a méh és petefészkek/férfiaknál a prosztata). Adott esetben alkalmas a diagnózis felállítására is (többek között az epekő, epehólyag gyulladás, vesekő, vesevezeték-kő, cysták stb. esetében). Az ultrahang vizsgálat elsőként választandó vizsgálat laboratóriumi eltérések (máj és vese funkció eltérés) esetén, hasi-alhasi vagy nyaki, végtagi, ízületi lágyrész- panaszos (sérülés, fájdalom, tapintható csomó) pácienseknél.

Nagyon hasznos szívbetegség, agyi és végtagi keringési zavarok esetén az első tájékozódásra és a további kivizsgálást igénylő esetek kiemelésére. Fontos módszer a magzatok vizsgálatában is. Hátránya, hogy a csontokkal fedett részek, vagy levegővel-gázzal fedett részek nem vizsgálhatóak alaposan (például a gyomor-bélrendszer) és túlsúlyos embereknél gyengébb a kép minősége.

Mi a vizsgálat célja?

A hasüregben, kismedencében található szervek állapotának, betegségeinek, rendellenességeinek, elváltozásainak feltérképezésére használjuk.
A szervek ábrázolása során azok szerkezeti változásából lehet a betegségek eredetére következtetni. Vizsgálható általa a szervek vérkeringése is, mely szintén különböző kóros elváltozásokra utalhat.

Mely szervek vizsgálhatók hasi ultrahanggal?

A rekeszizomtól a szeméremcsontig minden szervet megvizsgálhatunk. Képet kapunk a máj, epehólyag, epeutak, hasnyálmirigy és a lép alakjáról, szerkezetéről, illetve jól megítélhetők a vesék, a nyirokcsomók, a hasi verőerek, továbbá (a levegőtartalom miatt) részlegesen vizsgálható a belek fala is. A kismedencében a húgyhólyag, a méh és petefészkek, illetve a prosztata állapota mérhető fel az ultrahang által.

Milyen betegségek felismerésében segít a hasi ultrahang?

Lehetőséget biztosít többek között az epekő, vesekő, zsírmáj, májdaganat, ciszták, folyadékgyülemek, tályogok, elzáródások diagnózisára, valamint észlelhetők általa a jóindulatú daganatos elváltozások, rosszindulatú tumorok, tágulatok, megnagyobbodások, meszesedések, és a gyulladás is.

Milyen előkészítést igényel? Lehet-e enni és inni a vizsgálat előtt?

Hasi és kismedencei ultrahang esetén a vizsgálat előtt 6 órával nem szabad enni, inni is csak szénsavmentes víz javasolt, így a lehető legkevesebb tényező befolyásolja a képalkotást és az orvos tisztábban látja a vizsgált szerveket. A kismedencei vagy célzottan húgyúti ultrahangoknál kiemelten fontos, hogy a páciens telt hólyaggal érkezzen a pontos képalkotás érdekében.

Hogyan készüljünk az ultrahangvizsgálatra?

A rendelésre kérjük, hozza magával előző orvosi dokumentációit. A hasi és kismedencei ultrahangvizsgálat előtt 6 órával nem szabad enni, folyadékpótlásra csak szénsavmentes víz javasolt.A kismedencei vagy kifejezetten húgyhólyag ultrahangnál viszont fontos, hogy a páciens telt hólyaggal érkezzen, ezért nem tanácsos a vizeletürítés vizsgálat előtt.

Az ízületi, lágyrész, pajzsmirigy, nyaki, carotis, végtagi ér ultrahangvizsgálat lényegében nem igényel nagyobb előkészületet.

Hogyan végezzük a hasi ultrahangot?

Rendszerint fekvő testhelyzetben zajlik a vizsgálat, amelyhez derékig szabaddá kell tenni a testet. A vizsgálandó szerv feletti bőrfelületre speciális gélt viszünk fel, hogy biztosítsuk az ultrahanghullámok megfelelő terjedését, és kiküszöböljük a levegőről való visszaverődésüket. 

A páciens a hátán fekszik, majd jobbra, balra fordul a szervek jobb ábrázolása érdekében. (A vesék vizsgálata oldalfekvő testhelyzetben történik.) Időnként mélyen be kell szívnia és bent szükséges tartania a levegőt. 

A bőrfelületre felvitt gél, zselé könnyen és nyom nélkül letörölhető, vízben oldódó.

Mikor kontraindikált, vagyis ellenjavallt a vizsgálat?

Abszolút kontraindikáció nincs. Amennyiben a páciens evett, vagy üres húgyhólyaggal érkezik, a vizsgálat korlátozott értékű, vagy el sem végezhető.

Mennyi ideig tart a vizsgálat?

Előkészületekkel együtt 15-20 percet vesz igénybe.

Milyen területek vizsgálhatóak ultrahanggal?

Az ultrahang elsősorban hasi, -nyaki, ízületi és lágyrészek vizsgálatára, valamint erek vizsgálatára alkalmas. Az ultrahang fájdalommentes, sugárterheléssel nem jár, így korlátlan számban ismételhető.

Milyen ultrahangvizsgálatot tudok igénybe venni?

 

Hasi- és kismedencei ultrahangvizsgálat

A hasüregi és kismedencei ultrahangvizsgálat elsősorban a kismedencei szervek vizsgálatára és betegségek korai felismerésére alkalmas, mint például máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vesék, húgyhólyag, továbbá nők esetében a méh, a petefészkek, férfiaknál pedig a here, és prosztata.

A gyomor- és bélbetegségek kimutatásában az ultrahangnak kisebb szerepe van az előbb felsoroltaknál, de az esetlegesen tervezett gasztroenterológiai kivizsgálásnak mindenképpen az első lépése. Hasznos információkat nyerhetünk még a has kórosan megnagyobbodott nyirokcsomóiról, a hasi nagyerek és főtörzseik, ágaik, és a retroperitóneum (a hasüregnek az egészen mélyen, hátul, a hashártya mögött elhelyezkedő része) betegségeiről.

Az ultrahangvizsgálat érzékeny a hasban keletkezett folyadékok (bizonyos betegségek vagy szervsérülések kísérőjelensége) kimutatására is. Traumás parenchimás szervsérülések direkt vagy indirekt jeleinek kimutatása is fontos területe a hasi ultrahangvizsgálatoknak.

Pajzsmirigy ultrahangvizsgálat

A pajzsmirigy méreteiről, kóros ultrahangszerkezeti képéről, az állomyányon belüli kóros képletekről (strúma, cysta, autoimmun gyulladás/Hashimoto-thyreoiditis/, daganat gyanúja) kapjhatunk pontos képet.  A pajzsmirigy-betegségeket a szerteágazó tüntetek miatt általában csak későn ismerik fel, ezéert nagyon fontos az időben felállított, pontos diagnózis, amihez a vérvizsgálat mellett ultrahangvizsgálatokra is szükség lehet.

Az eljárás a páciens részéről különösebb előkészületet nem igényel, a vizsgáló asztalon háton fekve történik.

Pajzsmirigy eltérés esetén endocrinológus szakorvos felkeresése szükséges a terápia megtervezéséhez.

 

Nyaki ultrahangvizsgálat

A nyak esetleges jó- vagy rosszindulatú daganatai is felismerhetőek. A nyaki nyirokcsomók és a nagy nyálmirigyek (glandula parotis, submandibuláris) méretbeli és kóros ultrahangszerkezeti eltérései és a nyálkövek kimutathatóak.

Nyak izmainak és lágyrészeinek vizsgálata során folyadékgyülemek (ciszták) vagy gyulladások válhatnak láthatóvá..

Az eljárás a páciens részéről különösebb előkészületet nem igényel, a vizsgálóasztalon háton fekve történik.

Ízületi ultrahangvizsgálat

Az ízületi ultrahang során jól elkülöníthetőek a kopásos, gyulladásos ízületi betegségek és sérülések. Az ultrahangvizsgálattal kimutathatóak az izmokban kialakult bevérzések, a tapadási felszíneken kialakult gyulladások, illetve a szalagsérülések. A degeneratív ízületi betegségeknél jól látható a csontokat borító porc mennyiségének csökkenése. Sérülés esetén a röntgenfelvétel után a legfontosabb vizsgálat az ultrahang. Az ínak, szalagok szakadása, az ízület bevérzése, egyéb elváltozása ezen vizsgálattal állapítható meg.

Mi az ízületi ultrahangvizsgálat előnye?
A vizsgálatot dinamikusan lehet végezni, tehát az ízületeket mozgás közben is megfigyelhetjük.

Lágyrész ultrahangvizsgálatok

Az axilla (hónaljárok), az inguinalis régió (lágyékhajlat), a mellkasfal, a hasfal, a végtagok vizsgálatát végezzük. Nyirokcsomók, tapintható csomók esetén, illetve sérv, izomsérülés kizárására.


Érintheti a hónalj, mellkasfal, hasfal, végtagok, lágyék, egyéb izmok területét. Segítségével pontosan kimutathatók ezeken a területeken a sérülések, körülírt folyadékgyülemek, és bizonyos daganatok is.

Nyaki erek ultrahangvizsgálata (carotis ultrahang)

Nyaki erek állapotának felmérése, a vér szabad áramlása vagy az esetleges elzáródások felderítésére szolgál. A nyaki artériák szerkezete, a vér áramlása jól megítélhető az úgynevezett color doppler segítségével, ami valójában egy színes ultrahangvizsgálat. Az érfali meszesedések elhelyezkedése, szerkezete, mérete, az általuk okozott érszűkületek pontos meghatározására ez a speciális ultrahang kiváló. A vizsgálat nem igényel speciális előkészületet, fájdalommentes és időtartalma kb. 15-20 perc.

Duplex doppler ultrahangvizsgálat (végtagi erek)

Az alsó és felső végtag vénáit vizsgáljuk gyulladás, trombózis kizárására.

A duplex doppler (kettős módszeres: pulzus és color doppler) artériás és vénás keringési betegségek véráramlási vizsgálata, amelyet a hagyományos kétdimenziós (2D) ultrahangvizsgálat előz meg. A duplex doppler ultrahangvizsgálat során a konkrét ér (artéria és/vagy véna), régiótól függően (nyak, has, végtagok) érfaláról, szűkületéről, elzáródásáról, thrombózisáról, áramlási rendellenességeiről, vagy mindezek épségéről kaphatunk képet.